کد خبر: ۵۳۳۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۷

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر با شیوع ویروس کرونا و درگیر شدن کادر درمان با این ویروس، نیاز به پزشک متخصص بیش از قبل حس می‌شود.

به گزارش شفاف، این روز‌ها صف شلوغ بیماران در مطب‌ها در شرایطی رقم می‌خورد که ویروس کرونا روزانه در حدود 500 نفر از هموطنانمان را به کام مرگ می‌کشاند. متاسفانه وجود این معضل سبب شده که مدت زمان ویزیت در اغلب موارد به 5 دقیقه هم نرسد. به گفته کارشناسان، یکی از مهم‌ترین عوامل این مسئله، کمبود پزشک در کشور است.

بر اساس آمارهای موجود، سرانه پزشک متخصص در ایران از بسیاری از کشورهای جهان کمتر است. 

کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , در همین خصوص همایون سامه‌یح؛ عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر با شیوع ویروس کرونا و درگیر شدن کادر درمان با این ویروس، نیاز به پزشک متخصص بیش از قبل حس می‌شود. نیاز‌ها در این حوزه بسیار وسیع است و جامعه پزشکی ما به پیراپزشک و پرستار هم بسیار نیاز دارد.

وی به معضل کمبود پزشک در مناطق محروم اشاره و بیان کرد: متاسفانه ما شاهد این هستیم که استخدام برخی از پزشکان در یک منطقه محروم و خاص انجام شده، ولی بعد از مدتی آن پزشک ماموریت خدمت در یک شهر بزرگ‌تر را می‌گیرد و از آن منطقه محروم دور می‌شود. البته تعداد این افراد چندان زیاد نیست، ولی امیدوارم با تدابیری که وزارت بهداشت اتخاذ می‌کند، دیگر شاهد اتفاقاتی نباشیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای ارتقاء سلامت یک جامعه، نسبت تعداد پزشک به جمعیت است»، تصریح کرد: برای افزایش نسبت تعداد پزشک به جمعیت، از طریق افزایش ظرفیت پذیرش پزشکان در کشورمان، باید چند چیز در نظر گرفته شود. اولین مورد این است که افزایش ظرفیت پذیرش پزشکان احتیاج به بودجه کافی و مدرس‌های ماهر دارد. همچنین تعداد بیمارستان‌هایی که رویکرد آموزشی دارند، باید به حدی باشند که بتوانند تمام دستیاران و پزشکان را تحت پوشش خود قرار دهند.

وی ادامه داد: افزایش ظرفیت پزشکان می‌تواند در رفع محرومیت‌های حوزه بهداشت و درمان در نواحی محروم، بسیار موثر واقع شود. آن چیزی که ما انتظار داریم این است که خروجی دانشگاه‌های علوم پزشکی ما کسانی باشند که به تخصص خود واقف هستند تا بتوانند با بالاترین کیفیت ممکن، خدمات خود را به مردم عرضه کنند. افزایش ظرفیت در کشور بسیار ضروری است ولی باید ملزومات آن فراهم شود تا به نتیجه قابل قبولی برسیم که اگر چنین نشود، تبعات اجتماعی بسیاری خواهیم دید.

سامه‌یح در پایان به بهانه عنوان شده توسط برخی مدیران وزارت بهداشت مبنی بر وجود مافیای کنکور، واکنش نشان داد و گفت: واقعیت امر این است که مسئولین وزارت بهداشت نمی‌توانند به بهانه وجود مافیای کنکور، سلامت مردم را از طریق عدم افزایش ظرفیت پذیرش پزشکان، تهدید کنند. ضربه زدن به جامعه پزشکی، آن هم فقط به خاطر اینکه چند نفر پول بیشتری در کنکور به جیب می‌زنند، اصلا منطقی نیست. مسئولین وزارت بهداشت دولت پیشین بهتر بود به جای کاهش ظرفیت پزشکان، با مافیای کنکور از طریق دیگری مبارزه می‌کردند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: