کد خبر: ۵۳۳۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۶

افسردگی از جمله شایع ترین بیماری جهان معرفی میشود که سالانه بسیاری از افراد به آن دچار میشوند. دلایل زیادی وجود دارد که افراد به افسردگی دچار میشوند. در این مقاله می پردازیم به روش های درمان افسردگی؛ تا با بکارگیری این روش ها بتوانید این اختلال عصبی را درمان کنید. توجه داشته باشید که ره های زیادی وجود دارد اما ما به مهمترین آنها می پردازیم.

راه های درمان افسردگی

به دلیل افزایش آمار مبتلایان، مهم و ضروری است که با روش های درمان افسردگی آشنا شوید. بیماری افسردگی در جوامع امروزی بسیار شایع و فراگیر شده است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد افسردگی در اشخاص میشود. یکی از ریشه ای ترین دلایل آن، خانواده ها هستند که تاثیر بسیاری بر بروز و یا عدم بروز این اختلال میگذارند. افسردگی دارای علائمی است که با مشاهده آنها باید مراحل درمان را شروع کنید. منظور از راه های درمان، صرفا مصرف دارو و مراجعه به پزشک نیست. اگر دچار افسردگی خفیف هستید به سمت روش های ساده و سبک تر بروید. برای مثال پیاده روی، تغییر عادت های روزمره و ... بسیار موثر هستند. اما اگر سطح افسردگی شما پیشرفته تر باشد باید تحت درمان های پیشرفته تری قرار بگیرید که میتوان به rTMS اشاره کرد. در کلینیک راه احیاء(mrehya.com) میتوانید از ابتدایی ترین تا پیشرفته ترین روش های درمان را بیابید و تحت درمان قرار بگیرید.

 

راه های درمان افسردگی

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های جهان

ایجاد تنوع، مهمترین روش درمان افسردگی

بسیاری از روانپزشکان و شعرای بزرگ، یکنواخت شدن زندگی را عامل ملالت میدانند. انجام کار های روزانه و تکرار آن برای مدت طولانی میتواند شادابی و تجربه حس های مختلف را از شما بگیرد. یکنواختی در کار های روزانه میتواند شما را تبدیل به یک ربات کند. رباتی که نمیتواند از زیبایی های اطراف خود لذت ببرد و انرژی کسب کند. رباتی که فقط یک برنامه بر روی آن طراحی شده است و نمیتواند کاری جز آن را انجام دهد. شخصی که دچار روزمرگی و یکنواختی شده است؛ همیشه از یک مسیر برای رسیدن به محل کار استفاده میکند. همچنین یک بار سعی نمیکنند که به جای استفاده از وسیله نقلیه، به استفاده از دوچرخه بپردازند. این دو مورد بخش کوچکی از یکنواختی و تکرار هایی است که فرد افسرده انجام میدهد. شما میتوانید با از بین بردن یکنواختی ها، به درمان افسردگی و حتی مبتلا نشدن به این اختلال ذهنی کمک کنید.

اضطراب و استرس، دشمن سرسخت درمان افسردگی

استرس و اضطراب باعث میشود تا در مرور زمان به خشونت و افسردگی منجر شوید. سعی کنید از افرادی که همواره استرس زا و نگران آینده هستند، دوری کنید. استرس زمانی بوجود می آید که شخص همواره تحت سرکوب های حسی و ذهنی قرار گرفته باشد. بنابراین با گوش دادن به حرف دیگران و تشویق آنها به ذهنیتی که دارند، مانع از بروز استرس(که در آینده نزدیک منجر به افسردگی و خشونت میشود)در آنها میشود. داشتن حس آرامش و تقویت خودشناسی یکی از راه های درمان افسردگی بشمار میرود. خودشناسی و آرامش در شما باعث میشود تا در زمان حال، بهترین تصمیمات را بدون خشم و استرس اتخاذ کنید. در بسیاری از مواقع، خشم و استرس باعث پیش آمدن زمینه هایی می شود که نه تنها رشد و ترقی را از شما میگیرد، بلکه به بدتر شدن اوضاع نیز کمک میکند.

ورزش کنید تا از افسردگی دور بمانید

بسیاری از مردم زمانی به سراغ ورزش و فعالیت بدنی می روند که وزنشان افزایش پیدا کرده است. این دسته از افراد فقط از تاثیراتی که ورزش بر روی جسم و تناسب اندام دارد، باخبر هستند. ورزش نه تنها بر فیزیک و تناسب اندام شما تاثیر می گذارد بلکه بلکه باعث بهبود ذهن و کارایی آن نیز میشود. ورزش یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش درمان محسوب میشود. شما میتوانید با پیاده روی های کوتاه و سبک شروع کنید تا اثرات شگفت انگیز ورزش بر سلامت روحی و جسمی را مشاهده کنید. همچنین اگر اهل دخانیات و قلیان هستید، به ترک آن بپردازید.

 

راه های درمان افسردگی

ورزش همگانی یکی از روش های درمان افسردگی است

به یادگیری مطالب جدید بپردازید

یادگیری مطالب جدید می تواند در مسیر درمان افسردگی شما را کیلومترها جلوتر ببرد. برای مثال یادگیری زبان انگلیسی، یادگیری نواختن آلت موسیقی، تغییر محل کار و غیره می تواند تاثیرات زیادی بگذارد. هنگامی که شما به آموختن و یادگیری مهارت جدیدی میپردازید، سیستم عصبی مغز شما تحریک میشود و همین تحریک میتواند به عنوان یک محافظ در برابر افسردگی عمل کند. در این بخش سعی کنید به علاقه خود رجوع کنید و ببینید که با چه فعالیت جدیدی می توانید ارتباط برقرار کنید و از آن انرژی مثبت دریافت کنید.

 فعالیت انفرادی یا گروهی؟

افرادی که به تنهایی عادت کرده اند بیشتر در معرض افسردگی هستند. این دسته از افراد به کار های روزانه خود بیشتر فکر میکنند و با عادت های خود بیشتر مواجه هستند. اگرچه فکر کردن به صورت معمولی و با رعایت تعادل، خوب و ضروری است. اما انسان های تنها بسیار بیش از حد فکر میکنند که این خود باعث مرور عادت های روزانه و سردرگمی و در نهایت به افسردگی منجر میشود. شما میتوانید با پیدا کردن دوست خوب و یا  عضو شدن در گروه های ورزشی به تنهایی خود پایان دهید و با معاشرت کردن به درمان افسردگی بپردازید. اما دسته دیگری از افراد، از تنهایی خود لذت میبرند و بسیار هم خوشحال هستند. در واقع نمی توان گفت که حتما باید فعالیت شما به صورت انفرادی باشد یا گروهی. این نکته متناسب با روحیات و شخصیت شما انتخاب میشود. اما به صورت کلی و طبق نظرات روانشناسان، فعالیت گروهی به درمان افسردگی کمک میکند.

تغذیه خود را کنترل کنید

تغذیه ناسالم و دریافت نکردن مواد غذایی مفید میتواند ذهن شما را مستعد افسردگی کند. برای مثال ویتامین ب بر روی سیستم عصبی و قلبی شما تاثیرات بسزایی می گذارد. حال اگر این ویتامین در بدن شما کاهش یابد(به دلیل تغذیه نامناسب)، زمینه ساز بروز افسردگی در شما میشود. در طول درمان افسردگی نیز باید مواد غذایی و املاح معدنی مفیدی دریافت کنید تا سلول های عصبی بتوانند فرایند بازیابی خود را پشت سر بگذارند.

خطر بزرگی به نام فضای مجازی

فضای مجازی یکی دیگر از عادت های مخرب در برابر درمان افسردگی بشمار میرود. مقایسه خود با دیگران، گفت و گوهایی که گاهی به دعواهای کلامی ختم میشوند، بی خوابی ، عدم تمرکز و ... از تاثیرات منفی فضای مجازی محسوب میشود. همه ی این موارد در انتها به بیماری افسردگی دچار میشود. دقت داشته باشید که فضای مجازی به خودی خود بد و نامطلوب نیست. نحوه استفاده از آن بسیار مهم است که از حد تعادل خارج نشود. تاثیراتی که در بالا بیان شد، برای گروهی است که در استفاده از فضای مجازی افراط میکنند.

راه های درمان افسردگی

در استفاده از فضای مجازی میانه رو  باشید

کلام آخر

مطالب بالا مروری بر روش های درمان افسردگی بود. اگر دقت کرده باشید، هدف ما این بود تا به شما روش هایی را پیشنهاد دهیم که برای افسردگی های سطح پایین یا خفیف کاربرد دارند. روش های دیگری مانند شوک مغناطیسی، استفاده از دارو های ضد افسردگی و ... نیز وجود دارد که برای وضعیت حادتر این اختلال مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین مراجعه به مشاوره و یا گفتار درمانی هم میتواند مفید و موثر باشد. همچنین میتوانید با متخصصان و مشاوران کلینیک راه احیاء در ارتباط باشید تا با راهکار های مفید خود بتوانند به شما کمک کنند.

 

*رپورتاژ آگهی

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: