کد خبر: ۵۳۶۲۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۷

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: کارگروه، بازنگری وظایف و ماموریت‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می شود.

به گزارش شفاف، جلسه 848 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت الله سیدابراهیم رئیسی و با حضور اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه 26 آبان 1400 برگزار شد.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه این جلسه در سخنانی اظهار داشت: حکم انتصاب اعضای جدید حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی مقام معظم رهبری 23 آبان ماه صادر و دیروز هم پیوست حکم صادر شد، لذا جلسه به صورت فوق العاده در روز چهارشنبه برگزار شد تا بتوانیم درخصوص متن و پیوست حکم تمرکز کنیم.

وی جلسه 848 شورای عالی انقلاب فرهنگی را مروری بر محتوای مطالبات حکیم فرزانه انقلاب عنوان کرد و افزود: واقعیت این است رهبری چهار سال تاخیر در صدور حکم اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که سال 1396 حکم قبلی به اتمام رسیده بود، داشتند. برداشت اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی این بود که مقام معظم رهبری از نوع کار شورای عالی انقلاب فرهنگی گلایه دارند و در حکم دوره جدید به نوعی اقبال برای اعضای جدید حقیقی و حقوقی است تا بتوانند ساز و کار بهتری را برای تاثیرگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی در تحول فرهنگی و دانشی جامعه بردارند.

 عاملی ضمن اشاره به ایجاد سه تکلیف پیوست حکم و تشکیل کارگروهی از میان اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرایی سازی تکالیف پیوست حکم تصریح کرد: یکی از تکالیف پیوست حکم، «بازنگری در مورد اعضای حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی» است. آیا همه اعضایی که در شورا حضور دارند، عضویتشان لازم است؟ وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند به روزرسانی است. درحقیقت با ورود به چهل واره دوم انقلاب به تعبیر مقام معظم رهبری، دوره گام دوم انقلاب اسلامی و نیز قرن جدید که در متن حکم، این مباحث تصریح شده است؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی با تحولات و شرایط جدیدی مواجه شده است. رهبری توقع دارند تا در شورای عالی نوآوری، بررسی چالش‌ها و روزآمد سازی اسناد متناسب با زمان صورت گیرد.

استاد دانشگاه تهران یکی از وظایف کارگروه را بازنگری وظایف، ماموریت‌ها و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد و گفت: رهبری اعضای حقیقی شورای عالی را از 24 نفر به 18 نفر تقلیل داده‌اند لذا لازم است تا این امر نسبت به اعضای حقوقی هم اجرا شود و ایشان در حکم انتصاب اعضای حقوقی از کلمه «فعلا» استفاده کرده‌اند و این کارگروه وظیفه بررسی این موضوع را دارد و باید در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی هم تصویب شود و گردش کاری صورت گیرد. در حال حاضر از 35 نفر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، 18 نفر حقیقی و 17 نفر حقوقی هستند.

عاملی اعضای جدید حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی را شش نفر نام برد و افزود: آقای دکتر احمد واعظی در دوره قبل عضویت حقوقی به عنوان رییس دفتر تبلیغات اسلامی را داشتند که در حکم جدید رهبری، به عنوان عضو حقیقی اعلام شدند.

وی ادامه داد: نکته دیگر در پیوست حکم «بازنگری در شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی و تبدیل شدن به شوراهای فکری اثرگذار در مسائل اصلی و واقعی در حوزه‌های فرهنگی و دانشی کشور است و این شوراهای جدید باید بتواند، جامعه جدید را درک کنند و هم کمک دهنده با رویکرد جدید رهبری در نظم و کار انقلابی باشند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: ملاحظه دیگر پیوست حکم «نوع مواجهه شورای عالی انقلاب فرهنگی با مسائل به عنوان قرارگاه فرهنگی کشور» است. درواقع قرارگاه فرهنگی دارای اقتضائاتی در منابع مالی، انسانی و نیز پشتیبانی و الزام‌آوری در دستورات قرارگاهی دارد که باید به لحظه اجرا شود. لذا درخصوص این رویکرد 18 نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار نظر کردند و تاکید بر کار قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز شورایی، در قالبی متفاوت از گذشته و با ظرفیت و توان اثرگذار ملی را دارند. همچنین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار برگزاری تعداد بیشتر جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند؛ جلسات شورای عالی یک هفته درمیان در روزهای سه شنبه برگزار می‌شود که هفته آینده شورای عالی جلسه خواهد داشت و تا زمانی که پیوست حکم و دستورات مقام معظم رهبری به سر منزل مقصود برسد، کار ادامه می‌یابد. براساس پیوست حکم رهبری، حداکثر دو ماه به کارگروه فرصت داده شد تا مسئولیت‌های محوله را آماده سازی کند و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برساند.

 سعیدرضا عاملی از انتخاب 10 نفر از اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان اعضای کارگروه تحول خبر داد و افزود: این کارگروه از اعضای حقیقی و حقوقی هستند و چه بسا لازم است هر روز جلساتی با اعضای کارگروه در دبیرخانه شورا داشته باشیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: