کد خبر: ۵۳۴۲۲۷
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۹

فرودگاه جزیره لاپالما در اسپانیا که روز گذشته (شنبه) به دلیل ریزش شدید خاکسترهای آتشفشانی تعطیل اعلام شده بود، امروز بازگشایی شد.

به گزارش شفاف، در پی بازگشایی فرودگاه جزیره لاپالما در اسپانیا که به دلیل ریزش شدید خاکسترهای آتشفشانی روز گذشته تعطیل اعلام شده بود، مقامات محلی به برخی از ساکنان این جزیره اجازه دادند تا به منازل خود بازگشته و وسایل خود را از خانه هایشان جمع آوری کنند و این در حالیست که آتشفشان همچنان در حال فوران بوده اما جریان گدازه ها کُند شده است.

گزارش ها حاکیست، تعطیلی فرودگاه منجر به ایجاد صف های طولانی در بندر جزیره لاپالما برای گرفتن کشتی به سمت خارج از این جزیره شده است.

این آتشفشان در جزیره لاپالما با جمعیتی حدود ۸۵ هزار نفر که بخشی از جزایر آتشفشانی قناری در شمال غرب آفریقا است، در ۱۹ سپتامبر سال جاری میلادی (۲۰۲۱) فوران کرده است‌.

بنابر گزارش ها، تخلیه فوری بیش از ۶۰۰۰ نفر از سکنه این جزیره از منازلشان به جلوگیری از تلفات ناشی از این حادثه کمک کرده است‌.

به گفته محققان، این فوران می تواند تا سه ماه آینده به طول بی انجامد.

بر اساس یک سیستم نظارتی اتحادیه اروپا، سه جریان مجزا از گدازه های آتش که به سمت پایین تپه ای در قسمت غرب این جزیره حرکت می کنند، ۴۶۱ ساختمان از جمله خانه ها را تخریب کرده و ۲۱۲ هکتار از اراضی حومه این جزیره را در برگرفته است.

به گزارش شفاف به نقل از ایندیپندنت، این اولین باری است که آتشفشان در این جزیره بعد از سال ۱۹۷۱ فوران می کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: