کد خبر: ۵۳۴۵۶۰
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۷

جدای از افتخارات بزرگ دو روز ابتدایی مسابقات جهانی، شکست حریفان سنتی در چند وزن اتفاق ویژه‌ای بود که در نروژ رقم خورد.

به گزارش شفاف، کشتی ما در سال‌های اخیر عادت به باخت به رقبای سنتی داشته، شکست اول مقابل یک حریف نامدار متاسفانه به دفعات بعدی هم کشیده شده و هیچ وقت نتوانستیم تاکتیک مناسبی برای حریفان برتر داشته باشیم.

این بار اما در نروژ، نشان داده شد که توان شکست رقبای سنتی را داریم. ضمن اینکه برخلاف سنت گذشته که ما معمولا بازنده‌های ثانیه آخری بودیم و توان تغییر باخت را نداشتیم، اما در اسلو ملی‌پوشان اوزان 57، 65 و 79 کیلوگرم کشورمان کامبک داشتند و در ثانیه‌های آخر مبارزه، شکست را با برد تغییر دادند.موضوعی که در پیج اینستاگرامی اتحادیه جهانی هم بازتاب داشت.

در روز دوم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان که شاید به نوعی نقطه عطفی در تاریخ کشتی ایران بود، اتفاقات ویژه و فراموش نشدنی رخ داد. جایی که ابتدا کامران قاسم‌پور در مبارزه نیمه نهایی وزن 92 کیلوگرم، حریفی را شکست داد که به بردن ایرانی‌ها عادت کرده بود.

جیدن کاکس آمریکایی در 4 مبارزه اخیرش با علیرضا کریمی، این کشتی‌گیر را شکست داد، اما این بار قهرمان ایرانی امیدهای جهان که هنوز هم در 92 کیلو خیلی جا نیفتاده، با ارائه کشتی هوشمندانه و برتر، کاکس را از پیش رو برداشت.

بعد از این کشتی، نوبت حسن یزدانی بود که بر حریف سنتی‌اش که در سه مبارزه قبلی برنده بود، غلبه کند. یزدانی با وجود برتری فنی نسبت به دیوید تیلور، سه مرتبه مغلوب این کشتی‌گیر آمریکایی شده بود و این از نظر روانی بار سنگینی برایش ایجاد می‌کرد. یزدانی این بار، مو به مو فرامین فنی و تاکتیک درست اتخاذ شده را اجرا کرد و موفق شد تیلور را در مبارزه‌ای نسبتا یک طرفه از پیش رو بردارد.

آخرین کار بزرگ شب دوم ایران، پیروزی امیرحسین زارع مقابل گنو پتریاشویلی گرجستانی بود. مردی که در المپیک توانست زارع را اسیر زیرکی خود کرده و برنده شود اما این بار تاکتیک زارع به گونه‌ای بود که او مقابل قهرمان 21 ساله ایرانی حرفی برای گفتن نداشت.

بعد از آنکه امیرحسین زارع در نیمه نهایی از سد طاها آکگول ترک گذشت، پژمان درستکار سرمربی تیم ملی به زارع گفت که به او خواهد گفت پتریاشویلی را هم چگونه باید ببرد.

حالا زارع پادشاه جدید سنگین وزن جهان است، مردی که 32 سال بعد از مرحوم علیرضا سلیمانی بار دیگر کشتی آزاد ایران را صاحب مدال طلای سنگین وزن جهان کرده است. کشتی ایران از سال 1989 که مرحوم سلیمانی مدال طلا را بر گردن آویخت، در این وزن به طلا نرسیده بود.


انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: