کد خبر: ۵۳۴۶۹۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۲

نخست وزیر اردن بر آمادگی کشورش برای حمایت و پشتیبانی لازم از لبنان که با چالش‌های اقتصادی استثنائی روبروست، تاکید کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از روسیا الیوم، بشر الخصاونه، نخست وزیر اردن با غسان الزامل، وزیر برق سوریه و ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان دیدار کرد.

در این دیدار اقدامات عملی برای تسریع در وارد کردن گاز و برق مصر به لبنان از خاک اردن و سوریه با هدف مقابله با چالش‌های انرژی در لبنان بررسی شد.

الخصاونه به اظهارات دو وزیر لبنان و سوریه پیرامون تلاش‌های مبذول شده برای تسریع در انجام اقدامات عملی جهت تکمیل زیرساخت لازم در خاک سوریه برای انتقال گاز و برق و نیز برخی مسائل فنی و قراردادی که بر سر آنها توافق خواهد شد، گوش فراداد.

همچنین هاله زواتی، وزیر انرژی اردن امروز چهارشنبه گفت، هدف از نشست امان با وزیر برق سوریه و وزیر انرژی لبنان تدوین برنامه عملیاتی و برنامه زمانی برای تجهیز لبنان به برق اردن از خاک سوریه است.

وی افزود، هدف از این نشست راه اندازی مجدد خطوط اتصال برقی موجود بین شبکه‌های اردن، سوریه و لبنان است تا به لبنانی‌ها در تامین بخشی از نیازهای برق خود کمک کند.

وزیر انرژی اردن در این نشست گفت، تمامی بررسی‌های فنی انجام و توافقنامه‌های لازم برای اجرای فرآیند انتقال برق به لبنان تهیه شده است.

وزیر برق سوریه نیز گفت، طرف سوری تمامی اقدامات لازم را که به لبنان اجازه می‌دهد از خاک اردن و با استفاده از شبکه‌های الکتریکی سوریه جریان برق را وارد کند، اتخاذ کرده است.

وزیر انرژی لبنان هم گفت، این نشست تاکیدی بر تحکیم روابط با اردن و سوریه بوده و هدف از آن افزایش امنیت انرژی لبنان و منطقه عربی با دستیابی به ثبات بخش انرژی است.

وی ضمن قدردانی از نقش اصلی اردن در تقویت همکاری با لبنان، افزود، مراحل بعدی بر امکان تأمین مالی توافق نامه‌ها از طریق بانک جهانی متمرکز خواهد بود.

اردن و سوریه از سال ۲۰۰۱ از طریق خط انتقال برقی ۴۰۰ کیلوولتی به یکدیگر متصل شده‌اند؛ اما این خط اتصال از اواسط سال ۲۰۱۲ به دلایل فنی از کار افتاده است.

سوریه و لبنان نیز از طریق خطوط متعدد ۴۰۰ و ۶۶۲۳۰ کیلوولتی به یکدیگر متصل شده‌اند.

این سه کشور با یک قرارداد مبادله عمومی و یک توافقنامه اتصال کلی در هشت گروه اتصال الکتریکی که علاوه بر ترکیه شامل اردن، مصر، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و لیبی می‌شود به یکدیگر متصل می‌شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: