کد خبر: ۵۳۵۵۳۲
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵

کمیسیون اقتصادی اوراسیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که گردش تجاری بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) با ۳۱.۳ درصد افزایش در هشت ماهه نخست سال ۲۰۲۱ به ۴۵ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش شفاف، کمیسیون اقتصادی اوراسیا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که گردش تجاری بین کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) با 31.3 درصد افزایش در هشت ماهه نخست سال 2021 به 45 میلیارد دلار رسیده است.

در این بیانیه آمده است: تجارت متقابل در دوره ژانویه تا اوت 2021 به 45 میلیارد دلار رسید که نسبت به ژانویه تا اوت 2020 31.3 درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، رشد حجم صادرات در تجارت متقابل در تمام کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا در این دوره ثبت شد.

طبق این بیانیه، صادرات قزاقستان 38 درصد، روسیه 33.9 درصد، ارمنستان 30.8 درصد، قرقیزستان 29.9 درصد، بلاروس 22.4 درصد، افزایش یافت.

اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیشتر شامل کشورهای شمال منطقه اوراسیا، در شرق اروپا می شوند. این اتحادیه در 29 می 2014 توسط بلاروس، قزاقستان و روسیه امضا شد و از یکم ژانویه 2015 عملاً اجرا شد.

در تاریخ 13 ژوئیه 2018، علی‌اکبر ولایتی که به عنوان نمایندهٔ ایران با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دیدار کرده بود از امضای توافق تجارت آزاد میان ایران و کشورهای عضو این اتحادیه که شامل ارمنستان، بلاروس، روسیه، قزاقستان، و قرقیزستان می شود، خبر داد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: