کد خبر: ۵۳۵۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با مدیر برنامه توسعه ملل متحد و رئیس پیمان آب‌وهوایی سازمان ملل متحد خواستار ارایه تسهیلات بیشتر از سوی صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست(جف) شد همچنین به استفاده از ظرفیت‌های نیروی جوان و نخبه دانشگاه‌ها اشاره کرد.

به گزارش شفاف، علی سلاجقه که برای شرکت در بیست و ششمین اجلاس تغییرات اقلیمی در گلاسگو حضور دارد، در ادامه دیدارهای خود امروز با آخیم اشتاینر - مدیر برنامه توسعه ملل متحد - دیدار و گفتگو کرد.

 در این ملاقات سلاجقه با ابراز خرسندی از همکاری مشترک با برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) گفت: امیدواریم این همکاری‌ها بخصوص در  مواردی که به دلیل تحریم نتوانسته‌ایم در حوزه محیط زیست از امکانات بین‌المللی بهره ببریم، تداوم و توسعه یابد.

وی در ادامه با انتقاد از وضعیت پرداخت تسهیلات به ایران گفت: صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست(جف) نتوانسته به ما تسهیلات قابل‌توجهی ارائه کند، لذا انتظار داریم برنامه توسعه ملل متحد در این زمینه حضوری فعال داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد:  انتظار می رود در حوزه زیست محیطی با اعتمادی که تاکنون وجود داشته هم‌چنین با توجه به ظرفیت های بالقوه موجود در ایران، پروژه های بیشتری به کشور ما سپرده شود چون با این حمایت‌ها می‌توانیم ضعف‌های انتقال فناوری را نیز جبران کنیم.

دکتر سلاجقه با اشاره به بحث تغییر اقلیم که ایران نیز با آن درگیر است، گفت: به دلیل شرایط آب‌وهوایی خاص ایران، خشکسالی‌، ریزگردها و گردوغبار مشکلات اساسی در حوزه زیست محیطی منطقه به وجود آورده است.

ریزگردها در راس مشکلات

وی مهم‌ترین موضوع در این زمینه را بحث ریزگردهایی که منشأ داخلی ندارد عنوان کرد و گفت: عمده دلیلی که می‌توان در این زمینه برشمرد شامل مشکل روان آب‌ها و سدسازی‌های خارج از سرزمین است که مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.

سلاجقه در ادامه گفت: امیدواریم UNDP بعنوان یک نهاد بین المللی با تدوین برنامه های جامع این مشکلات زیست محیطی به خصوص بحث ریزگردها و گرد و غبار را مرتفع کند.

سلاجقه در پایان گفت: از برنامه هایی که در دستور کارداریم استفاده از ظرفیت‌های بالقوه از جمله استفاده از انرژی‌های پاک است.

حمایت یو ان دی پی از برنامه‌های محیط زیستی ایران

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه ملل متحد نیز با استقبال از این ملاقات گفت: من با ایران و مسائل زیست‌محیطی آشنایی کامل دارم و مطمئناً UNDP با کارنامه درخشانی که ازشما سراغ دارد با قاطعیت از برنامه های محیط زیستی و توسعه ای حمایت کرده و این اطمینان داده می شود در هر زمان که به کمک ما نیاز باشد در کنار شما خواهیم بود وتمام تلاش خود را بکار می گیرد تا محیط زیستی پاک را داشته باشید .

آخیم اشتاینر در خصوص رفع تحریم‌ها هم افزود: تمام سعی‌مان را خواهیم کرد که مشکلاتی که در حوزه بین‌المللی ناشی از تحریم‌ها به وجود آمده است را مرتفع کنیم تا شاهد توسعه و پیشرفت پروژه‌ها و اقدامات صورت‌ گرفته از جانب شما باشیم.

وی در ادامه به موضوع تغییرات اقلیمی نیز  اشاره کرد و گفت: من به موارد مطرح شده در خصوص مسئله تغییرات آب‌وهوایی از جمله ریزگردها آشنایی کامل دارم و میدانم این مشکلی است که همه کشورها باید برای رفع آن فکر اساسی کنند. خاطرنشان می‌شود که تمام مراودات و تعاملات آینده درگیر این موضوع خواهد بود لذا باید تمام کشورها در کنار هم در جهت رفع این معضل زیست‌محیطی همکاری کنند.

به گزارش شفاف سلاجقه و «پاتریشیا اسپینوزا» رئیس پیمان آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس کاپ ۲۶ دیدار و گفتگو کردند.

در این ملاقات دکتر علی سلاجقه با تأکید بر اقدامات و سیاست‌های کشورمان در راستای استفاده از انرژی‌های پاک گفت: همواره مقوله استفاده از انرژی‌های پاک جزو اولویت‌های ما به شمار می آید.

وی هم‌چنین گفت: از دیگر مواردی که همواره مورد تاکید ایران است و به‌ شدت آن را دنبال می‌کنیم، استفاده از ظرفیت‌های نیروی جوان و نخبه دانشگاه‌ها است.

سلاجقه در ادامه توجه جوامع تأثیرگذار بین‌المللی برای همکاری و حفظ محیط‌زیست را ضروری دانست و اظهار امیدواری کرد نهادهای بین المللی نیزتوجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند .

در این ملاقات «پاتریشیا اسپینوزا» نیز با ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در این نشست گفت: ایران یک کشور نفت خیز با ظرفیت های بالا است که سعی کرده مسیر توسعه و پیشرفت را طی کند.

اسپینوزا ادامه داد: برقی کردن وسائل نقلیه و استفاده از انرژی های پاک در جهت توسعه، استفاده از تکنولوژی های نو در حمل و نقل از اقدامات خوبی است که شاهد آن هستیم.

وی در ادامه با ابراز خرسندی از تولید خودروی برقی در ایران تصریح کرد:  آخرین خبری که در این مورد مطلع شدم تولید خودروی برقی برای اولین بار در ایران است که توانست مجوز ورود و عرضه به بازار را دریافت کند. این قدم ها همه در ایجاد هوای پاک نقش سازنده‌ای خواهند داشت .

وی همچنین به رویکرد تعاملی ایران اشاره کرد وگفت :همواره ما شاهد رویکرد تعاملی ایران با سایر کشورها هستیم و این رویکرد را می توان درکنوانسیون هایی که ایران حضور دارد ببینیم .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس پیمان آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در پایان گفت: همه کشورها باید دست در دست هم دهند و در کنار هم برای رفع مشکلات زیست‌محیطی تلاش کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: