کد خبر: ۵۳۳۹۲۱
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱

مهاجرت یکی از مهم ترین تصمیمات در زندگی هر فردی می باشد که مستقیما بر روی آینده وی تاثیر می گذارد. کشور ایتالیا یکی از کشور های زیبا و مدرن برای مهاجرت است که متقاضیان زیادی دارد. این کشور علاوه بر هزینه های زندگی مقرون به صرفه و پایینی که داراست روش های مختلفی را هم برای مهاجرت و اخذ اقامت دارد. البته مهاجرت به این کشور زیبا و جذاب کار چندان آسانی نیست و لازمه داشتن شرایط منحصر به خود می باشد.

مهاجرت به ایتالیا روش های مختلفی دارد مانند مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری ،خرید ملک، خرید سهام، ازدواج، تولد فرزند و... که تمامی این روش ها منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نمی شود. به همین خاطر متقاضیان مهاجرت به این کشور خوش آب و هوا باید از تمامی شرایط اخذ اقامت دائم این کشور آگاهی داشته باشند و با توجه به شرایطی که دارا هستند، بهترین روش را برای مهاجرت و اقامت در این کشور برگزینند.

اقامت ایتالیا

مهاجرت به کشور ایتالیا بهتر است با مشورت و کسب تجربه از افرادی که در این زمینه خبره و دانش کافی را دارند، صورت پذیرد. ما در این مقاله قصد داریم تا روش هایی را که موجب اخذ اقامت ایتالیا می شود را به شما عزیزان معرفی نمایید و اطلاعات جامعی را از نحوه دریافت ویزا این کشور در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

راه های مهاجرت به ایتالیا

همان طور که گفتیم، مهاجرت به ایتالیا و اخذ اقامت این کشور راه های گوناگونی دارد که عبارت است از:

 • مهاجرت کاری به ایتالیا

یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا و اخذ اقامت این کشور از طریق کار است. مهاجرت کاری به ایتالیا نیازمند دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای ایتالیایی است. البته متقاضیانی که قصد کار در این کشور را دارند باید از نرخ بیکاری و شرایط اقتصادی ایتالیا آگاهی لازم را به دست آورند. نرخ بیکاری در کشور ایتالیا نزدیک به 10 الی 11 درصد است. این نرخ نشان دهنده وجود فرصت های شغلی در تمامی کشور های می باشد. هرچه نرخ بیکاری در کشوری پایین باشد، فرصت های شغلی بسیاری در آن کشور وجود دارد و هرچه این نرخ بالا باشد، فرصت های شغلی کمتری در آن کشور وجود خواهد داشت.

نرخ بیکاری در کشور ایتالیا نسبتا بالاست و ممکن است شرایط را برای متقاضیان کمی سخت کند. جهت پیدا کردن کار در کشور ایتالیا، کافی است به سایت های کاریابی در ایتالیا و یا موسسات کاریابی این کشور مراجعه کنید و با ارسال رزومه و سابقه کاری تان برای کارفرمایان، آنها را قانع کنید تا برای شما دعوت نامه کاری ارسال نمایند. البته کارفرمای ایتالیایی جهت ارسال دعوت نامه کاری، باید آن پیشنهاد شغلی را به مدت 3 ماه در ایتالیا و 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی نماید و در صورت پیدا نشدن فرد مناسبی، می تواند دعوت نامه کاری به خارج از اروپا ارسال کند.

متقاضیان پس از دریافت دعوت نامه می توانند ویزا کاری اخذ کنند و با ایتالیا مهاجرت نمایند. جهت اخذ تابعیت ایتالیا نیز متقاضی باید به مدت 5 سال در این کشور اقامت داشته باشد و پس از آن درخواست تابعیت خود را به سفارت بدهد.

 • مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

یکی دیگر از روش های مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در دانشگاه های این کشور است. دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در کشور ایتالیا باید دارای پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور باشند. برای اخذ نامه پذیرش، متقاضی باید رزومه تحصیلی خود را برای دانشگاه ها ایتالیا ارسال نماید و در صورت تایید رزومه تحصیلی وی، نامه پذیرش تحصیلی برای دانشجو صادر می شود. متقاضیان با دریافت پذیرش تحصیلی می توانند نسبت به اخذ ویزا اقدامات لازم را انجام دهند.

دانشجویانی که قصد اقامت دائم در ایتالیا را دارند می توانند پس از اتمام تحصیلاتشان در ایتالیا و اخذ مدرک در این کشور مشغول به کار شوند و ویزا تحصیلی خود را به ویزا کاری تبدیل نمایند. پس از چند سال کار در کشور ایتالیا متقاضی می تواند درخواست اقامت دائم این  کشور را به سفارت بدهد.

سرمایه گذاری در ایتالیا

 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا

یکی دیگر از روش  های مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در این کشور است. سرمایه گذاری در ایتالیا روش ها مختلفی دارد مانند خرید سهام، خرید ملک، خرید اوراق قرضه، ثبت شرکت و... که متقاضی می تواند یکی از روش ها را برای سرمایه گذاری انتخاب نماید. البته لازم به ذکر است که بگوییم، تمامی روش های سرمایه گذاری در ایتالیا موجب اخذ اقامت دائم این کشور نمی شود.

یکی از محبوب ترین روش های سرمایه گذاری در ایتالیا که موجب اخذ اقامت دائم این کشور می شود، ثبت شرکت مسئولیت محدود می باشد. متقاضیان می توانند با سرمایه ای حدود 5000 یورو پروسه ثبت شرکت را انجام دهند و پس از آن می توانند درخواست اخذ اقامت دائم ایتالیا را ثبت نمایند. البته پس از گذشت 5 سال متقاضیان می توانند درخواست تابعیت این کشور را نیز بدهند.

سرمایه گذاری یکی از ساده ترین روش های مهاجرت و اخذ اقامت می باشد که متقاضیان با کسب اطلاعات بیشتر و مشورت با وکیل و مشاوره مهاجرت به ایتالیا، در رابطه با نرخ مصادره اموال در این کشور می توانند نسبت به سرمایه گذاری اقدام نمایند.

 • مهاجرت از طریق ازدواج در ایتالیا

یکی دیگر از روش های مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج با یکی از شهروندان این کشور است. معمولا یکی از قوانینی که در تمامی کشور های جهان وجود دارد، این است اگر فردی که تابع کشور مقصد نیست با یکی از شهروندان این کشور ازدواج کند، می تواند اقامت دائم و تابعیت این کشور را اخذ نماید. کشور ایتالیا نیز به همین شکل است و متقاضی که با یکی از شهروندان این کشور ازدواج کند می تواند درخواست تابعیت آن را بدهد.

البته لازم به ذکر است که بگوییم، به علت سو استفاده هایی که از این قانون شده است و بسیاری از مهاجرین با ازدواج سوری نسبت به اخذ اقامت و تابعیت این کشور اقدام کرده بودند، دولت ایتالیا شرایط و قوانین سختگیرانه ای را برای ازدواج با شهروندان این کشور قرار داده است. به همین علت بهتر است قبل از هر اقدامی در رابطه با این موضوع آگاهی لازم را به دست آورید.

 • مهاجرت از طریق تولد فرزند در ایتالیا

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق تولد فرزند در این کشور است. تمامی کشور های جهان برای تولد کودک از یکی از سیستم های خون یا خاک پیروی می کنند. سیستم خون بدین صورت است که تنها به کودکانی تابعیت اعطا می کند که حداقل یکی از والدین آن کودک تابع آن کشور باشد. قانون خاک به تمامی کودکانی که در کشور مقصد متولد شده اند، تابعیت اعطا می کند؛ حتی اگر والدین کودک تابع آن کشور نباشند.

کشور ایتالیا از قانون خون برای تولد کودکان در کشور خود تابعیت می کند. این بدین صورت است که تنها به کودکانی تابعیت تعلق می گیرد که حداقل یکی از والدین شان تابع ایتالیا باشند و یا کودک متولد شده هیچ والدینی نداشته باشد.

 • مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا

یکی دیگر از روش های مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی می باشد. این روش به عنوان یکی از خطرناک ترین روش های مهاجرت به ایتالیا محسوب می شود؛ چرا که جان و مال متقاضیان را به خطر می اندازد. معمولا موسسات قانونی و رسمی مهاجرت این روش مهاجرتی را توصیه نمی کنند و خدماتی را نیز در این راستا ارائه نمی دهند. توجه داشته باشید که متقاضیانی که از این طریق به ایتالیا مهاجرت می کنند، باید پس از ورود به این کشور خود را به مامورین پلیس تحویل دهند و درخواست پناهندگی کنند.

پس از آن متقاضی باید در کمپ های مهاجران چند وقتی را سپری کند تا وقت مصاحبه با مامور سفارت به وی داده شود. در مصاحبه با مامور سفارت، متقاضی باید وی را قانع کند که در کشور مقصد امنیت جانی و مالی ندارد. مامور سفارت، صحبت های متقاضی را می سنجد و از صحت آن اطمینان حاصل می کند. در صورتی که صحت حرف های متقاضی اثبات شود، وی می تواند به ایتالیا پناهنده شود ؛در غیر این صورت باید به کشور خود بازگردد.

معمولا متقاضیان مهاجرت به ایتالیا باید شرایطی را نیز دارا باشند تا بتوانند نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایند. شرایط مهاجرت به ایتالیا 2021 نسبت به سال های اخیر کمی سخت تر شده است. به همین خاطر، متقاضیان باید قبل از هر اقدامی با مشاوران و وکلا مهاجرتی مشورت نمایند. وکیل مهاجرت به ایتالیا، فردی است که از تجربه بالایی برخوردار است و سابقه درخشانی را در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا در پرونده خود داراست.

هرچه وکیل و مشاور مهارتی تان تجربه بیشتری داشته باشد، شما می توانید مسیر های آسانی را برای مهاجرت طی نمایید. همچنین اگر وکیل مهاجرتی تان تجربه و دانش کافی را نداشته باشد، شما مسیر مهاجرت را با سختی های بیشتری طی می کند و یا ممکن است درخواست ویزا تان در سفارت پذیرفته نشود.

ویزا ایتالیا انواع مختلفی دارد که متقاضیان با توجه به هدف مهاجرتی شان می توانند آن را اخذ نمایند. جهت اخذ ویزا ایتالیا متقاضی باید مدارکی را به سفارت ارائه دهد و فرم هایی را تکمیل نماید که در صورت تکمیل نبودن این موارد درخواست ویزا متقاضی پذیرفته نخواهد شد.

ویزا ایتالیا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا ایتالیا

مدارکی که متقاضیان باید جهت اخذ ویزا به سفارت ارائه دهند عبارت است از:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه دو قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه بلیط هواپیما
 • ارائه بیمه مسافرتی
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه مدارک مالی
 • اثبات تمکن مالی
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا

با ارائه این مدارک متقاضیان می توانند ویزا مورد نظرشان را اخذ نمایند. البته مدارکی که متقاضیان مهاجرت کاری و تحصیلی به ایتالیا ارائه می دهند کمی با این مدارک متفاوت می باشد.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: