کد خبر: ۵۳۴۹۱۴
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۷

محمدرضا محمدی‌نجات درباره فاجعه‌ محیط زیستی صحبت کرد که بخش زیادی از نخل‌های خوزستانی‌ها را از بین برده است.

به گزارش شفاف، محمدرضا محمدی‌نجات از ساخت مستند جدید خود با نام «زخم اروند» خبر داد. این مستند نگاهی متفاوت به تنش آبی ایجاد شده در منطقه اروند کنار در جنوب کشورمان دارد و امشب از شبکه مستند پخش می‌شود.

محمدی‌نجات درباره سوژه این مستند گفت: مستند "زخم اروند" براساس مشاهدات میدانی خودم شکل گرفت. پس از آشنایی با این موضوع، سفرهای متعددی به منطقه انجام دادم و پای صحبت کارشناسان، فعالان محیط زیست، کشاورزان و مسئولان نشستم.

وی اضافه کرد: سوژه اصلی این فیلم، تنش آبی ایجاد شده در حجم وسیع در منطقه اروند کنار است و مدیریت منابع و توزیع آب در این منطقه را به چالش می‌کشد. تنش‌هایی که منجر به از بین رفتن و سوختن حجم غیرقابل تصوری از نخل‌های منطقه شده است. همان‌طور که می‌دانید منطقه اروند کنار در مرز ایران و عراق و در جنوب خوزستان است و این مستند نشان می‌دهد که بخشی از تنش آبی در خوزستان به دلیل عدم توجه به مدیریت منابع آبی رخ داده است.

کارگردان مستند "زخم اروند" با اشاره به اتفاقی که در منطقه اروند کنار رخ داده است، گفت: ماجرا از این قرار است که بنابر دلایلی حجم آب رودخانه‌ کم شده و همین موضوع باعث شده است به جای آنکه آب رودخانه به دریا بریزد، آب دریا وارد رودخانه شده و در نتیجه آب شیرین، شور شود. در نهایت آب شور وارد زمین‌های کشاورزی شده و حجم زیادی از نخل‌ها را سوزانده است. فاجعه بسیار بدی در این منطقه رخ داده است و با تصویربرداری هوایی که داشتیم، حجم تخریب زیست محیطی پیش آمده باورنکردنی است.

وی ادامه داد: در گفت‌وگویی که با کشاورزان این منطقه داشتیم، آنان معتقدند که اگر به روش‌های سنتی و قدیمی کشاورزی که در منطقه وجود داشته است عمل می‌شد هرگز چنین مشکلی رخ نمی‌داد.

عوامل تولید این فیلم مستند 53 دقیقه‌ای عبارتند از:  تصویربردار: افشین اسماعیلی شریف، اکبرگزاری و مصطفی دالایی، مدیر تولید: مهرزاد ارشدی، تدوین و طراحی رنگ: محمد رسول شفیعی، تصویربرداری هوایی: مبین فراهانی و تحقیق و پژوهش: جهانبخش یزدانی‌فر و بابک گشتی‌زاده

براساس این گزارش، مستند «زخم اروند» امشب 20 مهرماه ساعت 21:30 از شبکه مستند پخش می‌شود و بازپخش آن چهارشنبه ساعت 12:30 خواهد بود.

مستند , آب و هوا , مستند , آب و هوا , مستند , آب و هوا , مستند , آب و هوا ,

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: