کد خبر: ۵۳۵۸۸۷
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸

نظرسنجی‌ها از کاهش محبوبیت رئیس جمهور دموکرات آمریکا و اقبال بیشتر ترامپ برای پیروزی در انتخابات آتی این کشور حکایت دارد.

به گزارش شفاف به نقل از نیوزویک، نظرسنجی‌ها در آمریکا از سبقت گرفتن ترامپ نسبت به بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ این کشور حکایت دارد.

بر این اساس، نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد دونالد ترامپ با اختلاف دو امتیاز از جو بایدن، رقیب احتمالی خود در انتخابات ۲۰۲۴ پیش افتاده است. در گزارش نیوزویک آمده است: اگرچه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا رسماً برنامه خود را برای نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا اعلام نکرده است، نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد او در جایگاه خوبی برای رقابت دوباره با جو بایدن قرار دارد و حتی می‌تواند پیروز انتخابات باشد.

این نظرسنجی که روز جمعه توسط دانشکده امرسون منتشر شد نشان می‌دهد ترامپ در یک رقابت مجدد فرضی، بایدن را با اختلاف اندک شکست می‌دهد. در حالی که نه ترامپ و نه بایدن هیچکدام مورد حمایت اکثریت رأی دهندگان نیستند، اما رئیس جمهور سابق در حال حاضر ۲ درصد از رئیس جمهور فعلی جلوتر است.

داده‌های نظرسنجی امرسون نشان می‌دهد ۴۵ درصد از رای دهندگان واجد شرایط از ترامپ حمایت می‌کنند، در حالی که تنها ۴۳ درصد از بایدن اعلام حمایت کرده اند. در عین حال، ۱۱ درصد از رای دهندگان واجد شرایط گفتند که می‌خواهند به "فردی دیگر" رای دهند و تنها ۱ درصد گفتند که هنوز تصمیم نگرفته اند به چه کسی رأی دهند.

نکته قابل توجه این است از زمانی که دانشکده امرسون در اوایل سپتامبر نظرسنجی مشابهی انجام داد، اختلاف بین ترامپ و بایدن کمی بیشتر شده است. نظرسنجی قبلی نشان داد ترامپ تنها با یک درصد از بایدن پیشتاز است، اما در آن زمان تعداد بیشتری از رای دهندگان واجد شرایط از دو حزب جمهوری خواه و دموکرات حمایت کردند.

در نظرسنجی قبلی ترامپ از حمایت ۴۷ درصدی و بایدن از حمایت ۴۶ درصدی رأی دهندگان واجد شرایط برخوردار شدند. اما بر اساس نظرسنجی جدید امرسون، حمایت از ترامپ با کاهش ۲ امتیازی و حمایت از بایدن با کاهش ۳ امتیازی همراه بوده است.

نظرسنجی امرسون همچنین نشان داد میزان رضایتمندی از بایدن، همچنان به روند نزولی خود ادامه می‌دهد. در ماه سپتامبر، ۴۶ درصد از رای دهندگان، بایدن را تأیید و ۴۷ درصد با وی مخالفت کردند. اما در ابتدای ماه نوامبر، تنها ۴۱ درصد گفتند که رئیس جمهور را تایید می‌کنند و نیمی از آن‌ها (۵۰ درصد) مخالفت خود را نشان دادند.

میزان رضایتمندی از بایدن در میان رای دهندگان سیاه پوست بیشترین کاهش را داشته است. در ماه فوریه، تقریباً سه چهارم (۷۲ درصد) از رئیس جمهور حمایت کردند. داده‌های نظرسنجی جدید کاهش ۲۰ «امتیازی» - ۵۲ درصد - را در میزان رضایتمندی رأی دهندگان سیاه پوست از بایدن نشان می‌دهد.

نظرسنجی‌هایی که اخیراً سایر مؤسسات نظرسنجی انجام داده اند به طور مداوم از کاهش میزان محبوبیت بایدن حکایت دارند. میانگین نظرسنجی‌های «FiveThirtyEight» نشان می‌دهد حدود ۵۰.۴ درصد رای دهندگان آمریکایی، رئیس جمهور را تأیید نمی‌کنند و فقط ۴۲.۹ درصد او را تأیید می‌کنند.

اگرچه ترامپ به طور رسمی تصمیم خود را برای نامزدی در انتخابات سال ۲۰۲۴ اعلام نکرده است، اما او و متحدانش بار‌ها به این احتمال اشاره کرده اند. جیسون میلر، مشاور ارشد سابق ترامپ، در ماه اکتبر گفت معتقد است رئیس جمهور سابق "در نهایت" یک بار دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد خواهد شد.

میلر در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی فاکس بیزینس گفت: «من فکر می‌کنم در نهایت سال ۲۰۲۴ رئیس جمهور ترامپ دوباره نامزد انتخابات خواهد شد. دست کم، من امیدوارم که این طور باشد. اما فکر نمی‌کنم او با جو بایدن رقابت کند. فکر می‌کنم وی با کامالا هریس [معاون رئیس‌جمهور]یا شاید گاوین نیوسام [فرماندار کالیفرنیا]رقابت کند».

در ماه سپتامبر، لیز هرینگتون، سخنگوی ترامپ به نیوزویک گفت: رئیس جمهور سابق گزینه‌های خود را باز نگه می‌دارد. او گفت: «ترامپ به شدت به کشور اهمیت می‌دهد و همه گزینه‌های خود را باز نگه می‌دارد.» در ماه اوت، از ترامپ در مورد نامزدی اش در انتخابات ریاست جمهوری سوال شد که اعلام کرد بسیاری از مردم از ورود من به صحنه انتخابات خوشحال خواهند شد. 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: