کد خبر: ۵۳۶۰۱۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹

عمل بینی یکی از دشوارترین عمل‌های زیبایی است که هم برای جراح و هم زیباجویان، با دشواری و سختی‌هایی همراه است. به همین دلیل بسیاری از افراد برای فرار از دست هزینه‌ها و عوارض بعد از عمل جراحی بینی، به سمت روش‌های کوچک کردن بینی بدون عمل روی آورده اند.

آیا کوچک کردن بینی بدون عمل امکان دارد؟

در فضای مجازی و وب‌سایت‌های مختلف، انواع روش‌های کوچک کردن بینی با ماساژ، با دستگاه و یا با تغذیه و دیگر تکنیک‌ها، تبلیغ می‌شود. اما برای اینکه از علمی و قابل اعتماد بودن این مطالب آگاه شویم، از یک پزشک فوق تخصص خواستیم تا کمی ما را راهنمایی کند.

دکتر آرش نجف‌بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در مورد روش‌های کوچک کردن بینی نکات علمی و مهمی را توضیح دادند که در ادامه خواهید خواند.

برای دیدن نمونه کارهای جراحی بینی دکتر نجف بیگی اینجا کلیک کنید.

قبل و بعد از عمل بینی گوشتی دکتر آرش نجف بیگی

چرا باید حتما عمل بینی داشته باشیم؟

دکتر نجف بیگی توضیح دادند که عمل بینی یک جراحی علمی و قابل اعتماد است که نتایج ماندگاری دارد. کاملا برخلاف روش‌های غیر جراحی که هیچ تاثیر ماندگاری ندارند و گاهی نه تنها اصلا فرم بینی را تغییر نمی‌دهند؛ بلکه ممکن است مشکلات بیشتری برای بینی ایجاد کنند.

در اینجا این سوال وجود دارد که ایا دستگاه های کوچک کننده بینی تاثیری دارند؟ برای رسیدن به جواب خود اینجا کلیک کنید.

دهه‌ها است که مراجع آکادمیک و دانشگاهی معتبر جهان روی تکنیک‌های مختلف عمل بینی و کوچک کردن بینی تحقیق و پژوهش می‌کنند. مطمئن باشید که اگر روش غیرتهاجمی و بدون جراحی برای کوچک کردن بینی وجود داشت، حتما مراجع علمی روی آن کار تحقیقاتی انجام می‌دادند و به عنوان یک روش استاندارد در دانشگاه‌های پزشکی، تدریس می‌شد.

اما متاسفانه تنها راه واقعی، علمی و ماندگار کوچک کردن بینی، انجام عمل جراحی با تکنیک‌های مختلف است. باید توجه داشت که بزرگ بودن بینی ممکن است شرایط مختلفی داشته باشد و هر بینی با تکنیک و روش مخصوص به خودش، جراحی شود.

تاثیر دستگاه‌های کوچک کننده بینی واقعی است؟

کوچک کردن بینی با دستگاه یا دیگر روش‌های غیر جراحی

دکتر نجف بیگی، جراح فوق تخصص اشاره کرد که دستگاه‌های کوچک کننده بینی که در فضای دیجیتال تبلیغ می‌شود، هیچ پشتوانه علمی ندارد و توسط پزشکان متخصص ابداع نشده‌ است. در واقع هیچ پژوهش مستند و علمی نشان نداده است که این روش‌ها روی کوچک شدن بینی تاثیر موفق، با ماندگاری مشخص و بدون عوارض جبران ناپذیر دارد.

دستگاه‌های کوچک کننده بینی نه تنها نمی‌توانند تغییری در زیبایی و فرم بینی شما ایجاد کنند؛ بلکه حتی آسیب جدی به ساختار یا پوست بینی شما وارد می‌کنند. شایعات بسیار زیادی مبنی بر درمان‌های خانگی و دستگاه‌های کوچک کننده بینی بدون جراحی وجود دارد. با کمی دقت و پرسشگری به دروغ بودن این نوع خبرها پی خواهیم برد.

حتی برخی پا را فراتر می‌گذارند و به کاهش التهاب و پف بینی با مواد مختلف اشاره می‌کنند. واقعا چطور ممکن است غضروف و استخوان بینی را با یخ و خمیر دندان کوچک کرد؟! اینها نشان می‌دهد که سازندگان این خبرهای دروغ، هیچ آشنایی با آناتومی و ساختار بینی و حتی انواع بینی و دلیل بزرگ یا بدفرم بودن آنها ندارند.

متاسفانه بسیاری از دستگاه‌های کوچک کننده بینی عوارض و مشکلات بعضا برگشت ناپذیری برای بینی ایجاد می‌کنند؛ از جمله:

  • فشار به غضروف‌ها و استخوان بینی و در نهایت شکستگی، کج شدن و تغییر فرم غیر طبیعی بینی که تنها با جراحی قابل ترمیم است
  • ایجاد فشار در مسیر هوایی بینی و در نهایت ایجاد مشکلاتی در مسیر تنفسی بینی؛ در پی آن کاهش اکسیژن خون و دیگر عوارض ناشی از آن در خواب و بیداری
  • زخم شدن پوست بینی و ایجاد لک یا اسکار دائمی بر اثر فشار و گرمای دستگاه
  • کبودی و ایجاد حساسیت دائمی در پوست بینی
  • خشک شدن یا آسیب به مخاط بینی و در نتیجه ایجاد مشکلاتی در فرایند تنفس، حس بویایی و یا ایجاد مشکل در فرایندهای دفاعی بدن در برابر ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا

 

آیا مشکلات بینی پس از استفاده از دستگاه‌های کوچک کننده، قابل رفع است؟

دکتر نجف بیگی توضیح داد که برای رفع عوارض استفاده از این روش‌های غیر استاندارد و غیرعلمی، حتما باید شرایط بینی و ساختار آن کاملا معاینه شود. گاهی این مشکلات به مرور زمان بهبود پیدا می‌کند اما معمولا به دخالت جراحی و انجام عمل‌های ترمیمی نیاز خواهد بود.

به ویژه اگر استفاده از این دستگاه‌ها در طولانی مدت انجام شده باید و روی ساختار و فریم بینی اثر گذاشته باشد. اگر غضروف بینی دفورمه شده باشد، راهی غیر از جراحی بینی وجود ندارد. حتی اگر تغییر جای غضروف با حرکت دادن آن یا جا انداختن هم قابل انجام باشد، در نهایت باز هم آسیب وارد شده به بینی خود به خود درمان نخواهد شد.

باید توجه داشت که بینی عضو حساسی است و اگر مشکلات ایجاد شده درمان نشود، ممکن است به مرور بیشتر شود.

دستگاه کوچک کننده بینی  تاثیر دارد؟

عمل بینی استاندارد، چگونه است؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی، عملی است که باعث تغییر شکل دائمی بینی می‌شود. دلیل جراحی بینی ممکن است تغییر ظاهر بینی و کوچک کردن آن، رفع مشکلات ساختاری و بهبود تنفس یا هر دو دلیل باهم باشد.

عمل بینی ممکن است بسته به میزان تغییرات مورد نیاز در ساختار بینی به دو روش بسته و باز انجام شود. در عمل بینی بسته میزان برش و بخیه بینی کم‌تر است و اسکار درون سوراخ بینی ایجاد می‌شود و کمتر به چشم می‌آید. اما معمولا کسانی که تغییرات زیادی در بینی نیاز دارند باید با تکنیک عمل بینی باز، جراحی شوند.  

باید بدانیم که قسمت فوقانی ساختار بینی استخوانی است و قسمت پایینی آن از غضروف تشکیل شده. جراحی بینی می‌تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را تغییر شکل بدهد. به این ترتیب می‌توان برای همیشه فرم و اندازه بینی را تغییر داد.

برای کوچک کرد بینی‌های استخوانی، تنها با کاهش اندازه و جابه‌جا کردن استخوان و غضروف بیمی، می‌توان اندازه و شکل بینی را عوض کرد. در این روش تغییر زیادی در پوست بینی داده نمی‌شود و پس از اصلاح ساختار بینی، پوست سر جای اصلی خود باز می‌گردد.

این در حالی است که برای بینی‌های گوشتی که پوست ضخیم و پر از غدد چربی دارند، باید اصلاحات ساختاری بیشتری انجام داد تا پوست بینی توانایی بازگشت به حالت قبل را نداشته باشد. به همین دلیل عمل جراحی دشوارتری خواهد بود.

عمل بینی گوشتی

دکتر نجف بیگی در مورد عمل بینی گوشتی و اینکه آیا پس از مدتی به حالت اول برمی‌گردد یا خیر، توضیحات تکمیلی داد:

عمل بینی گوشتی به جراحی بینی گفته می‌شود که در آن، بینی دارای پوست ضخیم با سوراخ‌های باز روی پوست و غدد چربی فراوان باشد. با این روش، نوک بینی گوشتی بیمار بالا می‌رود، حجم پوست بینی کم می‌شود تا بینی کوچک‌تر شود و در نهایت، غضروف بینی تقویت می‌شود. پ

بینی گوشتی معمولاً غضروف ضعیفی دارد و معمولا در آقایان دیده می‌شود. علاوه بر این، دارای یک نوک بینی گوشتی و حجیم است که به سمت پایین چرخیده و متمایل خواهد بود. به همراه یک بال بینی (Alae) که معمولاً باز و ضخیم است.

در مورد بازگشت عمل بینی گوشتی باید توجه داشت که به چه جراحی مراجعه می‌کنید و آیا او از تخصص کافی برخوردار است یا خیر؟ چرا که ما جراحان فوق تخصص پلاستیک و ترمیمی از تکنیک‌های مخصوصی برای عمل بینی گوشتی استفاده می‌کنیم که شکل بینی ثابت بماند و پوست آن دوباره بزرگ و متورم نشود.

نمونه کار عمل بینی دکتر آرش نجف بیگی

برای کسب اطلاعات درباره نحوه عمل بینی گوشتی می توانید این مقاله از سایت دکتر نجف بیگی را مطالعه کنید.

 عمل بینی بینی گوشتی در مقایسه با دیگر انواع جراحی بینی، چگونه است؟

دکتر نجف بیگی اشاره کرد که در گذشته، جراحی بینی گوشتی اغلب شامل برداشتن غضروف بینی بود. با این حال گاهی اوقات منجر به فرورفتگی و زخم در پوست می‌شد و عملاً امکان دستیابی به ظاهر متعادل و طبیعی صورت را برای بیمار غیرممکن می‌کرد. اما در حال حاضر با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته، بیمار می تواند بدون نگرانی از بازگشت نتایج، ظاهر جدید و بینی کوچک شده خود را تا سال‌ها پس از عمل حفظ کند.

در روش‌های جدید، به جای کاهش کلی غضروف بینی گوشتی، با کار گذاشتن غضروف اضافی در نوک بینی و تقویت ساختار آن، شکل و فرم بینی حفظ خواهد شد. این غضروف اضافی کمک می‌کند تا:

  • نوک بینی به سمت بالا باقی بماند و زیبایی بینی حفظ شود
  • پوست فضای کافی برای ایجاد غدد چربی جدید و تورم دوباره را نداشته باشد

گاهی این غضروف اضافی از دیگر بخش‌های ساختار بینی خارج می‌شود و گاهی نیز می‌توان از گوش، سینه و یا دیگر بخش‌های بدن غضروف استخراج کرد.

مهمترین تفاوت میان جراحی بینی گوشتی و استخوانی در میزان تغییراتی است که در بینی می‌توان داد:

  • بینی گوشتی را نمی‌توان به هر اندازه‌ای کوچک کرد اما بینی استخوانی را می‌توان با تغییر بیشتر در غضروف و استخوان، به میزان زیادی تغییر داد یا کوچک کرد.
  • بینی گوشتی را نمی‌توان به هر شکل و فرم دلخواهی درآورد؛ برای مثال نمی‌توان عمل بینی عروسکی یا فانتزی را برای بینی گوشتی انجام داد.

به همین دلیل افرادی که بینی گوشتی دارند باید حتما انتظارات واقع بینانه از عمل خود داشته باشند. و در نهایت به این نکته توجه داشته باشند که می‌توان با انجام عمل بینی طبیعی، فرم بینی را به یک تناسب و هماهنگی با دیگر اجزای صورت رساند.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: