کد خبر: ۵۳۴۸۱۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷

"تلسکوپ فضایی هابل" تصویر دو کهکشان با نام‌های "NGC ۵۹۵۳ و NGC ۵۹۵۴" را در حالی که با نیروی گرانشی بسیار به یکدیگر نزدیک‌ شده‌اند، ثبت کرده است که ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند.

به گزارش شفاف، تلسکوپ فضایی هابل تصویر دو کهکشان با نام‌های "NGC 5953 و NGC 5954" را در حالی که با نیروی گرانشی بسیار به یکدیگر نزدیک‌ شده‌اند، ثبت کرده است که این دو کهکشان "Arp 91" نام دارند.

این کهکشان‌ها نزدیک به 100 میلیون سال نوری از ما فاصله دارند و تصویر فوق‌العاده‌ای را رقم زده‌اند که هنگام برخورد دو کهکشان غول‌پیکر و عظیم با یکدیگر رخ می‌دهد. کهکشان پایینی با نام "NGC 5953" شناخته می‌شود و کهکشان بیضی شکل در سمت راست و بالا "NGC 5954" نام دارد اما هر دو کهکشان مارپیچی هستند اما شکل آنها به دلیل جهت‌گیری آنها نسبت به زمین  بسیار متفاوت به نظر می‌رسد.

با نزدیک شدن دو کهکشان غول‌پیکر در فضا به یکدیگر ممکن است یکی از کهکشان‌ها در اثر برخورد از بین برود و یا اینکه نوع جدیدی از کهکشان‌ها را ایجاد کند و در مواردی نیز می‌توانند دو کهکشان با یکدیگر ادغام شده و یک کهکشان بزرگ‌تر جدید را تشکیل دهند که این برخوردهای بسیار پرانرژی و عظیم در طی صدها میلیون سال اتفاق می‌افتد.

کهکشان‌ها سامانه‌هایی بزرگ و با اندازه و مرز مشخصی هستند که از ستاره‌ها، بقایای ستاره‌ای، ماده تاریک، گازها و گرد و غبارهای میان ستاره‌ای تشکیل شده‌اند و با نیروهای گرانشی به گردِ هم آمده‌اند.کوچک‌ترین کهکشان‌ها دارای پهنایی برابر با چند صد سال نوری، شامل نزدیک به صد میلیون ستاره هستند. بزرگ‌ترین کهکشان‌ها تا 3 میلیون سال نوری پهنا دارند و شامل بیش از صد تریلیون ستاره هستند. کهکشان‌ها بر گرد مرکز جرم خود در گردشند.

اخبار هوا و فضا ,

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: