کد خبر: ۵۳۵۷۶۵
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲

عملیات والفجر ۴ یک عملیات متوسط، اما خونین در جبهه میانی بود که عمده‌ترین هدف آن تصرف دره شیلر و انهدام دشمن در شهر پنجوین عراق بود.

به گزارش شفاف، روزنامه «جوان» در ادامه نوشت: دره شیلر یک فرو رفتگی در داخل خاک ایران است که به خاطر تعلق آن به کشور عراق، در دوران دفاع مقدس مرکزی برای حضور پرتعداد ضد انقلاب شده بود و آن‌ها از رسوخ این دره به خاک ایران، برای ضربه زدن به رزمندگان استفاده می‌کردند. والفجر ۴ انجام شد تا برای همیشه به اوضاع این دره خاص، سر و سامان داده شود.

سال والفجرها

در سال ۱۳۶۲، چند عملیات با نام والفجر انجام گرفت. بهار این سال عملیات والفجریک در منطقه فکه اولین عملیات با نام والفجر بود (زمستان سال قبل، ۱۳۶۱، والفجر مقدماتی در همین منطقه فکه انجام گرفته بود) سپس عملیات والفجر ۲ در تابستان ۶۲ که در منطقه حاج عمران صورت گرفت، عملیات والفجر ۳ باز در تابستان ۶۲ و عملیات والفجر ۴ که پاییز ۶۲ در استان سلیمانیه عراق انجام گرفت.

یک ماه عملیات

یکی از خصوصیات عملیات والفجر ۴، مدت زمان آن است که تقریباً یک ماه به طول انجامید. از ۲۷ مهرماه که عملیات آغاز شد تا ۳۰ آبان ماه ادامه یافت و اگر درگیری‌های پراکنده روزهای پس از اتمام عملیات را به حساب آوریم، تقریباً هر سه ماه پاییز سال ۶۲، رزمندگان درگیر این عملیات طولانی‌مدت بودند.

آزادی ۲۰۰ اسیر ایرانی

یکی از مسائلی که باعث می‌شد عملیات والفجر ۴ برای رزمندگان شرکت‌کننده حائز اهمیت باشد، وجود اسرای ایرانی در زندان‌های ضد انقلاب در دره شیلر و بلندی‌های مشرف به آن بود. از آنجایی که دره شیلر یک خانه امن برای ضد انقلاب و جدایی‌طلب‌ها به شمار می‌رفت، آن‌ها تعداد قابل توجهی از زندانی‌های خود را که غالباً از رزمندگان بودند، آنجا نگهداری می‌کردند. طی عملیات والفجر ۴ چیزی در حدود ۲۰۰ تن از رزمندگان که توسط ضد انقلاب به اسارت درآمده بودند، آزاد شدند و به آغوش گرم خانواده‌هایشان برگشتند. علاوه بر آن حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ نفر نیز از نیروهای دشمن نیز به اسارت رزمندگان درآمدند.

آزادسازی هزار کیلومتر

پس از آنکه رزمندگان توانستند تلفات قابل توجهی به دشمن وارد کنند، در تعاقب اهداف عملیات که رسوخ به دره شیلر و تحت کنترل درآوردن شهر پنجوین عراق بود، با آزادسازی حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از خاک ایران و عراق، مناطقی، چون ارتفاعات مارو، گرمک، خلوزه، براله و سربراله، کنگرک، لری، سه درختی، تخم مرغی، پادگان گرمک، شهرک هرگنه، تپه شهدا، هفت توانان، پنجوین، کانی مانگا و منطقه وسیع دره شیلر و همینطور شهر پنجوین و چندین روستای عراقی تحت کنترل رزمندگان درآمدند.

کسی اینقدر عاشق

یکی از جلوه‌های عملیات والفجر ۴، سخنرانی تاریخی شهید همت در خصوص این عملیات است که، چون گنجینه‌ای در دیباچه دفاع مقدس به یادگار مانده است. در یادکردی از این عملیات غرورآفرین، بخشی از سخنان شهید همت را تقدیم حضورتان می‌کنیم: «ما باید ثابت قدم باشیم. خدا شاهد است این صحنه‌هایی که دارد از مقابل چشمان ما می‌گذرد، کمتر از صحنه‌های صدر اسلام نیست. در صدر اسلام، آقا اباعبدالله (ع) ۷۲ تن یار داشت. همه‌اش ۷۲ تن بودند که می‌روند شهید می‌شوند. الان چیز دیگری دارد اتفاق می‌افتد. صحنه‌ای از بچه‌های تخریب لشکر برایتان تعریف کنم. در مرحله دوم رسیدند به سیم خاردار. یکی در گردان مالک روی سیم خاردار می‌خوابد و می‌گوید: «پایتان را روی من بگذارید و رد شوید. بچه‌های بسیج پا روی پشتش می‌گذارند و می‌گذرند. او روی سیم خاردار می‌میرد. یک مین زیر شکمش منفجر می‌شود و شهیدش می‌کند. کسی اینقدر عاشق؟ مگر عشق بدون شناخت می‌شود؟ عشق بدون شناخت معنا ندارد...»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: