کد خبر: ۵۳۴۹۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۴

وزیر اقتصاد سوریه در سخنانی گفت که جنگ ۱۹۵ میلیارد دلار به بخش‌های نفت و برق این کشور خسارت وارد کرده است.

به گزارش شفاف، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، محمد سامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه در کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به خسارت‌های وارد شده به این کشور در نتیجه جنگ اظهار کرد: هیچ رقم قطعی برای خسارت اقتصاد سوریه در جنگ وجود ندارد این ارقام ثبت شده است، پیش از آزادسازی تمام مناطق کشور نمی‌توان درباره ارقام قطعی صحبت کرد.

وی افزود: خسارت‌های مستقیم و غیر مستقیم در بخش نفت سوریه تا سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار و در بخش برق ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است و بیشترین آسیب به این دو بخش وارد شده است و این بخش‌ها مورد حمله، تخریب سیستماتیک و سرقت قرار گرفته‌اند.

الخلیل ادامه داد: بدهی ناچیز سوریه در مقایسه با جنگ ۱۱ ساله و تولید ناخالص داخلی، رضایت بخش است و درصد موجود قابل قبول است.

وی تاکید کرد: مبادلات تجاری با روسیه در سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است و تراز تجاری به سمت روسیه متمایل شده است و روسیه در مبادلات تجاری با سوریه به رتبه‌های دوم و سوم رسیده است و چین همچنان در رتبه اول قرار دارد. بسیاری از مواد موجود در بازار سوریه در بخش‌های مختلف مانند گندم و سایر موارد به تامین کنندگان روس وابسته شده است و در عوض مزایایی از سوی روسیه به سوریه داده شده است که از جمله آن می‌توان به معافیت‌های گمرکی کالاهای سوری برای ورود به بازار روسیه اشاره کرد.

وی افزود: نیاز به یک قانون سرمایه گذاری جدید بود که مجموعه‌ای از چالش‌ها ازجمله مناطق نیازمند توسعه، مناطق نیازمند بازسازی را در نظر بگیرد و تضمین‌هایی را برای هر سرمایه گذار ارائه دهد. در قانون سرمایه گذاری جدید نیاز به تمایز برای هدایت سرمایه گذاری به بخش‌های دارای اولویت و اعطای معافیت و مزایای به این بخش‌ها بود.

الخلیل ادامه داد: دولت سوریه در حال حاضر برای حمایت از تولید داخل منطقی کردن واردات تلاش می‌کند و در این زمینه موفق بوده است.

وی درباره تاثیر تحریم‌ها علیه قانون سرمایه گذاری سوریه نیز تاکید کرد: شرکتی که از تحریم می‌ترسد می‌تواند بدون ذکر نام واقعی خود فعالیت کند و شرکت‌هایی هستند که ترسی از تحریم ندارند؛ چراکه در اصل با غرب معامله نمی‌کنند.

وی درباره روابط با برخی کشورهای عرب نیز گفت: هیچ روابط اقتصادی با قطر و عربستان وجود ندارد و قراردادی را با یک شرکت اماراتی برای ساخت نیروگاه "فتوولتائیک" را امضا کرده‌ایم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: