کد خبر: ۵۳۴۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۴

وزیر خارجه فرانسه به همتای روس خود درباره دخالت نیروهای شبه نظامی دولتی روس از گروه امنیتی واگنر در کشور مالی هشدار داد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه فرانسه گفت:‌ ژان ایو لودریان، وزیر خارجه کشورمان به سرگئی لاوروف، همتای روسی خود درباره پیامدهای جدی دخالت نیروهای گروه امنیتی واگنر در مالی هشدار داده است.

گزارش شده که دولت باماکو به دنبال استخدام ۱۰۰۰ نیروی گروه امنیتی واگنر است. فرانسه به این کشور آفریقایی هشدار داده که استخدام این نیروها از یک کمپانی خصوصی روسی می‌تواند مالی را از نظر بین‌المللی منزوی کند.

گفته می شود که این کمپانی امنیتی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نزدیک است و کشورهای غربی آن را به فعالیت از جانب دولت مسکو متهم می‌کنند.

فرانسه که هزاران نیرو در مالی دارد، متعهد شده که نیروهایش را در سراسر منطقه ساحل کم کند.

در همین حال، لاوروف نیز گفته که این کمپانی حق مشروع برای حضور در این کشور آفریقایی را دارد چون از سوی دولت انتقالی برای این کار دعوت شده و تاکید کرده که دولت مسکو در این روند، دخالتی ندارد.

فرانسه و آلمان با هم مخالف حضور مزدوران از گروه واگنر در کشور مالی هستند. واگنر به سوءاستفاده و نقض حقوق بشر در جمهوری آفریقای مرکزی و مداخله در درگیری‌های لیبی متهم است.

لاوروف همچنین گفته که فرانسه اعلام کرده نیروهایش را در مالی  کاهش می‌دهد و در انتقادی تند از عملکرد آنها گفت، نیروهای فرانسوی باید با تروریست‌هایی که در کیدال، شمال مالی حضور دارند، می‌جنگیدند اما برای این کار مدیریت نشده بودند.

وزیر خارجه روسیه گفت: تروریست‌ها همچنان به تصرف نواحی در این منطقه ادامه می‌دهند.

لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به من گفت " بهتر است شما اصلا در آفریقا کار نکنید ، زیرا آفریقا محل ما است. " این دقیقاً همان چیزی است که او گفت.

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که بهتر است اقدامات اتحادیه اروپا و فدراسیون روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم نه تنها در مالی ، بلکه در کل منطقه صحرا و ساحل همگام شود.

لاوروف به خبرنگاران گفت: و گفتن اینکه "من اول اینجا بودم، شما از اینجا بروید" ، اولا برای دولت باماکو که از شرکای خارجی دعوت کرده است، توهین آمیز است، دوما این طرز صحبت کردن در کل با هیچکس درست نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: