کد خبر: ۵۳۴۹۰۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۴

رئیس دیوان محاسبات گفت:یارانه پنهان گاز  حدود دو برابر منابع عمومی کشور در سال ۹۹ و ۴۵ درصد نقدینگی در این سال بود.

به گزارش شفاف،  مهرداد بذرپاش رئیس کل دیوان محاسبات کشور در حاشیه جلسه علنی امروز در جمع خبرنگران، گفت:با توفیق خداوند توانستیم گزارش تفریغ بودجه سال 1399 کل کشور که در تاریخ 31 شهریور ماه تقدیم مجلس شده بود را در نشست غیرعلنی و علنی امروز مجلس قرائت کنیم.

رسیدگی به حساب ها حدود سه هزار و 600 دستگاه در تفریغ بودجه

رئیس کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه بخشی از گزارش تفریغ بودجه 99 کل کشور به دلیل وجود ارقام خاص و محرمانه در جلسه غیرعلنی ارائه شد، کاهش زمان ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 99 به مدت 4 ماه  اتفاقی مبارک توصیف کرد و افزود: در تفریغ بودجه باید حساب‌های حدود سه هزار و 600 دستگاه رسیدگی شود بنابراین تقویم زمانی محاسباتی باید 4 ماه زودتر ارائه شود و با توجه به اینکه توانستیم این مهم را محقق کنیم از خزانه‌داری کل کشور و وزارت امور اقتصاد و دارایی و همکاران خود در دیوان محاسبات تشکر می‌کنم.

وی اضافه کرد: ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 99، 4 ماه زودتر از موعد مقرر ماحصل صدها هزار ساعت کار کارشناسی و بررسی 272 تبصره بودجه 99 است.

بذرپاش ادامه داد: در تفریغ بودجه منابع و مصارف لایحه مصوب بودجه بررسی می‌شود، منابع در حوزه درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یا دارایی مالی و مصارف در حوزه مصارف جاری، تملک دارایی سرمایه‌ای و مالی.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور افزود: در گزارش تفریغ بودجه باید میزان اجرای بیش از 270 تبصره که احکام بودجه بوده و یک سال اعتبار دارد، مشخص شود، همچنین باید دلایل اجرایی نشدن این احکام بررسی و تعیین شود.

وی با اشاره به ابلاغ بخشنامه بودجه 1401 از سوی رئیس جمهور در روز گذشته ادامه داد: در حال حاضر تفریغ بودجه سال 99 در اختیار دولت که در حال تدوین بودجه 1401 است، قرار دارد. از سوی دیگر مجلس نیز می‌تواند از این گزارش استفاده کند تا با تحقق این دو مهم لایحه بودجه با چشمانی باز و نگاه واقع‌بینانه تدوین و تنظیم شود و در صورت نیاز احکام مجدد تمدید، تغییر یا لغو شود.
بذرپاش تقدیم گزارش تفریغ بودجه زودتر از موعد  مقرر را بهترین امکان برای اصلاح ساختار بودجه در مجلس و دولت دانست و افزود: یکی از اقداماتی که می‌تواند به تحقق اصلاح ساختار بودجه کمک کند بررسی نحوه اجرای بودجه در سال‌های گذشته است.

در حال تدوین گزارش تفریغ 6 ماهه بودجه 1400 هستیم

رئیس کل دیوان محاسبات کشور از رسیدگی به بودجه 1400 در دیوان محاسبات در سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون دو گزارش دو ماهه درباره رسیدگی به بودجه 1400 تقدیم مجلس شده، در واقع در حال تدوین گزارش تفریغ 6 ماهه بودجه 1400 هستیم که تا پیش از تقدیم لایحه گزارش احکام بودجه 1400 را تقدیم مجلس کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر گزارش تفریغ بودجه 99 در اختیار مجلس بوده و در حال رسیدگی به عملکرد 6 ماهه بودجه 1400 هستیم، تصریح کرد: امیدواریم با این اقدامات بودجه 1401 بودجه‌ای اثربخش و کارآمد و برای رفاه مردم باشد.

بذرپاش با اشاره به یارانه پنهان در گزارش تفریغ بودجه سال 99 گفت: هر چند از یارانه پنهان صحبت می‌شود اما به آن توجهی نمی‌شود که توجه و برنامه‌ریزی با توجه به این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است.

یارانه پنهان گاز  حدود دو برابر منابع عمومی کشور در سال 99 و 45 درصد نقدینگی در این سال بود

رئیس کل دیوان محاسبات کشور ادامه داد: یارانه پنهان در سال 99 حدود یک میلیون و 603 هزار میلیارد تومان در حوزه گاز، کالاهای اساسی و ... است که بخش اعظم آن یعنی حدود 900 هزار میلیارد تومان به حوزه گاز در مصرف، هدررفت در شبکه و سوخت گاز سرچاهی مربوط است؛ یارانه پنهان دو برابر منابع عمومی کشور در سال 99 و 45 درصد نقدینگی در این سال بود.

وی افزود: ما وقتی می‌گوییم کمبود منابع داریم بدین معناست که در برخی جاها هدر رفت منابع هم داریم. دستگاه‌های مجری باید به موارد هدر رفت منابع توجه جدی داشته باشند تا اصلاح ساختار بودجه انجام شود.

رئیس دیوان محاسبات ادامه داد: هدر رفت در بخش آب در چهار سال قانون برنامه یعنی در سال‌های 96، 97، 98 و 99 هفت هزار 502 میلیارد تومان بوده است. همچنین در بخش برق طی چهارسال قانون برنامه 9 هزار 604 میلیارد تومان هدر رفت داشتیم و در بخش گاز شبکه نیز فقط در سال 99، 68 هزارو 897 میلیارد تومان هدر رفت را شاهد بودیم و رقم کل گاز شبکه نیز 124 هزار و 905 میلیارد تومان بوده است.

بذرپاش با اشاره به اینکه ناترازی های بودجه زیاد است، گفت: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته میزان فروش نفت کاهش یافته، ما برای کسب درآمد به سمت فروش اوراق رفتیم که قطعاً نمی‌توانیم با این مسیر یعنی با فروش اوراق کشور را اداره کنیم و باید راهکارهای دیگری برای تأمین درآمد کشور در نظر گرفته شود.یکی از پیشنهاداتی که ما در گزارش تفریغ بودجه 99 آوردیم این است که از ذخایر معدنی کشور بیشتر استفاده شود چرا که میزان ذخایر معدنی شناسایی شده کشور بالغ بر 52.5 میلیارد تن است اما اکتشاف ذخایر معدنی ما حدود 511 میلیون تن بوده که نشان می‌دهد ما کمتر از یک درصد از ذخایر معدنی خود را اکتشاف کرده‌ایم و اگر به این ذخایر توجه شود، قطعاً منابع بودجه از این طریق به دست می‌آید.

رئیس دیوان محاسبات کشور بیان کرد: مجلس شورای اسلامی پایه‌های مالیاتی زیادی را تاکنون به تصویب رسانده است که بعضاً اجرا نمی‌شود. به عنوان مثال آئین نامه اجرای مالیات بر خانه‌های خالی و خودروهای لوکس حتی ابلاغ هم نشده در حالی که باید قوانین مجلس به ویژه در زمینه پایه‌های مالیاتی به درستی اجرا شود چرا که در بودجه روی این بخش‌ها حساب شده است.از 45 سال قبل تاکنون به طور متوسط سالانه 25 درصد رشد نقدینگی داشته‌ایم که این نشان می‌دهد نوع مدیریت اقتصادی ما غلط است و در این شرایط تورم و رشد نقدینگی اجتناب ناپذیر است و ما باید به سمت اصلاح این وضع برویم.

وی با تأکید بر اینکه ما باید در بودجه شرکت‌های دولتی، اصلاح ساختار را اعمال کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر 300 شرکت دولتی در پیوست بودجه می‌آید که می‌توان این شرکت‌ها را واگذار و حتی به نصف تقلیل داد که راهکار مهمی در زمینه اصلاح ساختار بودجه و رفع مشکلات اقتصادی کشور است.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: علاوه بر این بودجه شهرداری‌ها و شرکت‌های نیمه دولتی بسیار زیاد است اما معمولاً در لایحه بودجه به مجلس ارائه نمی‌شود در حالی که توصیه ما این است که بودجه این بخش‌ها در قالب پیوست به مجلس شورای اسلامی ارائه شود و باعث می‌شود نظارت‌ها افزایش پیدا کند.

بذرپاش بیان کرد: بودجه‌ای که مجلس در حال حاضر رسیدگی می‌کند تمام بودجه کشور نیست و باید گفت بودجه برخی از بخش‌ها اصلاً به مجلس ارائه نمی‌شود و این رویه باید اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه ما از ابتدای کار خود در دیوان محاسبات تحقیق و تفحص از بخش‌هایی چون کشت و صنعت مغان، هفت تپه و آب و فاضلاب خوزستان را انجام دادیم، گفت: برای مثال در این سال‌ها هم از صندوق توسعه ملی و هم از بودجه عمومی کشور برای آب و فاضلاب استان خوزستان اعتباراتی تخصیص داده شده است و ما تاکنون بالغ بر40 تخلف در این زمینه احصا کردیم و تا پایان سال گزارش آن را نهایی و به مردم ارائه می‌دهیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: