کد خبر: ۵۳۴۹۴۹
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳

نماینده مردم در کرج با اشاره به اینکه ۵۰ نفر از نمایندگان خواستار بررسی مجدد طرح شفافیت آراء شدند، گفـت: این موضوع یکی از نخستین طرح‌های مجلس یازدهم بود و بررسی مجدد آن را پاسخ به یک مطالبه مردمی می‌دانیم.

مهدی عسگری نماینده مردم کرج در گفت و گویی، با بیان اینکه به همراه 50 نماینده مجلس طی مکاتبه‌ای با هیأت‌رئیسه مجلس درخواست بررسی مجدد طرح شفافیت آراء نمایندگان را ارائه کردیم، گفت: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس اگر طرحی مورد تصویب مجلس واقع نشد، 50 نفر از نمایندگان می‌توانند درخواست بررسی مجدد آن را مطرح کنند.

عسگری با تاکید بر اینکه شفافیت آراء از موضوعات کلیدی است که نمایندگان مجلس یازدهم آن را دنبال می‌کنند، اظهار داشت: رسیدگی به طرح ‎شفافیت آراء نمایندگان در کمیسیون آئین‌نامه داخلی به پایان رسیده و با اضافه شدن نکات تکمیلی این طرح در دستور هفتگی مجلس قرار گرفته و در نوبت رسیدگی در صحن علنی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تصویب طرح شفافیت آراء بهارستان را به یک ساختمان شیشه‌ای تبدیل می‌کند، گفت: با تصویب این طرح، شفافیت در سه بخش اصلی مجلس یعنی صحن علنی، کمیسیون‌های تخصصی و هیأت رئیسه، جاری می‌شود و تمامی روندها و فرآیندها، جلسات و برنامه‌های مجلس به صورت شفاف در منظر عموم مردم قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن افزود: انتشار آراء نمایندگان در صحن، انتشار عمومی مشروح مذاکرات در مدت زمان حداکثر یک ماه، ، انتشار عمومی اسامی غایبان و حاضران، انتشار عمومی برنامه هفتگی مجلس 3 روز قبل از برگزاری جلسات و انتشار گزارش سفرها، مواردی است که در طرح شفافیت به آن توجه شده است.

نماینده مردم کرج با اشاره به تسری شفافیت به کمیسیون‌های تخصصی خاطرنشان کرد: انتشار آراء نمایندگان، برگزاری علنی جلسات کمیسیون‌ها، الزام انتشار اسامی غایبان و حاضران و آرای نمایندگان در جلسات کمیسیون‌ها، انتشار عمومی دستورکار کمیسیون‌ها تا 3 روز قبل از تشکیل جلسه، ایجاد بستر قانونی پخش زنده و انتشار عمومی مشروح مذاکرات جلسات کمیسیون‌های تخصصی، از جمله تحولات مهمی است که در صورت تصویب این طرح اتفاق خواهد افتاد. در عین حال جلسات بررسی طرح‌ها و لوایحی که وفق اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون ویژه انجام می‌شود نیز به صورت علنی برگزار می‌گردد.

عسگری در خصوص شفافیت در حوزه عملکرد هیات رئیسه مجلس گفت: امکان حضور سایر نمایندگان در جلسات هیأت رئیسه، انتشار مشروح مذاکرات این هیأت برای نمایندگان و انتشار آراء اعضای هیأت رئیسه به تفکیک موافق، مخالف و ممتنع برای نمایندگان از جمله اقداماتی است که درصورت تصویب طرح شفافیت آراء در جلسات هیأت رئیسه، عملی خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس یکی از نخستین طرح‌هایی بود که در مجلس یازدهم اعلام وصول شد، گفت: کلیات این طرح بعد از چند ماه بررسی در مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس نخستین بار، بهمن ماه سال گذشته به صحن علنی مجلس آمد.

مهدی عسگری در ادامه سخنانش افزود: در نشست علنی آن روز مجلس، کلیات طرح شفافیت آراء نمایندگان با وجود 153 رأی موافق متاسفانه تصویب نشد. این طرح به دلیل اینکه منجر به تغییر آئین‌نامه داخلی مجلس می‌شود، طبق قانون به 67درصد آرای صحن علنی نیاز دارد،  اما با 65 درصد آراء تنها 3 رای کم آورد و تصویب نشد.

وی با اشاره به سابقه طرح شفافیت آراء در مجالس مختلف گفت: برای نخستین‌بار این طرح از سوی نمایندگان در مجلس دهم مطرح گردید. نمایندگان مجلس قبل در آستانه بررسی لوایح مرتبط با FATF خواستار شفافیت رأی شدند و حتی طرحی هم در این زمینه ارائه کردند، اما طرح شفافیت که به امضاء 160 نماینده رسیده بود، در صحن علنی تنها 59 رأی موافق اخذ کرد.

نماینده مردم کرج در مجلس در پایان سخنانش با اشاره به اینکه تصویب این طرح نیاز به موافقت دو سوم(2/3) نمایندگان و مشارکت بالای مجلس دارد یادآور شد: مجلس یکی از شفا‌ف‌ترین نهادها در کشور است و از دیرباز مذاکرات صحن علنی مستقیما پخش و مردم در جریان روند امور قرار داشتند، امیدوارم این‌بار با مساعدت و همراهی سایر نمایندگان که اکثریت آن‌ها موافق تحقق شفافیت هستند، این طرح مورد تصویب واقع شود چرا که نشان‌دهنده پاسخگویی نمایندگان مردم به یک مطالبه اساسی جامعه بوده و باعث افزایش اعتماد عمومی و کارآمدی نظام قانون‌گذاری خواهد شد.

انتهای  پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: