کد خبر: ۵۳۵۴۸۸
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲

عضو شورای شهر تهران با اشاره به آلایندگی برخی خودروهای سازمانی گفت: پلیس در برخورد با خودروهای آلاینده نباید تمایزی بین خودروی شهروندان و خودروی سازمان‌ها قائل شود.

به گزارش شفاف، احمد صادقی در جریان هجدهمین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد:‌ بیش از 8 ماه از ابلاغ مصوبه هوشمندسازی ثبت مشارکت‌ها و نحوه تشویق شهروندان می‌گذرد. طبق ماده دوم مصوبه، باید بانک اطلاعات شهروندی در درگاه تهران من، برمبنای تشویق خوداظهاری و تجمیع بانک‌های اطلاعاتی خدمات تفریحی، ورزشی، اجتماعی و فرهنگی توسعه یابد، هر ماه نیز یک خدمت جدید با اولویت حمل و نقل عمومی و پاک، ورزشی و تفریحی و فرهنگی به شهروندان ارائه شده و مشارکت و اظهارنظر شهروندان از طریق پروفایل‌شان ممکن شود و امکان فعالیت باشگاه‌های علاقمندی چون سلامت و باغات فراهم شود تاکنون هیچ اقدامی در این راستا انجام نشده و یا به شورا گزارش نشده است.

وی تصریح کرد: طبق ماده سوم نیز معاونت مالی و اقتصاد شهری موظف شده است طی حداکثر دو ماه، لایحه "مدل تشویقی اعتباری برای ارائه امتیاز و مشوق به شهروندان مشارکت‌جو و شهروندان کم برخوردار"، را برای مشارکت تشویقی و مبتنی بر امتیازات اعتباری ناشی از ثبت اختیاری اطلاعات فردی شهروندی، برای پرداخت عوارض و برخورداری از تخفیفات در استفاده از انواع خدمات شهرداری ارائه کند که در این مورد نیز اقدام صورت نگرفته است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: بنابر ماده چهارم هم ارائه لایحه "سامانه جمع‌سپاری مقررات شهری"، طی حداکثر دو ماه در راستای امکان بررسی و مشاهده لوایح و طرح‌های شورای شهر توسط شهروندان و ارائه پیشنهادات و نظرات شهروندی در درگاه تهران من، و ارتباط آن با سامانه امتیاز و اعتبار شهروندی ابلاغ شده، که متأسفانه این لایحه نیز دریافت نشده است.

صادقی افزود: در ماده پنجم مصوبه، اطلاع‌رسانی از تمام روش‌های ممکن و به صورت کامل بندهای فوق، در بازه‌های زمانی سه‌ماهه به شهروندان ابلاغ شده که قطعا به تبع عدم اقدام مواد قبلی، این ماده نیز هیچ‌گونه اقدامی نداشته است.

وی در پایان گفت: از شهردار تهران درخواست دارم تا با پیگیری لازم و به فوریت، بخصوص از معاونت‌های مالی و اقتصادی و برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی، در راستای تحقق این مصوبه و مواد قانونی آن که تاثیر بسزایی در افزایش مشارکت شهروندان، پرداخت عوارض شهری، توسعه شهر و شهروند هوشمند و برخورداری حداکثری و عدالت‌محور از خدمات شهری به‌ویژه خدمات حمل و نقل عمومی و تفریحی و ورزشی و اجتماعی-فرهنگی خواهد داشت، دستورات لازم را صادر کرده و گزارشات و لوایح مربوطه را به هیات رییسه تقدیم کند.

همچنین سید احمد علوی دیگر عضو شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور خود در جلسه هجدهم شورای ششم شهر تهران بر لزوم دریافت معاینه فنی و تعمیر خودروهای دودزای شهرداری، سازمان ها و پلیس تأکید کرد.

وی با اشاره به گزارش‌های هواشناسی مبنی بر کم بارش بودن پاییز امسال گفت: همانگونه که آمار و اطلاعات نشان می‌دهد از ابتدای سال تا امروز فقط 2 روز هوای پاک در تهران داشتیم و اکنون که به ماه‌هایی که به گواه آمار در سالهای گذشته آلوده‌ترین روزهای پایتخت را رقم زدند نزدیک می‌شویم لازم است که از عزیزان راهنمایی و رانندگی درخواست کنم با جدیت بیشتر به برخورد با خودروهای آلاینده بپردازند و در جریمه و توقیف خودروهای فاقد معاینه فنی عزم بیشتری داشته باشند.

علوی با اشاره به دودزا بودن خودروهای شهرداری مخصوصا خودروهای حمل زباله خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضا در موارد متعدد مشاهده شده است که خودروهای شهرداری مخصوصا خودروهای سنگین و خودروهای حمل زباله، خودروهای سازمان‌ها و نهادهای دولتی و همینطور خودروهای سنگین راهنمایی و رانندگی با وجود آلایندگی زیاد به راحتی در شهر تردد می‌کنند.

این عضو شورای شهر تهران خطاب به مسئولان ذی‌ربط گفت: لازم است مسئولان نسبت به تعمیر این خودروها اقدام کنند و پلیس هم در برخورد با خودروهای آلاینده تمایزی میان خودروهای شهروندان و سازمانی و دولتی قائل نشود.

وی همچنین به آلایندگی کارخانه‌های اطراف تهران اشاره کرد و افزود: همکاران محیط زیست و مسئولان مرتبط نیز نسبت به فعالیت کارخانه‌های اطراف تهران اقدامات لازم و مراقبت‌ها را داشته باشند تا میزان آلایندگی به حدی نرسد که مدارس باز نشده، بار دیگر تعطیل شوند.

علوی تأکید کرد: دوستان؛ آلودگی هوا شوخی‌بردار نیست، سال گذشته که هم منع تردد شبانه بود و هم دورکاری‌ها برقرار و ترافیک کمتر از امسال، کم شاهد روزهای آلوده در تهران نبودیم. امسال دورکاری‌ها لغو شده، مدارس در آستانه بازگشایی هستند و هم اکنون نیز شاهد ترافیک سنگین در تهران هستیم، بنابراین لازم است تمام تلاش خود را برای کنترل آلودگی هوا به کار بگیریم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: