کد خبر: ۵۳۴۷۷۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱

یکی از برندگان جایزه صلح نوبل امسال، امروز (شنبه) گفت که جایزه‌اش متعلق به "همه خبرنگاران در سراسر جهان" است و سوگند یاد کرد که به مبارزه‌ برای آزادی مطبوعات ادامه دهد.

به گزارش شفاف، ماریا رسا، روزنامه نگار فیلیپینی و منتقد سرسخت رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین که از برندگان جایزه صلح نوبل ۲۰۲۱ شده است، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: «این جایزه واقعا متعلق به همه‌ خبرنگاران در سراسر دنیاست».

وی افزود: ما در بسیاری از جبهه ها به کمک نیاز داریم ... روزنامه نگاری در جهان امروز بسیار دشوارتر و خطرناک‌تر است.
رسا، موسس وبسایت خبری "راپلر"، و دیمیتری موراتف، خبرنگار روسی، به صورت مشترک نوبل صلح امسال را در روز جمعه به پاس تلاش‌هایشان برای "حفاظت از آزادی بیان" دریافت کردند.

گروه‌های مطبوعاتی فیلیپین و فعالان حقوق بشر، این جایزه رسا را در کشوری که به عنوان یکی از خطرناک‌ترین مکان‌ها در جهان برای روزنامه‌نگاران محسوب می‌شود، به عنوان یک "پیروزی بزرگ" ارزیابی کردند.

به گفته طرفداران رسانه، از زمان روی کار آمدن دوترته در سال ۲۰۱۶ ، خانم رسا و سایت راپلر مجموعه‌ای سنگین از اتهامات جنایی، بازجویی‌ها و حملات آنلاین را متحمل شده‌اند.
دوترته راپلر را "مجرای خبری جعلی" خوانده و رسا هدف پیام‌های توهین‌آمیز آنلاین قرار گرفته است.

این روزنامه نگار ۵۸ ساله می‌گوید امیدوار است که این جایزه برای او و دیگر روزنامه نگاران فیلیپینی، سپری حفاظتی در برابر حملات فیزیکی و تهدیدات آنلاین باشد.

رسا این جایزه را به "تزریق آدرنالین" تشبیه کرده و گفت: "این رویه "ما علیه آنها" هرگز ساخته دست روزنامه نگاران نبود، بلکه ساخته دست افرادی بود که می‌خواستند از الگوی رهبری‌ای استفاده کنند که جامعه را از هم جدا می‌کند.

وی در پایان به خبرگزاری فرانسه گفت: امیدوارم این جایزه، به ما خبرنگاران این فرصت را بدهد تا بدون ترس، رسالت خود را انجام دهیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: