کد خبر: ۵۳۴۶۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۵

وزیر خارجه مصر اعلام کرد که دیدگاه مشترکی میان این کشور و روسیه درباره اهمیت بازپس گیری ثبات سوریه و تمامیت ارضی این کشور وجود دارد.

به گزارش شفاف، سامح شکری، وزیر خارجه مصر در مصاحبه تلفنی با برنامه "رأی عام" از شبکه ماهواره‌ای "TeN" گفت: دیدگاه مشترکی میان مصر و روسیه درباره اهمیت بازپس گیری ثبات و تمامیت ارضی سوریه و از بین بردن تهدید تروریسم و بازگشت سوریه به جهان عربی وجود دارد. روسیه وضعیت ویژه‌ای در سوریه دارد.

وی به وجود توجه به حضور ترکیه در سوریه و روش مقابله با تروریسم و نیروهای خارجی در خاک این کشور اشاره کرد.

شکری گفت: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بر اهمیت عقب نشینی تدریجی نیروهای خارجی از لیبی براساس جدول زمانی مشخص تأکید دارد. مصر در این مرحله به تقویت این اصل توجه دارد. دولت لیبی باید جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی تهیه کند. ما از این اصل که جامعه بین‌المللی چه از طریق قطعنامه‌های شورای امنیت و چه نتایج نشست برلین و مذاکرات ملی لیبی با آن موافقت کرده است، حمایت می‌کنیم و باید مکانیزم اجرایی برای تحقق این هدف ایجاد شود.

وی تأکید کرد: روابط مصر و قطر به سمت از بین بردن صفحه گذشته و آغاز صفحه جدیدی از همکاری می‌رود. این صفحه جدید بر پایه اصول احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی و از بین بردن تنش میان دو کشور است.

شکری درباره روابط با ترکیه گفت: برخی مسائل بعد از دور دوم مذاکرات با ترکیه وجود دارد. ترکیه باید اقدامات مؤثرتری را اتخاذ کند.

وی به وجود پیشرفت در برخی اقدامات اتخاذ شده از سوی ترکیه اشاره و ابراز امیدواری کرد که روی آن برای بازگشت به روابط طبیعی حساب باز شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: