کد خبر: ۵۳۵۶۷۹
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶

اردوغان گفت پس از اینکه بریتانیا نتوانست درخواست‌های امنیتی ترکیه را برآورده کند، از شرکت در کنفرانس آب و هوای COP۲۶ در گلاسکو صرف نظر کرده است.

به گزارش شفاف به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در هواپیمای خود در عزیمت از رم به خبرنگاران گفت: زمانی که خواسته‌های ما برآورده نشد، تصمیم گرفتیم به گلاسکو نرویم.

یک مقام که نخواست نامش فاش شود گفت که یک سری مسائل پروتکلی در قبال شرکت برنامه‌ریزی شده رئیس جمهور ترکیه در این نشست بروز پیدا کرد. یک مقام ترکیه‌ای دیگر هم گفت که مقامات بریتانیا درخواست‌های ترکیه در مورد پروتکل و امنیت را اجرا نکرده‌اند.

این مقام ارشد به رویترز گفت: رئیس‌جمهور ترکیه از آن جهت چنین تصمیمی گرفت چون خواسته‌های ما در مورد تعداد خودروهای امنیتی و برخی دیگر از خواسته‌های مرتبط با مسائل امنیتی به طور کامل برآورده نشدند.

انتظار می رفت اردوغان در گلاسکو با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دیدار کند، اما آنها روز یکشنبه در شهر رم دیدار کردند.

ماه گذشته میلادی، پارلمان ترکیه توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس را تصویب کرده و تبدیل به آخرین کشور گروه ۲۰ شد که این کار را انجام می دهد.
آنکارا سال‌ها از تصویب این توافقنامه سر باز زده و با رده بندی کردن  ترکیه طبق این توافق به عنوان کشوری توسعه‌یافته با دسترسی کمتر به بودجه مخصوص حمایت از کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای مخالفت می کرد. همچنین ترکیه تاکید کرده بود از لحاظ سوابقش نسبت به سهم بسیار کمی از انتشار کربن مسئول بوده است.

اردوغان هفته گذشته گفت که ترکیه یادداشت تفاهمی را امضا کرده است که بر اساس آن وام هایی به ارزش ۳.۲ میلیارد دلار برای کمک به این کشور برای دستیابی به اهداف مربوط به انرژی پاک که در توافقنامه آب و هوایی پاریس تعیین شده اند، دریافت می کند.

اردوغان همچنین گفت که کشورش انتظار حل مسائل مربوط به خرید جنگنده‌های اف-۳۵ از آمریکا را دارد و اضافه کرد که قرار است وزرای دفاع و امور خارجه دو کشور مذاکراتی را برگزار کنند.

ماه اکتبر اردوغان اعلام کرد، در پی کنار گذاشته شدن آنکارا از برنامه تامین جنگنده های اف-۳۵، آمریکا به کشورش پیشنهاد خرید جنگنده های اف-۱۶ را داده است.

اردوغان به خبرنگاران گفت:‌ همانطور که شما می دانید ما مبلغ ۱.۴ میلیارد دلار پرداخت کردیم. ما در این زمینه در خصوص امکان تحویل جنگنده های اف-۱۶ بحث کردیم. من این که آنها رویکردی منفی در قبال این مساله داشته باشند را متوجه نشدم. به عکس وزرای دفاع ما و همینطور وزرای امور خارجه ما قرار است به منظور بحث بر سر این مساله با یکدیگر دیدار کنند و من امیدوارم بتوانیم این مساله حساس مرتبط با دو کشور را حل کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: