کد خبر: ۵۳۵۶۷۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳

روزنامه یدیعوت آحارونوت از نگرانی‌های رژیم صهیونیستی از انتشار تصاویر راکتورهای هسته‌ای دیمونا در اینترنت خبر داد.

به گزارش شفاف، روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: کیفیت تصاویر ماهواره‌ای اسرائیل در Google Earth بسیار کمتر از کشورهای دیگر است؛ اما مساله بعد از تصمیم دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در تابستان گذشته فرق کرده است. براساس این تصمیم شرکت‌های آمریکایی اجازه دارند دقت تصاویر ماهواره‌ای را بسیار بالا ببرند. در سایت Map Box که ورود به آن مجانی است می‌توان راکتورهای دیمونا و پایگاه‌های بزرگ و مرکزی را مشاهده کرد.

این روزنامه نوشت که به موافقت نهاد نظامی برای نوشتن این گزارش و انتشار تصاویری دست یافته که می‌توان در آن پایگاه‌های هوایی النبطیه، تل نوف، حتسور و جنگنده‌های دیگر را مشاهده کرد. در پایگاه البالماخیم نیز بالگردهای اسرائیلی به وضوح دیده می‌شوند.

فوریه دونالد ترامپ اجازه انتشار تصاویر جدید ماهواره‌ای دیمونا را داد.

امنون هراری، مسؤول عالی‌رتبه وزارت جنگ رژیم صهیونیستی و مسؤول عملیات فضایی اعلام کرد، ترامپ زمانی که این تصمیم را در سال ۲۰۲۰ گرفت از اسرائیل مشورت نگرفت.

براساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، تصمیم آمریکا با استناد به اعتبارات تجاری محض است.

هراری می‌گوید، اولین تصاویر در فوریه کشف شد زمانی که فرمان ترامپ وارد فاز اجرایی شد.

آسوشیتدپرس تصاویر ماهواره‌ای با دقت بالا را منتشر کرده که می‌توان از طریق آنها اقدامات مهم برای توسعه ایستگاه برق محرمانه دیمونا را تشخیص داد.

نویسنده روزنامه فیگارو فرانسه می‌گوید، این تحول به هرگونه مخفی کاری درباره این سایت‌ها که از سال ۱۹۹۷ اعمال می‌شد، پایان می‌دهد. از آن زمان آمریکا بنا به درخواست تل‌آویو انتشار تصاویر ماهواره‌ای دقیق از اسرائیل از سوی شرکت‌های خصوصی آمریکایی را ممنوع کرده بود.

سال میلادی گذشته رویترز در گزارشی اعلام کرد که رژیم صهیونیستی نگران این است که حزب‌الله لبنان و حماس از تصاویر ماهواره‌ای تجاری برای انجام حملات موشکی به زیرساخت نظامی این رژیم استفاده کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: