کد خبر: ۵۳۴۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱

بعد از اتفاقات فوق‌العاده تیم ملی کشتی آزاد در اسلو و داشتن ۶ فینالیست و کسب ۷ مدال، امید است که این بار کشتی فرنگی از روی دست آزاد تقلب کرده و اتفاق بزرگ دیگری را در میدان جهانی رقم بزند.

به گزارش شفاف، در این سال‌ها عادت کرده بودیم که کشتی فرنگی بهتر از تیم آزاد نتیجه بگیرد. در همین المپیک اخیر هم آنها با محمدرضا گرایی طلایی شدند، اما تیم آزاد نتوانست به طلا برسد و با شکست حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور، در توکیو شانس مدال طلای‌مان نقره‌ای شده بود.

این بار اما مسابقات کشتی آزاد زودتر از فرنگی در اسلو آغاز شد و برخلاف تصور، تیمی که البته این بار بیشتر از یک شانس طلا در خود داشت، 6 فینالیست معرفی کرد و روز دوم مسابقات که با فینالیست شدن هر 4 نماینده ایران و طلایی شدن حسن یزدانی و امیرحسین زارع همراه بود، روزی رویایی و بی‌نظیر در کشتی ایران تبدیل شد.

مسابقات کشتی آزاد با سومی تیم ایران شب گذشته در نروژ به پایان رسید، درحالیکه این بار 162 امتیاز دشت کرده و اختلاف‌مان با قهرمان و نایب قهرمان زیاد نبود.

فرنگی‌کاران که در جریان روزهای غرورآفرین کشتی آزاد، وارد اسلو شدند، از فردا (پنجشنبه) رقابت‌های‌شان را در شهری که برای آزادکاران خوش یمن بوده، آغاز خواهند کرد.

برخلاف آزادکاران که تنها دو نفر از ملی‌پوشان المپیکی را در ترکیب خود داشتند، تیم فرنگی تنها علیرضا نجاتی را از المپیک به همراه نداشت، هرچند مثبت شدن تست کرونای امین میرزازاده باعث حذف او از تیم شد و به جایش علی اکبر یوسفی به اسلو رفت، در واقع قرار بود 4 المپیکی در ترکیب جهانی تیم بنا باشند که کرونا یکی از آنها را حذف کرد.

تیم آزاد در 6 وزن مسابقه انتخابی برگزار کرد تا به ترکیب خود برای جهانی اسلو رسید. دو مدال آور المپیکی و دو کشتی گیری که قبلا در چرخه انتخابی تیم ملی صاحب دوبنده شده بودند، نیز دیگر ملی پوشان این تیم شدند اما در تیم فرنگی تنها در وزن 55 کیلوگرم مسابقه انتخابی درون اردویی تعیین کننده ملی پوش بود و 3 المپیکی و نفرات برتر چرخه با نظر محمد بنا به عضویت تیم درآمدند.

این بار نیز منتقدان صدای شان بلند شد که چرا انتخابی برگزار نشده، هرچند که محمد بنا در نشست مطبوعاتی بعد از المپیک، جواب همه را داد و تاکید کرد که هیچ کشتی‌گیری بدون عبور از فیلتر انتخابی و چرخه ملی پوش نشده است.

انتقادات اما برجا ماند، گرچه با نزدیک شدن به جهانی، از حجم مصاحبه‌ها علیه سرمربی تیم ملی کاسته شد.

علیرضا نجاتی تنها المپیکی‌ بود به دلیل شرایط وزنی‌اش راهی به ورود به تیم جهانی پیدا نکرد. او بعد از المپیک در دو وزن بالاتر راهی مسابقه بین‌المللی شد تا مشخصا دیگر هرگز ملی‌پوش 60 کیلوگرم نباشد.

محمدرضا گرایی طلایی کشتی ایران در توکیو برای آنکه بار دیگر خودش را اثبات کند، در ترکیب تیم قرار گرفته و قطعا یکی از شانس‌های مدال کشتی فرنگی ایران خواهد بود. برادرش محمدعلی که در توکیو با وجودی که با هنرنمایی‌اش همه کشتی دوستان جهان را به وجد آورده بود، اما به مدال نرسید و به عنوان پنجمی بسنده کرد، این بار به قصد جبران المپیک و کسب مدالی دیگر، به همه وجودش خواهد جنگید.

خالق سنجاب پرنده در توکیو که بسیار زیبا و دیدنی کشتی می‌گیرد، در سال‌های گذشته نیز امید اول فرنگی برای کسب مدال بوده است.

محمدهادی ساروی که یکی از شانس‌های طلای کشتی فرنگی در توکیو بود و آنجا به مدال برنز بسنده کرد، بار دیگر یکی از امیدهای اصلی تیم بنا در جهانی است. در سنگین وزن هم امین میرزازاده که در المپیک به میخایین لوپز و رضا کایالپ باخته و پنجم شده بود، در ترکیب اولیه تیم جهانی قرار گرفت اما در ادامه به خاطر مثبت شدن تست کرونایش جای خود را به علی اکبر یوسفی داد.

در 55 کیلو سجاد عباسپور که از لیگ گذشته چشم محمد بنا را گرفته، صاحب دوبنده تیم ملی شد. مهرداد مردانی جای علیرضا نجاتی را در 60 کیلوگرم گرفت و میثم دلخانی ملی‌پوش 63 کیلوی ایران است. محمدرضا گرایی قهرمان المپیک، بار دیگر در 67 کیلو در ترکیب تیم ملی قرار گرفته و دوبنده وزن 72 کیلو نیز از آن محمدرضا مختاری است. محمدعلی گرایی در 77 کیلو و پژمان پشتام در 82 کیلو دیگر ملی‌پوشان ایران هستند و در وزنی که در المپیک نماینده‌ای نداشتیم، رامین طاهری انتخاب شده است. طاهری می‌خواهد نشان بدهد چقدر جای 87 کیلوی ایران در المپیک خالی بوده است.

محمدهادی ساروی در 97 کیلو به دنبال تبدیل برنز المپیکش به طلاست، چون استحقاق کسب آن را دارد و علی اکبر یوسفی هم به دنبال فرصت دوباره ای است که نشان دهد در قواره سنگین وزن جهانی است.

قطعا با نتیجه‌ای که کشتی آزاد در اسلو گرفته و داشتن 6 فینالیست در مسابقات جهانی و کسب 7 مدال باعث می‌شود کشتی فرنگی نیز در سطح بالاتری کار خود را آغاز کند.

فرنگی کاران که در بیش از 15 سال اخیر همواره در میدان‌های المپیک و جهانی مدعی مدال و افتخارآفرینی بوده اند، این بار امید است از روی دست آزادکاران تقلب کرده و در این رشته نیز شاهد فینالیست شدن تعداد زیادی از ملی پوشان مان باشیم.

برای چند کشتی گیر ایران از جمله علی گرایی، این مسابقات جنبه انتقامی دارد و او می‌خواهد دست خالی برگشتن از المپیک را اینجا جبران کند.

مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان از ظهر فردا (12 به وقت تهران) در اوزان 55، 72، 77 و 82 کیلوگرم آغاز می‌شود که امیدوار هستیم از این جمع در روز دوم چند فینالیست و شانس کسب مدال داشته باشیم.

روز دوم مسابقات در اوزان 60، 97 و 130 کیلوگرم دنبال می‌شود و روز سوم رقابت‌ها نیز به رویارویی کشتی‌گیران سه وزن 63، 67 و 87 کیلوگرم اختصاص دارد.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: