کد خبر: ۵۳۵۸۰۸
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸

رشد 3 برابری قیمت پروفیل در طول یک سال و نیم گذشته سبب گردیده تا به تحلیل و پیش بینی قیمت این محصول فولادی بپردازیم تا دید نسبتا روشنی نسبت به تغییرات قیمت روز پروفیل داشته باشید.

 پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400

پروفیل آهن به صورت گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد از این رو پیش بینی قیمت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیش‌ بینی قیمت پروفیل در سال 1400

پروفیل، یکی از مصالح نسبتا پرمصرف در صنایع ساختمان‌سازی و البته مورد استفاده در صنایع و کسب و کارهای دیگر است. این محصول که از آهن‌آلات به حساب می‌آید در بازه‌ای تقریبا یک ساله و در سال 99، حدود 3 برابر رشد قیمت داشته است و این بر خلاف رشد 90 درصدی ارز در این مدت است. بنابراین می‌توان گفت علاوه بر ارز سایر عوامل نیز برروی قیمت پروفیل تاثیرگذار هستند. با توجه به نوسانات گذشته قیمت این محصول، پیش بینی قیمت پروفیل با توجه به عوامل مختلف در سال 1400، می‌تواند موجب ایجاد یک دید روشن نسبت به آینده شود.

دلایل اهمیت پیش بینی قیمت پروفیل

همان‌طور که گفته شد پروفیل یکی از مصالح مورد استفاده در ساختمان و سایر مشاغلی مانند ساخت سوله، آسانسور‌سازی، نصب درب و پنجره و... است که همگی به نوعی در قیمت تمام شده مسکن، تاثیر زیادی خواهند داشت. بنابراین پیش بینی قیمت پروفیل، می‌تواند به ما کمک کند تا بتوانیم در مورد شروع و زمان شروع فعالیت کاریمان در صورتی که وابسته به قیمت پروفیل است تصمیمی آگاهانه و به موقع اتخاذ کنیم.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

"به‌دلیل کاربرد گسترده پروفیل‌ها در صنعت ساختمان‌ و دیگر سازه‌ها، همواره در برآورد هزینه‌های پروژه، قیمت پروفیل آهن امروز از اهمیت بالایی برخوردار است. به دلیل پیچیدگی فرآیند تولید این مقطع فولادی و همچنین استفاده از تجهیزات به‌روز، قیمت روز پروفیل آهن نسبت به دیگر مصالح فلزی بیشتر خواهد بود. پروفیل‌های گالوانیزه و کامپوزیت که در ضخامت‌های متداول 20*20، 30*30، 40*40 تولید می‌شوند، از پرکاربردترین پروفیل‌های موجود در بازار هستند."

 در ادامه با ما باشید تا مروری بر نوسانات، علت این نوسانات و تحلیل قیمت قوطی آهن بپردازیم.

عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت قوطی

برای داشتن تحلیل قیمت قوطی، به شکلی صحیح و در نتیجه پیش‌بینی قیمت آن، باید با عواملی که می‌توانند این قیمت را تحت تاثیر قرار دهند آشنا شویم. از جمله عوامل تاثیرگذار در قیمت و نوسانات قیمت قوطی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شرایط تقاضا برای پروفیل: تقاضا و در مقابل آن عرضه صحیح می‌تواند قیمت پروفیل را تا حدودی ثابت نگه دارد. ولیکن در صورتی که تقاضا به خصوص در فصولی مانند بهار و تابستان، افزایش یابد و در مقابل عرضه، جواب‌گوی این تقاضا نباشد، نتیجه گران شدن قیمت خواهد بود. بنابراین یکی از عومل تاثیرگذار در نوسانات قیمت پروفیل، وضعیت عرضه و تقاضا در بازار است.
  • هزینه‌های تولید و مواد اولیه: می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین عواملی که بر قیمت تمام کالاها تاثیر می‌گذارد، هزینه تولید و مواد اولیه آن کالا است. مواد اولیه اصلی تولید پروفیل، ورق سیاه، فلز قراضه و سنگ آهن است و با افزایش قیمت این موارد و البته سایر مواد اولیه مورد استفاده در تولید پروفیل، قیمت آن نیز با نوسان مواجه خواهد بود. علاوه بر این هزینه‌هایی مانند، حمل و نقل، کارگر، ماشین‌آلات و... نیز همگی بر قیمت پروفیل موثر هستند.
  • پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400

  پروفیل یکی از مهم‌ترین کالاهای مصرفی در سازه‌های ساختمانی است که قیمت آن تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد.

  • نرخ ارز: همان‌طور که می‌توانیم در پیرامون خود مشاهده کنیم، افزایش نرخ ارز چه مرتبط و چه غیرمرتبط بر قیمت نهایی تمام کالاها موثر است. در مورد پروفیل، که برخی از مواد اولیه ساخت آن نیز وارد می‌شود، این افزایش قیمت و نوسان نرخ ارز، می‌تواند تاثیر بیشتری در قیمت آن داشته باشد.

مروری بر نمودار تغییرات قیمت قوطی آهن در سال 1399

نمودارهای موجود از قیمت پروفیل همگی حاکی از افزایش قیمت به شکل مداوم از سال گذشته تا به حال بوده است. این افزایش قیمت‌های پی در پی موجب شده است که قیمت قوطی آهن در بازه دی‌ماه سال 98 تا پایان سال 99 در حدود 3.5 برابر رشد داشته باشد. تحلیل قیمت قوطی آهن، در این بازه نشان می‌دهد که این رشد بسیار زیاد در قیمت پروفیل را نه تورم داخلی و نه افزایش نرخ ارز، هیچ کدام نمی‌توانند توجیه کنند. در واقع در این بازه زمانی، نرخ ارز افزایشی 90 درصدی داشته و نیز ما با تورمی در همین حدود مواجه بوده‌ایم. بنابراین افزایش قیمتی 90 درصدی برای پروفیل، می‌توانست توجیه‌پذیر با شرایط داخل باشد؛ اما قیمت پروفیل با افزایشی بیش از افزایش نرخ ارز روبه‌رو بوده است. دلیل این افزایش قیمت را می‌توان افزایش چشمگیر قیمت جهانی فولاد و آهن دانست که تاثیر بسیار زیادی در قیمت داخلی آن نیز داشته است. در ادامه به تحلیل بازار جهانی قیمت این محصول می‌پردازیم تا بتوانیم پیش بینی قیمت پروفیل را بنابر قیمت جهانی داشته باشیم.

نوسانات قیمت پروفیل ضخامت 2

پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400

 در این تصویر نوسانات قیمت پروفیل 20*20، طول 6 متری با ضخامت 2 را مشاهده می‌کنید.

نوسانات قیمت پروفیل ضخامت 2.5

پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400

 در این تصویر نوسانات قیمت پروفیل 40*40، طول 6 متری با ضخامت 2.5 را مشاهده می‌کنید.

 

نوسانات قیمت پروفیل ضخامت 3

پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400

 در این تصویر نوسانات قیمت پروفیل 60*60، طول 6 متری با ضخامت 3 را مشاهده می‌کنید.

 

نوسانات قیمت پروفیل ضخامت 4

پیش بینی قیمت پروفیل در سال 1400

در این تصویر نوسانات قیمت پروفیل 40*30، طول 6 متری با ضخامت 4 را مشاهده می‌کنید.

بررسی تغییرات قیمت پروفیل و قوطی آهن در بازار جهانی در سال گذشته

در سال گذشته با توجه به شیوع بیماری کرونا، ساخت و ساز در کل جهان به نوعی با رکود مواجه شد. این رکود ساخت و ساز، تا حد زیادی قیمت مصالح متفاوت را نیز با رکود و نیز افت قیمت به شکل جهانی مواجه کرد، اما به هرحال نتوانست افزایش قیمتی که پیش از این وجود داشت را آنچنان تحت تاثیر قرار دهد. با گذر از شوک کرونا، کسب و کار و ساخت و ساز در ماه‌های پایانی سال 99،  تا حدودی به شکل سابق خود در حال بازگشت بود و این موضوع موجب افزایش تقاضا برای پروفیل و در نهایت رشد قیمت آن شد.

نوسانات قیمت قوطی آهن در 6 ماه اول سال 1400

در 6 ماه ابتدایی سال 1400 قیمت پروفیل همچنان با شیبی ملایم، روند صعودی خود را در پیش داشته است. به شکلی که در ابتدای سال، قیمت پروفیل در حدود 21300 تومان بوده است که در پایان 6 ماه اول سال به قیمتی در حدود 24000 تومان رسیده است. البته در روزهای آخر و پایانی شهریور ماه قیمت‌ها با کاهش روبه‌رو شدند. قیمت پروفیل نیز از این کاهش مستثنی نبوده و تا حدودی نسبت به قیمت چند ماهه گذشته خود، کمی روند نزولی را در پیش گرفت.

تحلیل و پیش بینی قیمت پروفیل در 6 ماه دوم 1400

با توجه به نزولی شدن قیمت پروفیل و سایر آهن‌آلات، در روزهای آخر منتهی به شش ماهه اول سال 1400، پیش‌بینی قیمت پروفیل، می‌تواند روندی نزولی تا پایان این سال باشد. از پایان ماه شهریور تا به امروز با توجه به افت قیمت ورق سیاه، قیمت پروفیل نیز روندی نزولی و تا حدی ثابت داشته است. اما آیا این کاهش قیمت، ثابت خواهد بود و یا خیر؟ این سوالی است که ارتباط بسیار زیادی به عملکرد دولت، وضعیت بورس، وضعیت جهانی قیمت آهن و عواملی از این دست دارد که در نگاهی خوش‌بینانه می‌توان برای 6 ماهه دوم سال 1400 روند نزولی و یا حداقل ثابت را در قیمت پروفیل، پیش‌بینی کنیم.

پیش بینی قیمت قوطی و پروفیل در بازار جهانی در آبان 1400

قیمت قوطی و پروفیل در بازار جهانی، متاثر از افزایش ساخت و سازها، کاهش و افت قیمت ورق سیاه، با کاهش روبه‌رو بوده است. هرچند به دلیل بالا بودن نرخ ارز داخلی، این کاهش قیمت تا حدی که باید، در قیمت‌های داخلی تاثیر نگذاشته است، اما با این حال از افزایش قیمت، جلوگیری کرده است.

استعلام قیمت پروفیل از آهن پرتال

با توجه به روشن بودن اهمیت قیمت پروفیل در بهای تمام شده مسکن و سایر محصولات حاصل از آن، می‌توانید به این نکته دست پیدا کنید که مشاهده روند قیمت‌ها و داشتن قیمت به روز و در لحظه انواع پروفیل، شما را در انجام خریدی به موقع و آگاهانه تا حد زیادی کمک می‌کند. آهن پرتال، امکان استعلام قیمت انواع پروفیل و قوطی آهن به شکل روزانه و لحظه‌ای را برای شما فراهم آورده است تا بتوانید به راحتی و با دیدی روشن به خرید بپردازید.

سخن پایانی

در پایان باید گفت هرچند قیمت پروفیل در سال سخت 1399 با افزایش قیمتی بسیار زیاد مواجه بوده است؛ اما، با توجه به تحلیل قیمت‌ها در 6 ماهه اول سال 1400 و ادامه آن تا به امروز می‌توان شاهد روند نزولی و تا حدودی ثبات قیمت‌ها بود. این ثبات و کاهش قیمت در صورت آرامش بازار برای ادامه سال نیز، پیش‌بینی قیمت پروفیل را با روندی نزولی، ممکن می‌سازد. با این حال همیشه توجه به این نکته نیز لازم است که پیش‌بینی عین واقعیت نیست و ممکن است مواردی نادیده گرفته شده باشد و یا اتفاقاتی غیرمترقبه تمام آنچه را که پیش‌بینی شده است تحت تاثیر قرار دهد.  شما می‌توانید قیمت روز پروفیل تمام سایت‌های فروشگاهی معتبر را در سایت آهن پرتال (ahanportal (https://ahanportal.com/)) مشاهده کنید و با مقایسه قیمت‌های ارائه شده توسط هر یک از فروشگاه‌های اینترنتی آهن آلات بهترین تصمیم را در خرید خود داشته باشید.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: