کد خبر: ۵۳۵۸۰۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱

مشاور فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: اگر تغییرات اقلیمی شدید باشد و باعث تهدید امنیت ملی پایدار یک کشور شود، بحران‌های زیادی را در پی خواهد داشت.

به گزارش شفاف، مدتی است که تغییرات اقلیمی گریبان گیر محیط زیست بسیاری از کشور‌ها شده است و ذهن دوستداران طبعیت و محیط زیست را درگیر است معضلی که علارغم تمام تلاش‌ها برای حل آن شدیدتر و بزرگتر شد و تبدیل به مشکلی حل نشدنی شد.

آذر ولی زاده مشاور فراکسیون محیط زیست مجلس در رابطه با تاثیر آلودگی هوا بر تغییرات اقلیمی اظهار کرد: تغییرات اقلیمی، تغییراتی کلی است که در طی زمان‌ها و دوران مختلف بر کره زمین حادث شده و می‌شود، بین تاثیرات هیدرولوژیکی و اقلیمی رابطه دوسویه وجود دارد به این صورت که هر کدام بر یکدیگر اثر گذارند.

وی ادامه داد: هرگونه تغییر آب و هوایی در کاهش و یا افزایش میزان بارش‌ها و حتی نوع بارش‌ها اثر گذار است و قاعدتا این موارد باعث خشکسالی یا برعکس سیلاب و روان آب‌های مختلف میشوند که همه این موارد میتواند بر وضعیت موجودات زنده کره زمین تاثیرگذار باشد، ما در طی سالیان اخیر با پدیده گاز‌های گلخانه ای، افزایش دمای هوا و تغییرات همراه با نوسانات متغیر روبه رو بودیم که یکی از مهمترین آن‌ها همین گرمایش زمین است.

مشاوررئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: اگر زمین توانایی سازگاری با تغییرات آب و هوایی را داشته باشد مشکل زا نیست، اما زمانی که زمین این سازگاری یا اصطلاحاً (adaption) را نداشته باشد قاعدتا مشکلاتی ایجاد میشود که اکنون نیز درگیر آن هستیم؛ دوره‌ی فعلی دوره‌ی گرمایش بالا است. دهه ۱۹۹۰ یکی از دهه‌های بسیار مهم از نظر گرمایش برای زمین بود.

بحران های پی در پی گریبان گیر محیط زیست

سامانه آب و هوایی سامانه‌ای بی نظم

ولی زاده بیان کرد: از طرفی میدانیم که سامانه‌های آب و هوایی سامانه‌هایی بی نظم و بی قاعده است یعنی کوچکترین تغییر در آب و هوا میتواند سبب بزرگترین تغییرات اقلیمی شود، در حال حاضر با یک دهم افزایش گرمای زمین شاهد تغییرات بسیار زیادی در نقاط مختلف است به طوری که باعث افزایش بارش میشود که سیلاب‌های گسترده‌ای را ایجاد میکند و یا باعث کاهش بارش‌ها و خشکسالی در جهان میشود.

وی مطرح کرد: اقلیم‌های جهانی به علت تغییرات آب و هوایی به خصوص غلظت گاز‌های گلخانه‌ای مرتب در حال تغییرات عدیده هستند و گزارش‌هایی که IPCC منتشر کرده از سه دهم تا شش دهم را در درجه سلسیوس عنوان کرده.

مشاور رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه این تغییرات از چه نظر برای کره زمین حائز اهمیت است بیان کرد اظهار داشت: ما در این حوزه نظریات مختلفی داریم که شاخص‌ترین آن نظریه‌ی گرد وغبار‌ها و به خصوص گرد وغبار‌های آتشفشانی است و نظریه‌ی چگالی خورشیدی ورودی به کره زمین یا همان نظریه گلخانه‌ای است.

ولی زاده تصریح کرد: اختلاف طول موج امواجی که از خورشید به سطح زمین می‌آید با امواجی که از سطح زمین ساطع میشود توسط گاز‌های گلخانه‌ای به دام انداخته میشود و تغییرات زیادی را ایجاد میکند که البته این تغییرات بر همه نقاط کره زمین یکسان نیست و ما از آن بعنوان گاز‌های گلخانه‌ای یاد میکنیم، در برخی مناطق بارش‌ها بسیار خوب است و در برخی مناطق حتی خشکسالی بروز پیدا کرده و این همان مسئله‌ای است که در کشورما ایجاد شده.

وی اظهار ادامه داد: اگر این تغییرات اقلیمی شدید باشد و باعث تهدید امنیت ملی و مخصوصا امنیت ملی پایدار یک کشور شود بحران‌های زیادی را در پی خواهد داشت، همانطور که میدانیم کشور‌های توسعه نیافته و یا کشور‌های در حال توسعه مانند کشورما از این تغییرات آب و هوایی در امان نیستند و به علت قادر نبودن تحمل شوک ناگهانی حاصل این متغیر‌ها و البته نبود راهکار برای کاهش این فشار‌ها با تنش‌های جدی امنیتی منطقه‌ای روبه رو میشوند.

بحران های پی در پی گریبان گیر محیط زیست

معنای متفاوت دشمنی در جهان امروز

ولی زاده با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی میتواند باعث تنش‌های امنیتی داخلی میشود گفت: باتوجه به اینکه اکنون معنای بحث‌های امنیت ملی خیلی تغییر کرده و الان تهدید به این معنا نیست که دشمن فقط از آن سوی مرز‌ها ما را مورد حمله قرار دهد؛ همین تغییرات اقلیمی زمین را تهدید میکند؛ عدم بارش‌ها و ورود کشورما و چالش‌های خشکسالی باعث از دست رفتن منابع آبی زیر زمینی زیادی شده است به نوعی داریم وارد فاز نا امنی اجتماعی می‌شویم و بحث فروچاله‌ها نشان دهنده این است که استحصال آب ما از منابع زیرزمین مان زیاد شده و چه بسا باعث مهاجرت، کوچ نشینی افراد و اتفاقات ناگوار دیگری و حتی تهدید علیه امنیت ملی ما باشد.

مشاور رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در رابطه با تاثیرات مخرب تغییرات اقلیمی اظهار کرد: تاثیرات مخرب تغییرات اقلیم از جنگ تا تنش‌های داخلی، مهاجرت ها، کوچ‌های اجباری و تهدید امنیت غذایی که مهم‌ترین شاخصه آن است امتداد پیدا کرده؛ امنیت ملی پایدار و نهادینه شده طبق تعریف که در مقالات و رفرنس‌های مختلف آمده است برای ما زمانی ایجاد میشود که ما بتوانیم در یک فاصله زمانی طویل، لطمات داخلی و خارجی را از یک دولت یا حاکمیت جدا کنیم، اما همین تغییرات تاثیربسیار زیادی در این زمینه دارد.

وی افزود: ما اکنون با مسئله مهاجرت به علت کمبود آب و منابع غذایی مواجه هستیم که در حال افزایش نیز است و با توجه به وجود ارتباط دو سویه بین تغییرات سیستم اقلیمی و عناصر هیدرولوژی قاعدتا این مسائل میتواند باعث بروز مشکلات زیادی شود؛ بنابراین باید مسئله تغییر اقلیم را جدی گرفته و در سیاست‌های کلی حاکمیتی لحاظ گردد.

بحران های پی در پی گریبان گیر محیط زیست

ولی زاده بیان کرد: من فکر میکنم در کلانشهر‌ها مانند ۸ کلانشهری که داریم باید تدابیر مهم تری در حوزه تغییرات اقلیمی و پیامد‌هایی که دارد اندیشید چه بسا که اگر به هر یک از این موارد در لایه‌های امنیتی توجه نشود باعث مشکلات جدی در حوزه‌های داخلی ما خواهد شد مباحث تغییرات اقلیم در کشور ما نه فقط از طریق سازمان محیط زیست بلکه حتی از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیری شود و مجلس خاصه فراکسیون محیط زیست آن صدای محیط زیست را شنیده است و این موقعیت خوبی است.

مسائلی که امروزه در کشورما بر اثر سهل انگاری برخی انسان‌ها بروز پیدا کرده نیازمند سالیان دراز برای حل شدن است امید داریم و انتظار میرود که مسئولین این بار به جای پاک کردن صورت مسئله راه چاره‌ای برای حل آن بیاندیشند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: