کد خبر: ۵۳۶۰۵۸
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۵

رییس پژوهشکده زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اعلام کرد: در ایران اکثر زلزله‌ها از نوع کم عمق پوسیده‌ای است و این عمق کم یکی از دلایل تخریب سازه ها بعد از زلزله به شمار می رود.

به گزارش شفاف دکتر حمید زعفرانی امروز در وبینار تخصصی چهارمین سالگرد زلزله ۲۱ آبان سال ۱۳۹۶ سرپل ذهاب با بیان اینکه این زلزله در منطقه لرزه زمین ساختی زاگرس در مرز ایران و عراق رخ داده بود، گفت: ساختارهای لرزه زمین ساختی ایران عموما منطقه زاگرس را جدا و متمایز از سایر ساختارها کرده است و وقوع یک زلزله با بزرگای ۷.۳ و ۷.۴ در دوره زلزله خیزی  دستگاهی کشور که از سال ۱۹۰۰ به بعد است، یک پدیده جدید بود و از جنبه زلزله شناسی نیز خوشبختانه با توسعه شبکه شتابنگاری ایران در سال‌های اخیر از این زلزله یک بانک داده ارزشمندی را در اختیار ما قرار داد که می تواند منشا بسیاری از مطالعات و بررسی های مهندسی باشد.

وی ادامه داد: تاکنون ۴ سال از زلزله سرپل ذهاب می گذرد ولی هنوز شاهدیم که برخی از مطالعاتی که انجام شده در سال‌های اخیر با استفاده از این منابع داده‌ای است که منتشر شده و در سال‌های آینده نیز منتشر خواهد شد.

زعفرانی با اشاره به مشخصات زلزله سرپل ذهاب یادآور شد: منطقه ای که زلزله سرپل در آن رخ داد، در راستای تنش غالب شمال غرب-جنوب شرق را داشت و مطالعات بعدی نشان داد که زلزله سال ۹۶ این منطقه از این مکانیزم پیروی کرده است.

رییس پژوهشکده زلزله شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله،  زلزله سرپل دهاب سال ۹۶ را یک زلزله معکوس با مولفه امتداد لغز توصیف کرد و ادامه داد: بر اساس آخرین برآوردهایی که از مشخصات این زمینلرزه انجام شده است، در اکثر مطالعات برای این زلزله عموما یک راستای شمال-غربی-جنوب شرقی برای صفحه گسل و یک شیب صفحه گسل ملایم حدود ۱۵ درجه را پیشنهاد می‌کنند و همانطور که از رژیم لرزه خیزی ایران انتظار داریم، این زلزله یک زلزله کم عمق در اعماق کمتر از ۲۰ کیلومتر بوده است.

وی اضافه کرد: در ایران اکثر زلزله‌ها از نوع کم عمق پوسیده‌ای است و گرچه در نواحی معدودی مانند سواحل مکران زلزله عمیق‎تر هم داریم، ولی در تقریبا سراسر فلات ایران، زلزله‌های کم عمق ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر رخ می‌دهد و زلزله سرپل ذهاب نیز از این دسته زلزله ها بوده است.

زعفرانی، کم بودن عمق زلزله‌ها را یکی از عواملی نام برد که در میزان خرابی سازه‌ها تاثیر گذار است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: