کد خبر: ۵۳۳۵۰۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵

کتاب جامع مدیران صداوسیمای مراکز استانی پس از گذراندن مراحل تدوین، با عنوان "بانک اطلاعات جامع مدیران" منتشر شد.

به گزارش شفاف، در صفحه اینستاگرام علی دارابی به دو اتفاق جدید اشاره شده که جالب است. اولی مربوط به کتابی درباره مدیران صدا و سیما و دومی کتابی مربوط به انتخابات 1400، که در ادامه به جزئیات آن می‌پردازیم. در پی تدوین کتاب جامع مدیران و مکتوب شدن آن در معاونت امور استان های صداوسیما، علی دارابی معاون امور استان های صداوسیما توضیحاتی را درباره ویژگی‌های این کتاب مطرح کرد.

دارابی درباره تدوین کتاب مدیران معاونت استان‌ها و مدیران کل مراکز و همچنین با اشاره به اینکه از مدت‌ها پیش، اندیشه تهیه «بانک اطلاعات جامع مدیران» معاونت امور استان‌ها و تدوین اثری مکتوب، منسجم و یکدست را با رویکردی تاریخی در ذهن داشته اند، توضیح داد: در واقع هدف، انتشار کتابی بود که بتواند پراکندگی داده‌ها و اطلاعات شفاهی موجود مربوط به مدیران بیش از چهار دهه از آغاز تاسیس این معاونت در سازمان را با لحاظ حدود 9 بار تغییر ساختاری و تشکیلاتی، و تفکیک و ادغام با معاونت امور مجلس را سامان بدهد و انسجامی ببخشد و به عنوان کتابی مرجع، محل استناد همگان قرار بگیرد.

معاون صداوسیما به فراز و فرودهای نشر این کتاب اشاره کرد و گفت: اگرچه می‌دانستم یافتن و دریافتن تجمیع انبوهی از داده های پراکنده و همچنین ساماندهی حجم زیادی از اطلاعات پراکنده شفاهی و دیریاب، کار دشواری است اما در نهایت اهمیت و ضرورت آن را بر دشواری کار ارجح دانستم و بر همین اساس، تدوین آن در دستور کار قرار گرفت.

وی دباره خصوصیات کتاب جامع مدیران خاطرنشان کرد: این کتاب، واجد ویژگی‌های برجسته‌ای است؛ ضمن آنکه مؤید قدمت و ریشه‌داری شکل گیری این معاونت در ساختار سازمان صداوسیماست و می‌توان گفت طرحی ابتکاری، نوآورانه و بی سابقه در کل مجموعه سازمان به شمار می رود. همچنین برای این کتاب تلاش شده در حدود 280 صفحه، ضمن معرفی مصور مدیران کل مراکز استانی، به اجمال، رزومه، پیشینه سوابق و فعالیت‌های آنها و نیز پیشینه مصور فعالیت‌های مجموعه مدیران ارشد ستاد معاونت و مدیران میانی ستاد از ابتدای انقلاب تاکنون، گردآوری، تنظیم و ارائه شود.

معاون امور استان ها در صداوسیما سپس یادآور شد: البته یافتن و دریافتن این همه اطلاعات و دقت در تنظیم آنها به لحاظ تغییرات متنوع مدیریتی و جابه جایی بیش از 342 تن از مدیران ستاد و مدیران کل مراکز، کار دشواری بود. همچنین این تنوع در تغییرات به ویژه در سطوح مدیران میانی مراکز که بعضا برآمده از تغییرات ساختاری و تشکیلاتی سازمانی بود، موجب شد برای پرهیز از تطویل و فربهی کتاب، از ذکر اسامی آنها صرف نظر شود.

دارابی یکی دیگر از اهداف تدوین این کتاب را قدرشناسی از همکارانی دانست که از ابتدای شکل گیری این معاونت در سازمان تا به امروز در کسوت مدیران مجموعه معاونت امور استان ها، بخشی از بار مسئولیت مدیریتی این حوزه را بر دوش کشیده اند.

وی خاطرنشان کرد: چه بسیارند از عزیزان فهرست شده در این کتاب، در ساختارهای مدیریتی کشور و در سایر نهادها و سازمانها، در سمت‌های مختلف و بالاتر که به نوعی نقش آفرینی و خدمت کرده‌اند و حتی تا پذیرش مسئولیت وزارت پیش رفته‌اند. این اتفاق بی تردید، نشان بالندگی است و نکته ظریفی را گوشزد می‌کند و اینکه مدیرانی که در مجموعه معاونت امور استان‌ها مسئولیت می‌پذیرند چه رسالت سنگینی بر دوش دارند.

دارابی در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره 26 تن از مدیران درگذشته معاونت استان های صداوسیما تاکید کرد: نام و خاطره همراهی و همدلی شان، زینت بخش این کتاب بوده و چراغ یادشان، همواره در قلب ما روشن است. یادشان جاودانه باد.

به گزارش شفاف، برای نخستین بار است که کتابی مستند و مکتوب با سابقه تاریخی در سازمان صداوسیما و معاونت امور استان‌ها تدوین شده که در آن اطلاعات مربوط به مدیران 4 دهه گذشته این معاونت جمع‌آوری شده است. این کتاب که زیر نظر علی دارابی تدوین شده است، حاوی اطلاعات مربوط به انتصاب و دوره‌های مدیریتی مدیران ستاد معاونت و مدیران کل مراکز و همچنین تاریخچه‌ای کوتاه از تاسیس مراکز مختلف استانی صداوسیماست.

نیم‌ رُخ چهلمین انتخابات ایران اسلامی

معاون امور استان‌های صداوسیما همچنین در صفحه خودش نوشته است: انتخابات سیزدهم ریاست‌جمهوری 1400 در کنار ششمین دوره انتخاب اعضای شورای شهر و روستا و با محاسبه‌ی انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و همچنین انتخابات قانون اساسی، مجلس موسسان و... چهلمین انتخاباتی بود که در جمهوری اسلامی برگزار شد. بخشی از تحولات انتخابات‌های ایران را در کُتب مختلفی که تالیف کردم، مورد بررسی قرار دادم. کتاب‌های رفتار انتخاباتی در ایران؛ الگوها و نظریه‌ها، جامعه‌شناسی انتخاب یازدهم، انتخابات ریاست‌جمهوری، شبکه‌های ماهواره‌ای و شبهات انتخاباتی، انتخاب هشتم و... بخشی از این تلاش‌هاست.

اینک چهلمین انتخابات را با همه‌ی فراز و فرودهایش پشت سر گذاشتیم. عدد چهل، در فرهنگ ایرانیان نشان بلوغ و رشد عقلی و علمی است. در سال 1400 مردم در حالی پای صندوق رای آمدند که تحت سخت‌ترین فشارهای اقتصادی، تحریم‌های بی‌رحمانه‌ غربی و مقابله با بیماری جهان‌گیر کرونا بودند.

رسانه ملی و خصوصا شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی استانی با اقداماتی بی‌بدیل، این رویداد تاریخی را رنگ و بویی تازه بخشیدند. در «کتاب انتخابات» که هفته‌ گذشته انتشار یافت بخشی از تلاش‌های همکارانم در ستاد و مراکز 33گانه روایت شده است.

برگزاری بیش از 850 جلسه‌ی هماهنگی، هم‌افزایی و برنامه‌ریزی در ستادهای استانی انتخابات بیانگر همت همکارانم است. تولید برنامه‌ی «ایران سرای من» گفت‌وگوی بی‌واسطه‌ کاندیداها با مردم سراسر ایران بود. برای نخستین بار کاندیداها از طریق امواج تلویزیونی به استان‌های سراسر کشور سفر کردند. اقدامی بی‌سابقه که با هماهنگی، ضبط و پخش 210 برنامه انجام شد و رکوردی در عدالت رسانه‌ای به جا گذاشت.

از آنجا که مسئولیت ستاد مرکزی انتخابات شورای شهر و روستا به معاونت استان‌ها واگذار شد، شبکه شما با تولید برنامه «فرصت بزرگ» از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بهره جُست تا تبیین منصفانه‌ای از نقش شوراهای شهر و روستا انجام دهد.

تولید 52 قطعه موسیقی و 23 کلاکت کلیپ و نماهنگ باعث نشاط انتخاباتی شد. فضای مجازی و رادیوهای استانی نیز به‌صورت فعالانه با تولید صدها برنامه‌ی مناسبتی، تولید 2000 اسلاید اختصاصی رادیونما، برگزاری ده‌ها مسابقه‌ محتوایی و برگزاری پویش‌های سراسری به شور انتخابات کمک کردند.

کتاب انتخابات به‌عنوان سندی ماندگار در اختیار مدیران، برنامه‌سازان، فعالان رسانه و نسل جوان آینده‌ساز قرار دارد تا در گام دوم انقلاب اسلامی این مسیر شکوهمند را ادامه دهند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: