کد خبر: ۵۳۳۶۱۰
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸

مشهد مقدس از شهرهای مهم ایران است که به دلیل جاذبه های زیارتی و سیاحتی هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. علاوه بر این شما میتوانید با خرید بلیط مشهد از جاذبه های طبیعی به ویژه رودخانه های زیبای مشهد دیدن کنید.

رودخانه های مشهد و زیبایی های توریستی آنها

مشهد مقدس از شهرهای مهم ایران است که به دلیل جاذبه های زیارتی و سیاحتی هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. علاوه بر این شما میتوانید با خرید بلیط مشهد از جاذبه های طبیعی به ویژه رودخانه های زیبای مشهد دیدن کنید. رودهای ایران از نظر سیستم زهکشی به دوازده حوضه تقسیم میشوند و شهرستان مشهد، در حوضه آبریز «قره قوم» قرار دارند. شهرستان مشهد دارای رودخانه های کوچک و ریزابه های بسیاری است که از ارتفاعات رشته کوه های هزار مسجد و بینالود سرچشمه میگیرند. مهم ترین رودخانه در این منطقه کشف رود است. اغلب ریزابه ها و رودخانه های شهرستان مشهد به غیر از کشف رود، رودخانه هایی کم عرض و کوهستانی هستند. بعضی از این رودخانه ها، موقت و فصلی هستند و فقط در فصول بارش، آب در مسیر این رودخانه ها جریان دارد. برخی دیگر با وجود این که طولانی نیستند، دارای جریان دائمی تری هستند و خود از به هم پیوستن ریزابه ها که در دره های فرعی جاری اند، به وجود می آیند که تقریبا در بیشتر سال آب دارند.

مهم ترین رودخانه در مشهد، کشف رود است که دارای جهت شمال غربی جنوب شرقی در رشته کوه هزار مسجد در حوضه شهرستان مشهد است. رودخانه های اصلی، رودخانه کارده و رودخانه بقمچ است که رودخانه کارده به سد کارده و رودخانه بقمچ به سد ارداک میریزد. در رشته کوه بینالود و درحوضه شهرستان مشهد کلیه آبریزهای شمالی این کوهستان به کشف رود، سد های گلستان، طرق و چالیدره میریزند و ‌آبریزهای جنوبی آن به رودخانه کال شور میریزند.

در رشته کوه بینالود در حوضه شهرستان مشهد، رودخانه های اصلی زشک، کنگ، گلستان، رودخانه عرفی، شلگرد، طرق هستند.

مسیر رودخانه ها همیشه مورد توجه کوهنوردان، دوست داران طبیعت، شکارچیان، عکاسان، نقاشان و حتی عموم مردم بوده است. رودخانه های مشهد از دو رشته کوه بینالود و هزار مسجد و دو کپهستان منفرد به نام کوه ناگهانی و کوه قطاراُلنگ سرچشمه میگیرد؛ بینالود یکی از پر آب ترین رشته کوه های کشور است.

 رودخانه های ارداک، زشک، کارده، طرق، حور و گلستان نیز از پر آب ترین رودخانه های شهرستان های مشهد و طرقبه شاندیز به شمار می رود. تقریبا همه ی رودخانه های دائمی و فصلی شهرستان مشهد، به کشف رود می ریزند. در این میان برخی رودخانه های فصلی، جنبه ی گردشگری دارند. در اطراف این رودخانه ها؛ عموما باغ های میوه وجود دارد و پوشش جنگلی و طبیعی کمتر به چشم می خورد. با وجود این جاذبه های زیبا درنگ نکنید، با تهیه یک بلیط هواپیما، مشهد را به عنوان مقصدی برای سفرتان انتخاب کرده و از این طبیعت زیبا لذت ببرید.

 

رودخانه ارداک

این رودخانه؛ در ۶۵ کیلومتری شمال غرب مشهد، ۱۰ کیلومتری جاده سنتو، به طرف شهر توس واقع شده است. رودخانه ارداک، پرآب ترین رودخانه اطراف مشهد به شمار می‌رود. حوزه آبریز این رودخانه بسیار وسیع است.

بیشتر ریزابه ها و رودخانه هایی مانند؛ رودخانه های گاش، انجشش، بقمچ، امردوک، گاه، تلغور، میان مرغ و آبقد به این رودخانه منتهی می‌شود. برای مهار این آب ها سدی بر این رودخانه بسته شده است و سیل های مهیبی در سر شاخه های این رودخانه اتفاق میفتد.

 

رودخانه زشک

این رودخانه در ۳۰ کیلومتری شمال غرب مشهد، شاندیز، روستا زشک واقع شده است. این رودخانه یکی از پرآب ترین رودخانه های شهر مشهد به شمار می‌آید که از رشته کوه های بینالود سرچشمه گرفته و به طول ۳۰ کیلومتر به کشف رود می‌ریزد.

دو شاخه اصلی این رود که رودخانه بزرگ و کوچک نام دارد، در چشمه قل قلی به هم می‌پیوندند. رودخانه زشک از مسیرهای عمومی کوه پیمایی بوده و تا نقاط خاستگاه آب یعنی گردنه استقامت، ماشین رو است. از ادامه راه ماشین رو می‌توان به خور نیشابور رفت. مسیر این رودخانه در مواقع بارندگی ناامن بوده و سابقه سیل‌های ویرانگری دارد.

 

رودخانه کارده

این رودخانه در ۵۰ کیلومتری شمال مشهد، واقع شده است. رودخانه کارده، یکی دیگر از پرآب ترین رودخانه های مشهد به شمار می‌رود که از ارتفاعات رشته کوه هزار مسجد سرچشمه گرفته است که پس از توقف در پشت سد کارده، در باغ‌های روستاهای رضوان و اندروخ محو می‌گردد که در صورت رها سازی آب از پشت سد کارده به کشف رود می‌ریزد.

آبریز کلیه روستاهای خرکت، بلغور، مارشک، کریم آباد، سیج، آل، جنگ، گوش آباد، بهره، دره انجیر و زوقلعه به این رودخانه می‌ریزد. این رودخانه ۶۶ کیلومتر طول دارد و آبدهی سالانه آن در ایستگاه اندروخ ۳۳ میلیون متر مکعب است.

 

رودخانه طرق

طرق در ۱۵ کیلومتری جنوب مشهد، بعد از گردنه ها قرار گرفته است که از رشته کوه بینالود و آبریز جنوبی کوه های خلج سرچشمه گرفته است و به سد طرق می‌ریزد.

 

رودخانه گلستان

این رودخانه در ۴ کیلومتری شمال غرب مشهد، جاده طرقبه، روستای گلستان قرار گرفته است. رودخانه زیبای گلستان از به هم پیوستن سه رودخانه مایان، جاغرق و دهبار که در روستا حصار به هم می‌رسند، تشکیل شده است و در پشت بند گلستان متوقف می‌گردد. اگر علاقمند به عکاسی از منظر‌ طبیعی هستید، در سفر خود به مشهد از این رودخانه زیبا دیدن کنید.

رودخانه های مشهد و زیبایی های توریستی آنها

 

کشف رود

این رودخانه در ۵ کیلومتری شرق مشهد واقع شده است. مسیر های دسترسی به این رودخانه، عبارتند از: پل کشف رود در شهر توس، پل التیمور در خیابان پنج تن و پل شاهی در اوایل جاده کلات.

کشف رود مهمترین رودخانه شهر مشهد بوده که با شیب ۵ درصد در خط القعر‌ رشته کوه‌‌های هزار مسجد و بینالود به طول ۲۹۰ کیلومتر از شمال غرب به سمت جنوب شرق جریان دارد؛ بیشترین بخش این رودخانه در شهر مشهد قرار دارد.

کشف رود محل تجمع آب بوده و‌ مردم توس آن را به عنوان دریا می‌شناختند، خیابانی که به آن منتهی شده در مشهد به نام خیابان دریا مشهور است. همچنین چندین پل تاریخی از جمله پل شاهی، پل کشف رود و پل خاتون بر روی آن بسته شده است.

رودخانه کشف در گذشته خشک رود نامیده می‌شد و قسمتی از جاده ابریشم به شمار می‌رفته است، پس از یک بارندگی شدید امواج این رودخانه خروشان شده و ظاهر هولناکی پیدا می‌کند. شایان ذکر است بستر خشک این رود به ثبت آثار ملی رسیده است. هم چنین این رود و محوطه پیرامونش جزو مناطق حفاظت شده محیط زیست به شمار می‌رود.

 

رودخانه میامی

این رودخانه در ۴۲ کیلومتری شرق مشهد، جاده سرخس روستا میامی قرار گرفته است که از کوه های قره داغ در جنوب شرق رشته کوه هزار مسجد سرچشمه گرفته است. میامی از نزدیک تخت نوروز‌ عبور می‌کند و در حوالی شادیشه به کشف رود می‌ریزد. این رودخانه حدود ۲۵ کیلومتر طول دارد و فقط در ارتفاعات دارای جریان دائمی آب است.

 

 

رودخانه دولت آباد

در ۳۰ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده است، این رودخانه از دامنه های شمالی قله شیر باد در رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته، سپس وارد سرحد چناران و دهستان دولت آباد شده و در باغات و مزارع محو می‌گردد. در صورت بارندگی زیاد سرریز رودخانه‌ دولت آباد به کشف رود می‌ریزد.

 

رودخانه شلگرد

این رودخانه در ۱۲ کیلومتری جنوب مشهد، روستا شلگرد واقع شده است. شلگرد از رشته کوه بینالود و آبریز جنوبی کوه های خلج سرچشمه گرفته و از طریق تونل انحرافی شلگرد وارد رودخانه طرق شده و به سد طرق می‌ریزد. مسیر آن شامل حوضچه های گرانیتی زیبا و عمیقی موسوم به تفرجگاه هفت حوض است؛ همچنین در‌این مسیر، پیست های سنگ نوردی مانند، کتیبه و تنوره خلج قرار دارد. اگر علاقمند به سنگ نوردی هستید با رزرو تور مشهد، از این مکان خاص دیدن کنید.

منبع: مجله گردشگری شهر مشهد

 

* رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: