کد خبر: ۵۳۵۵۲۹
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۱

بسیاری از وسایل برقی در گذشته خراب می‌شدند و افراد چاره‌ای جز پرداخت پول زیاد و جایگزینی آن‌ها نداشتند. رفته رفته شرکتها، محافظ‌ها و استابلایزرها را به وجود آورده و روانه بازار کردند. از همان ابتدا، استقبال از این محصولات بسیار خوب بود و کماکان هم این قضیه ادامه دارد. این بهترین چاره‌ای است که تا به حال افراد متخصص اندیشیده‌اند و نباید از آن به سادگی عبور کرد.

 

البته باید در جریان باشید که استابلایزرها خود به چند دسته تقسیم می‌شوند. هر یک از این محصولات برای بخش‌های مختلفی از منزل یا محل کار استفاده می‌شود که حواسمان باید به این موضوع جمع باشد. حال سوال بسیاری از کاربران از ما این بود که هر وسیله برقی چه محافظ و استابلایزری نیاز دارد و چرا در کل باید از آن‌ها استفاده کرد؟

قصد داریم تا در مورد این قضیه صحبت داشته باشیم. همچنین از جزئیات دیگر همچون انواع استبلایزرها نیز رونمایی خواهیم کرد. پس در صورتی که شما هم به دنبال بهترین و با کیفیت‌ترین استابلایزر برای خانه یا محل کار خود هستید، تا پایان این مطلب همراهمان باشید. البته که تفاوت محافظ و استابلایزر از زمین تا آسمان است اما برای آشنایی با اینکه خود این دستگاه و کاربرد استابلایزر چیست ؟ میتوانید به مقاله مربوطه در سایت استابلایزر پرنیک مراجعه کنید.

چرا باید از محافظ یا استابلایزر استفاده کنیم؟

تغییر ولتاژ در بسیاری از دستگاه‌های برقی مشاهده می‌شود. حال برخی از این دستگاه‌ها به دلیل نوسانات برقی ممکن است با آسیب‌هایی جدی روبه‌رو شوند. تحمل چنین محصولاتی هم در مقابل فشارهای شدید برق بسیار کم است و حتی تا خرابی هم پیش می‌روند. گسل‌های الکتریکی، خاموش‌ کردن یک دستگاه برقی برای یک دوره و همچنین سیم کشی نامناسب را باید از رایج‌ترین دلایل برای این نوسانات به حساب آورد.

حال در صورتی که برای این دستگاه‌های برقی از استابلایزرها استفاده نکنیم، به نظر شما چه اتفاقی برای آن‌ها رخ خواهد داد. در وهله اول، بدیهی است که درصد بالایی از این محصولات آسیبی دائمی خواهند دید. بنابراین باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کرد. ضمنا ممکن است آسیب عایق به سیم پیچ‌های آن وارد گردد.

قطع بار به صورت ناخواسته، تلفات و کم شدن عمر دستگاه را باید از دیگر معایب استفاده نکردن از استابلایزرها به شمار آورد. پس نتیجه می‌گیریم که همواره باید از این محصولات برای دستگاه‌های برقی خانه یا محل کار استفاده کنیم تا اتفاقات ذکر شده رخ ندهند.

انواع استابلایزرها

به طور کلی ترانس و استابلایزر‌های مختلفی در سر تا سر جهان پیدا می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها باید به رله‌ای و سوییچینگ اشاره داشت. این دو مدل بیشتر در میان مردم طرفدار دارد و روزانه مقادیر بالایی از آن‌ها چه در ایران و چه سایر کشورها به فروش می‌رود. به بیان دیگر، این دستگاه‌ها بیشترین کارایی را به انسان‌ها می‌دهند و در سمت دیگر، عمر طولانی‌تری هم نسبت به مدل‌های دیگر دارند.

استابلایزر رله ای چیست؟

در خصوص این نوع از استابلایزر، یک ترانس با چند خروجی سیم پیچ که هر کدام با رله‌ای ارتباط دارد، متصل می‌شود. فاصله ولتاژ میان رله‌ها در این حالت کمتر از 10 ولت نخواهد بود. سوال دیگری که مخاطبان از ما داشتند، این بود که از استابلایزر رله‌ای بیشتر برای چه بخش‌هایی استفاده می‌شود؟

در جواب باید گفت که این نوع از محافظ‌ها بیشتر در منازل بهره برده می‌شود. در واقع دستگاه‌های برقی‌ای که در منازل استفاده می‌کنید را می‌توانید با این استابلایزرها ایمن کنید. البته در بسیاری از مناطق دیده می‌شود که از مدل‌های دیگر استابلایزرها نیز استفاده می‌شود، اما در اکثر مواقع این رله‌ای است که در خانه‌ها مشاهده می‌شود. مثلا به عنوان ترانس محافظ و استابلایزر یخچال فریزر به کار می رود.

هر وسیله برقی، چه محافظ و استابلایزری نیاز دارد؟

نکته‌ای که باید مد نظر قرار دهید، این است که استابلایزر رله‌ای هم برای برق کل خانه و هم هر یک از دستگاه‌های برقی به صورت اختصاصی مناسب خواهد بود. این قضیه کاملا به سلیقه شما بستگی خواهد داشت.

استابلایزر سوییچینگ چیست؟

واقعیت این است که بسیاری از استابلایزرها از نظر فنی نقص‌هایی دارند. به همین دلیل، استابلایزر سوییچینگ آمد تا این مشکلات را تا حد زیادی برطرف نماید. در این محافظ‌ها، کلیدهایی به صورت نیمه هادی دیده می‌شود و تثبیت دقیق و دائمی ولتاژ خروجی، مهم‌ترین کاری است که انجام می‌دهد. البته این کار با کنترل پهنای پالس صورت می‌گیرد.

به این دلیل که سوییچینگ دستگاهی دقیق‌تر و قوی‌تر است، از آن معمولا در منازل استفاده نمی‌شود. در واقع از این محافظ و استابلایزر‌ها بیشتر برای آزمایشگاه‌ها و انجام کارهای حساس مشابه بهره برده می‌شود. به این دلیل که هزینه دستگاه‌های برقی در آزمایشگاه‌ها بسیار بالا است، باید از این استابلایزرها استفاده شود تا در نهایت خراب نشوند و تا مدتی طولانی بتوان آن‌ها را مورد استفاده قرار داد. در واقع یکی از مهمترین کاربردهای این نوع استابلایزر به عنوان استابلایزر پزشکی، دندانپزشکی و بیمارستانی خواهد بود.

در این مقاله سعی کردیم با معرفی استابلایزهایی همچون رله‌ای و سوییچینگ محصول شرکت پرنیک برای بهبود راندمان تجهیزات برقی راهکارهایی ارائه کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: