کد خبر: ۵۳۵۵۱۵
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸

وزیر راه و شهرسازی از توافق با ترکمنستان برای ۲ برابر شدن ترانزیت ریلی بین دو کشور خبر داد.

به گزارش شفاف، رستم قاسمی در افتتاحیه شانزدهیمن اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی، فنی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با اشاره به روابط عمیق تاریخی ایران و ترکمنستان، اظهار کرد: ایران با ترکمنستان بیش از 1000 کیلومتر مرز امن و مطمئن دارد و یک رابطه تاریخی بسیار خوب بین دو کشور وجود داشته است. روابط تجاری-اقتصادی دو کشور پیش از کرونا بسیار خوب و قابل توجه بوده و ارزش آن به چند میلیارد دلار می‌رسیده که این روابط صادرات و واردات را شامل می‌شده است. اکنون به خاطر کرونا در روابط و تجارت دو کشور محدودیت‌هایی ایجاد شده، اما خوشبختانه در این نشست و در پیش جلسه‌‌ای که پیش از مراسم افتتاحیه برگزار شد، در سه حوزه برای گسترش روابط توافق به دست آمد.

وی افزود: در حوزه انرژی، گاز و برق توافقاتی انجام شد که در توافقنامه نهایی گنجانده خواهد شد. ایران می‌تواند در حوزه انرژی روابط بسیار گسترده‌ای را نسبت به روابط فعلی با ترکمنستان برقرار کند. 

وی با یادآوری این‌که بین دو کشور ترانزیت ریلی وجود دارد اما به دلیل شیوع کرونا محدود شده است، تصریح کرد: بر اساس توافق صورت گرفته ترانزیت ریلی ایران و ترکمنستان به 2 برابر افزایش می‌یابد.برای توسعه حمل‌ونقل زمینی توافقاتی حاصل و بنا شد این شکل از ترانزیت که به خاطر محدودیت‌های کرونا کاهش یافته، با استفاده از پروتکل‌های جدید افزایش پیدا کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که حمل‌ونقل دریایی نیز یکی از موضوعات مهم بین ایران و ترکمنستان  است که می‌تواند مورد بحث و بررسی قرار بگیرد، گفت‌: با توجه به ظرفیت‌هایی که در بنادر شمالی ایران و بنادر ترکمنستان وجود دارد، گسترش این مد حمل‌ونقلی می‌تواند مورد توجه طرفین قرار بگیرد.

قاسمی از توافق با ترکمنستان برای مشارکت این کشور در توافق سه‌جانبه ایران، هند و افغانستان در راستای استفاده از بندر چابهار، اضافه کرد: با این اقدام ترکمنستان می‌تواند از بندر چابهار برای ترانزیت کالا به کشورهای شمالی و حتی روسیه بهره‌مند شود. همچنین در مورد بحث سرمایه گذاری ترکمنستان در بنادر جنوبی ایران و سرمایه‌گذاری ایران در بنادر ترکمنستان بحث و بررسی انجام شد.

وی با اشاره به مزیت ایران و ترکمنستان به خاطر قرارگیری در مسیر تجارت جهانی افزود: قرار بر این شد که این ظرفیت توسعه پیدا کند تا مسیر ترانیزت دریایی و زمینی از هند و چین و کشورهای بزرگ به ایران، ترکمنستان، کشورهای شمالی و روسیه شکل بگیرد. این اتفاق می‌تواند برای ایران و ترکمنستان منافع جدی و زیادی را به دنبال داشته و برای دو کشور بسیار تعیین کننده و مفید باشد. همچنین قرار شد هفته آینده یک نشست ویدئو کنفرانسی بین این دو کشور و کشورهای همسایه برای فعال سازی کریدورهای ترانزیتی برگزار شود. 

وزیر راه و شهرسازی از موضوع تجارت دو جانبه به عنوان موضوع سوم مورد بررسی در این نشست نام برد و گفت: برای افزایش سطح تجاری دو کشور توافقاتی حاصل شد. پیشتر به صورت سالیانه یک نمایشگاه کالای ایرانی در ترکمنستان برگزار و بلافاصله بعد از نمایشگاه خرید کالاهای ایرانی انجام می‌شد. در آن مقطع بین بخش‌های خصوصی دو کشور بیش از یک میلیارد دلار تجارت رخ می‌داد. قرار شد این مساله حفظ شده و سطح تجاری دو کشور افزایش یابد. 

وی ابراز امیدواری کرد: پس از این نشست با اهتمامی که بین دو طرف وجود دارد، بتوانیم فصل جدیدی را در حوزه های مختلف به خصوص سه محور مورد بحث گشایش یابد که نتیجه آن منفعت دو کشور باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: