کد خبر: ۵۳۳۹۴۱
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۲

در حالی که از روز گذشته اعلام شده فروش بلیت پروازهای اربعین آغاز شده اما ما همچنان شاهد آن هستیم که هیچ بلیتی در سایت ها و یا دفاتر مسافرتی با نرخ مصوب عرضه نمی شود.

به گزارش شفاف، از روز گذشته فروش اینترنتی بلیت اربعین آغاز شده، اما ما همچنان شاهد آن هستیم که باز هم ایرلاین‌ها در ارائه بلیت با نرخ مصوب کوتاهی می کنند و طی بازدید‌های میدانی که انجام دادیم به طور تقریبی هیچ یک از ایرلاین‌ها بلیتی با نرخ مصوب ندارند.

براساس این گزارش این در حالی است که سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرده که بازرسان خود را برای جلوگیری از تخلفات ایرلاین‌ها مبنی بر گران فروشی در تمامی بخش‌ها قرار داده، اما ما همچنان شاهد گران فروشی‌های بسیار زیاد از ایرلاین‌ها و همچنین نبود بلیت برای نجف هستیم.

پافشاری ایرلاین های داخلی بر عدم عرضه بلیت پروازهای اربعین

در همین رابطه حسینی یکی از مسافران که تمامی مراحل خود برای سفر اربعین انجام داده و ویزا معتبر را تهیه کرده بود، اعلام کرد که هیچ آژانس و یا دفاتر خدمات مسافرتی بلیتی برای نجف وجود ندارند، در صورتی که اگر با رانت بخواهیم بلیتی تهیه کنیم آن هم در مسیر یک طرفه با چندین برابر قیمت به مسافران فروخته می‌شود.

او با بیان اینکه از روز پنج شنبه ۲۵ شهریور ماه ما منتظر تهیه بلیت هستیم، افزود: آژانس‌ها و یا ایرلاین‌ها هر سال برای اربعین بازی جدیدی درست می‌کنند و این در حالی است که باید حداقل در این ایام احترام زائران را نگه دارند، اما ما همچنان شاهد آن هستیم که در این ایام تخلفات و گران فروشی‌ها ایرلاین‌ها بیش از سایر ایام است.

در همین رابطه روز گذشته خوشخو مدیرکل دفتر نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی درباره آخرین وضعیت صدور بلیت‌های اربعین گفته است: پرواز‌های اربعین از بازه زمانی ۲۸ شهریور تا ۱۰ مهر ماه برنامه ریزی شده و امسال دولت عراق صرفا پذیرش مسافر را از طریق هوایی انجام می‌دهد و شرایطی را مشخص کرده است.

او ادامه داد: عمده‌ترین شرایط کشور عراق برای سفر اربعین امسال گرفتن ویزا در تهران، تزریق دو دوز واکسن کرونا و انجام تست پی سی آر ۷۲ ساعت قبل از پرواز است.

خوشخو با بیان اینکه امسال طبق توافق صورت گرفته مقرر شد ۶۰ هزار زائر در ایام اربعین امسال از ایران اعزام شوند گفت: ضرورت مدیریت این موضوع ایجاب می‌کرد که یک سازمان متولی اقدامات لازم در این بخش باشد و در همین راستا در ستاد مرکزی اربعین مقرر شد سازمان حج و زیارت متولی ایجاد سامانه‌ای با عنوان سماح برای زائران شود.

مدیرکل دفتر نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی تاکید کرد: بسیاری از افراد که دو دوز واکسن خود را تزریق کرده اند، در این سامانه ثبت نام کرده اند و این سامانه به وزارت بهداشت جهت صحت سنجی اطلاعات لینک داده شده است.

خوشخو بیان کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته فهرست این افراد به وزارت عراق جهت ارائه ویزا ارسال شده و باید در بازه تعریف شده نسبت به تهیه ویزا اقدام کنند. بعد از تایید، فهرست افراد به سازمان هواپیمایی و شرکت‌های هواپیمایی جهت صدور بلیت ارسال می‌شود.

خوشخو یادآور شد: تا پایان روز یکشنبه بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت ۱۲ هزار ویزای قطعی صادر شده که فهرست اسامی این ۱۲ هزار نفر را در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار داده ایم تا این افراد نسبت به تهیه بلیت اقدام کنند.

تایید تخلف ایرلاین‌ها در فروش یک طرفه بلیت پرواز‌های اربعین

مدیرکل دفتر نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی با بیان اینکه اخباری مبنی بر اینکه برخی از شرکت‌های هواپیمایی اقدام به فروش بلیت به صورت یک طرفه می‌کنند، افزود: سازمان هواپیمایی این موضوعات و سود جویی برخی از ایرلاین‌ها را پیش بینی کرده بود و به همین دلیل جلسه هماهنگی با شرکت‌های هواپیمایی در ۲۴ شهریور برگزار شد تا ایرلاین‌ها تسهیلات مناسبی در اختیار زوار قرار دهند. به همین منظور نرخ بلیت رفت و برگشت تهران- نجف ۵ میلیون تومان، مشهد-نجف ۶ میلیون تومان، بلیت یک طرفه تهران-نجف ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و مسیر یک طرفه مشهد-نجف ۴میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

پافشاری ایرلاین های داخلی بر عدم عرضه بلیت پروازهای اربعین

خوشخو بیان کرد: مقرر شد این نرخ مصوب در اختیار تمامی زوار دارای شرایط قرار گیرد.

او با بیان اینکه در حال حاضر گزارش‌هایی به ما رسیده که برخی از بلیت‌ها با نرخ‌های بالاتر از نرخ مصوب در اختیار زوار قرار گرفته است، افزود: دستگاه‌های ذیربط به این موضوع ورود پیدا کرده و اخطار‌هایی به آژانس و ایرلاین‌های متخلف که این نرخ را رعایت نکرده اند، داده شده است. به سایت‌هایی که بالاتر از نرخ مصوب مبالغی را نمایش می‌دادند هم گزارش و اخطار‌های لازم داده شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه برخی از ایرلاین‌ها در این بازه زمانی اقدام به صدور بلیت اربعین به صورت یک طرفه می‌کنند که این موضوع هم به سازمان هواپیمایی گزارش داده شده بود، افزود: با بررسی‌هایی که سازمان هواپیمایی در این خصوص انجام داد مشخص شد که این موضوع صحت دارد. این سازمان با شرکت‌هایی که به صورت اجباری به مسافران بلیت مسیر یک طرفه را به فروش می‌رسانند هم اخطار‌های کتبی را داده است و فرجه زمانی مشخصی را تعیین کرده تا هرچه سریع تر اقدام به فروش بلیت رفت و برگشت کنند.

او ادامه داد: در بسیاری از موارد زائر تمایل دارد که بلیت رفت و برگشت تهیه کند بنابراین باید ایرلاین‌ها در این زمینه همکاری لازم را انجام دهند.

مدیرکل دفتر نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی افزود: سازمان هواپیمایی هیچ مماشاتی با ایرلاین‌ها در رابطه با رعایت حقوق مسافران نخواهد کرد و اگر شرکت‌های هواپیمایی مواردی که در جلسه اعلام شده را رعایت نکنند با آن‌ها برخورد خواهد شد.

او اظهار کرد: به زوار توصیه می‌شود اگر قرار است به این سفر بروند از ویزای خود مطلع شوند و برای گرفتن بلیت حتما به دفاتر و‌آژانس‌های هواپیمایی معتبر مراجعه کنند.

خوشخو تاکید کرد: اگر مسافران گلایه و یا شکایتی از شرکت‌های هواپیمایی دارند می‌توانند از طریق سایت سازمان هواپیمایی شکایت خود را بارگذاری کنند و رسیدگی به تخلفات و موضوعات زائران در اولین فرصت صورت می‌گیرد

این مقام مسئول بیان کرد: ایرلاین‌ها نباید مردم را در شرایطی قرار دهند که برای تهیه بلیت نرخی بالا‌تر از نرخ مصوب پرداخت کنند، چند تذکر جدی در این خصوص داده شده و سازمان تعزیرات با آن‌ها برخورد می‌کند.

او اعلام کرد: هم اکنون گزارش‌هایی به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه شده که برخی از بلیت‌ها با نرخ‌های بالاتر از نرخ مصوب در اختیار زوار قرار گرفته و این موضوع به سازمان هواپیمایی گزارش داده شده است؛ بنابراین باید دستگاه‌های مرتبط ورود پیدا کرده و اخطار‌هایی به آژانس و ایرلاین‌های متخلف که این نرخ را رعایت نکرده داده شده است. همچنین به سایت‌هایی که بالاتر از نرخ مصوب مبالغی را نمایش می‌دادند هم گزارش و اخطار‌های لازم داده شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه برخی از ایرلاین‌ها در این بازه زمانی اقدام به صدور بلیت اربعین به صورت یک طرفه می‌کنند که این موضوع هم به سازمان هواپیمایی گزارش داده شده بود، افزود: با بررسی‌هایی که سازمان هواپیمایی در این خصوص انجام داد مشخص شد که این موضوع صحت دارد. این سازمان با شرکت‌هایی که به صورت اجباری به مسافران بلیت مسیر یک طرفه را به فروش می‌رسانند هم اخطار‌های کتبی را داده است و فرجه زمانی مشخصی را تعیین کرده تا هرچه سریع تر اقدام به فروش بلیت رفت و برگشت کنند.

او ادامه داد: در بسیاری از موارد زائر تمایل دارد که بلیت رفت و برگشت تهیه کند بنابراین باید ایرلاین‌ها در این زمینه همکاری لازم را انجام دهند

براساس این گزارش با وجود آنکه سازمان هواپیمایی کشوری هشدار‌های لازم را در این خصوص به ایرلاین‌ها داده است، اما ما شاهد آن هستیم که در این زمینه ایرلاین‌ها هیچ اقدامی نکرده و نه تنها از مواضع گران فروشی خود کوتاه نیامده اند بلکه همچنان بر گران فروشی و فروش اجباری بلیت یک طرفه پافشاری می‌کنند، همین امر باعث شده که ایرلاین‌های خارجی برای جابه جایی زائران پیش قدم شوند و اقدام به فروش بلیت با نرخ‌های بسیار نجومی کنند که این خود زمینه برای ایجاد بازار سیاه داغ‌تر در این ایام شده است.

گفتنی است، سازمان هواپیمایی شماره تلفن گزارش‌های مردمی، ویژه پرواز‌های اربعین را  اعلام کرده است و در صورتی که مسافران در زمینه فروش بلیت پرواز‌های اربعین شکایاتی داشته باشند می‌توانند همه روزه، با شماره تلفن‌های ۴۴۶۶۱۷۹۹، ۴۴۶۶۱۸۶۶ و ۴۴۶۶۵۵۶۸ دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی، به صورت ۲۴ ساعته تماس بگیرند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: