کد خبر: ۵۳۴۲۱۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۹

جمعیت افغانستانی‌های مقیم ایران و جمعیت دانشجویی امام حسن(ع) هسته مرکزی بین‌الملل سازمان بسیج دانشجویی، معاونت سازندگی بسیج دانشجویی در بیانیه ای خواستار پیگیری مشکلات مهاجران افعانستانی در مرزهای ایران شدند.

به گزارش شفاف، جمعیت افغانستانی‌های مقیم ایران و جمعیت دانشجویی امام حسن(ع) هسته مرکزی بین‌الملل سازمان بسیج دانشجویی، معاونت سازندگی بسیج دانشجویی به همراه 110تشکل دیگر و 1000 نفر از طلاب و دانشجویان در بیانیه ای خواستار پیگیری مشکلات مهاجران افعانستانی در مرزهای ایران شدند. در بخشی از این بیانیه آمده است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

نگارندگان و امضاکنندگان این بیانیه، از هر ملیتی و ورای هر نظر شخصی‌ای که دارند، در این مجال در پی تطهیر یا تکفیر تازه به حکومت رسیدگان در افغانستان نیستند و در این نامه صرفاً بنا به تکلیف اسلامی (و بالتبع انسانی) به موضوع مهاجرین و پناهجویان افغانستانی می‌پردازند. سابقه تمدنی مشترک، پایبندی به آرمان های انقلاب اسلامی و فداکاری در مسیر آن و همچنین جایگاه دفاع از مظلومین عالم در ارزش‌های اسلامی، حمایت همه جانبه از پناهجویان افغانستانی را لازم و ضروری می نماید و در همین راستا رهبر معظم انقلاب‌ (مدظله العالی) بر تکریم مهاجرین افغانستانی تاکید داشته و حتی تهران را خانه برادران افغانستانی خوانده‌اند.

عدم فعالیت هوشمندانه سفارت و کنسولگری‌های ایران در افغانستان و عدم بررسی درخواست‌ها برای صدور روادید، رد مرز کردن و اخراج تمامی پناهجویان به کشور بدون سنجش و در نظر گرفتن دلایل مهاجرت که ممکن است فوری و ضروری باشد و همچنین حاکمیت نگاه صرفاً امنیتی بر مرزها(بدون توجه به وجوه فرهنگی، عقیدتی و رسانه‌ای موضوع) و عدم ارائه خدمات رفاهی به پناهجویان در مراحل رد مرز نمودن مهاجرین، همه و همه مشکلاتی است که در صورت تداوم، به گسست پیوند برادری دو ملت کمک خواهد کرد.

امضاکنندگان حقیقی و حقوقی بیانیه حاضر، به تبعیت از نگاه دقیق رهبر انقلاب، در شرایط حاضر طرفدار ملت افغانستان بوده و وظیفه خود می‌دانند تا برای ارائه خدمات ابتدایی به مهاجرین تلاش نمایند که در طول هفته گذشته نیز خدمات ویژه‌ای از سوی گروه‌های جهادی به برخی نقاط مرزی ارائه شد. همچنین این امضا کنندگان از دولت و نهادهای مرتبط خواستار تجدید نظر در نوع برخورد با پناهجویان افغانستانی و در نظر گرفتن و اجرای قوانین و معاهدات بین المللی در برخورد با مهاجرین هستند، و معتقدند لازم است رفتاری مطابق شأن جمهوری اسلامی و منظومه فکری و عملی امام و رهبری و درخور جایگاه ملت شریف و مسلمان افغانستان ارائه شده و تغییرات جدی در این زمینه صورت پذیرد.

در ادامه برخی پیشنهادهای اجرایی ارائه و مطالبه خواهد شد.

 1. ارائه مجوز جهت خدمات‌رسانی مردمی و احداث موکب‌ها جهت پذیرایی هرچندکوتاه از مردم معطل در مرز.

2. بازگشایی فعالانه کنسولگری‌های جمهوری اسلامی و از سرگیری روند بررسی درخواست‌ها و صدور ویزا.

3. بررسی دقیق و باحوصله مدارک و خواسته هریک از پناهجویان در مرز و خودداری از اخراج یکباره و فوری ایشان.

4. اقدام به صدور محدود ویزا در گذرگاه‌های مرزی برای برخی نخبگان و افراد دارای شرایط خاص بهداشتی، امنیتی، خانوادگی و …

5. اهتمام ویژه به ایجاد کمپ‌های جدید و احیای کمپ‌های قدیمی خط مرزی جمهوری اسلامی ایران و کشور افغانستان و اجازه استراحت چندروزه به مهاجرینی که مسیری طولانی را تا مرز طی نموده‌اند که این مهم، بستری جهت ارائه انواع خدمات رفاهی، بهداشتی، مشاوره‌ای، کنسولی و … نیز خواهد بود.

6. صدور اجازه پوشش رسانه‌ای وضعیت مرز که اثر مستقیمی بر جلوگیری از روانه شدن سیل بیشتر جمعیت مردم افغانستان به سوی مرز دارد، چرا که بسیاری از این برادران تصور می‌کنند که عبور از مرز، گرچه مشکل، اما میسر است.

جمعیت افغانستانی‌های مقیم ایران و جمعیت دانشجویی امام حسن(ع) هسته مرکزی بین‌الملل سازمان بسیج دانشجویی، معاونت سازندگی بسیج دانشجویی به همراه 110تشکل دیگر و 1000 نفر از طلاب و دانشجویان

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: