کد خبر: ۵۳۵۶۲۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵

بعد از ظهر امروز (شنبه) تظاهرات ضد کودتای فرمانده ارتش سودان علیه شرکای غیرنظامی در منطقه «أم درمان» واقع در شمال غرب خارطوم آغاز شد.

به گزارش شفاف، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، حامیان حکومت غیرنظامی خواستار برگزاری تظاهرات میلیونی در سودان شده بودند تا درخواست خود برای بازگشت نظامیان به پادگان‌های خود و تحویل قدرت به غیرنظامیان را مطرح کنند.

رویترز به نقل از کمیته پزشکان سودان گزارش داد که دو نفر در تظاهرات در ام درمان به ضرب گلوله کشته شدند.

هزاران شهروند سودانی هفته گذشته در اعتراض به کودتای تحت رهبری عبدالفتاح البرهان که دولت عبدالله حمدوک، نخست وزیر این کشور را منحل کرد، تظاهراتی برگزار کردند که این اقدام کشورهای غربی را به سمت متوقف کردن ارائه کمک‌ها به صدها میلیون تن وا داشت.

با کشته شدن دست کم ۱۱ معترض در درگیری‌ها با نیروهای امنیتی در هفته گذشته، مخالفان شورای نظامی از کمپین سرکوب فراگیر و خونریزی بیشتر بیم دارند.

در همین راستا، یک فعال سودانی به نام محمد گفت: ارتش باید به پادگان خود بازگردد و راهبری آن را به حمدوک بدهد. خواسته ما یک دولت غیرنظامی و یک کشور دموکراتیک است.

پیشتر، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد، نیروهای امنیتی سودان باید به حقوق بشر احترام بگذارند و هرگونه خشونت علیه معترضان صلح‌جو غیرقابل‌ قبول است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: