کد خبر: ۵۳۳۴۶۲
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
در نشست خبری مشترک وزیران خارجه روسیه و قطر

وزیران خارجه روسیه و قطر امروز شنبه پس از دیدار در مسکو در نشست خبری مشترک با محوریت افغانستان شرکت کردند.

به گزارش شفاف، به نقل از روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، همتای قطری وی پس از دیدار دوجانبه در مسکو در نشست خبری مشترک حضور یافتند.

وزیر خارجه روسیه در این نشست گفت، آخرین تحولات افغانستان و اطراف آن پس از خروج کامل ناتو از بحث‌های اصلی این دیدار دوجانبه بود.

لاوروف گفت، دوحه و مسکو توجه مشترکی به این امر دارند که جامعه بین‌الملل تلاش‌ها برای توقف تنش در افغانستان و ممانعت از کشیده شدن هرگونه پدیده منفی از این کشور به کشورهای همسایه را در اولویت قرار دهد. روسیه از تلاش شرکای قطری برای آغاز گفتگوی افغانستان-افغانستان استقبال می‌کند.

وی تجربه عمیق قطر را در میانجیگری میان دولت فروپاشیده افغانستان و جنبش طالبان که حکومت را در این کشور به دست گرفت ستود و گفت، این تجربه در شرایط فعلی بسیار مفید است.

لاوروف ادامه داد، تلاش‌های قطر برای کمک به ارائه روندی که همه گروه‌های سیاسی و قومی افغانستان را در برمی‌گیرد، برای ممانعت از وقوع مجدد اقدامات خشونت آمیز و تشکیل نهادهای جدید دولت ضمن در نظر گرفتن منافع تمامی اقشار جامعه افغانستان مهم است.

وی تاکید کرد، برای روسیه مهار تبعات وخیم انسانی ناشی از حوادث اخیر افغانستان در اولویت است. مسکو و دوحه بابت خطر افزایش آوارگی از افغانستان به کشورهای همسایه و از آنجا به اروپا یک نگرانی مشترک دارند.

وی گفت: در دیدار دوجانبه بر لزوم حل این مشکل در سریعترین زمان ممکن تاکید کردیم و این امر مستلزم این است که قابلیت‌های تمامی کشورهای ذیربط به خصوص کشورهایی که سیاست‌های آنها در افغانستان به این تحولات تاسف بار منجر شد، احیا شود.

وزیر خارجه روسیه به اظهارات ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اشاره کرد که همه تقصیرها را گردن دولت فروپاشیده افغانستان و نیروهای آن انداخته بود و گفت، ناتو تلاش دارد با این کار از مسوولیت خود شانه خالی کند. بهتر است ناتو در ارزیابی وضعیت افغانستان واقع بین بوده و بیشتر از خود انتقاد کند.

لاوروف: مشکل پناهندگان افغانستان تمام اروپا را تهدید می‌کند

وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید تمام کشورها باید برای حل مشکل پناهندگان افغانستان دست به دست هم دهند در غیر آن این مشکل برای تمام اروپا سنگین تمام خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف می‌گوید، کشورش حل مشکل پناهندگان افغانستان را که ممکن است جریان آن سرتاسر اروپا را فرا بگیرد، ضروری می‌داند.

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه افزود: "ما نگرانی مشترکی در مورد افزایش جریان پناهجویان از افغانستان در قلمرو کشورهای همسایه داریم. بسیاری از افغان‌های پناهجو سعی خواهند کرد به اروپا بروند و این امر می‌تواند مشکلات جدی را برای کشورهای که در آن سفر بدون دعوت نامه مجاز است، ایجاد کنند".

وزیر امور خارجه روسیه گفت: "ما بر لزوم حل این مشکل در اسرع وقت تأکید می‌کنیم و برای دستیابی به این هدف مهم است که از قابلیت‌های همه کشورهای درگیر استفاده شود، به ویژه در درجه اول کشورهایی که سیاست‌های آنها در افغانستان منجر به چنین رویداد غم انگیزی شده است".

سرگئی لاوروف اعلام کرد که مسکو مساله به رسمیت شناختن حکومت طالبان را باتوجه به اقدامات آن بررسی خواهد کرد.  

وزیر خارجه قطر هم در این نشست خبری گفت، کمک‌ها به افغانستان باید بدون شرط باشد. دوحه از هر طرحی برای تقویت امنیت و منع نزاع‌ها در حوزه خلیج فارس استقبال می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: