کد خبر: ۵۳۶۳۴۴
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۵

دستیابی به توافق سیاسی میان «عبدالفتاح البرهان» فرمانده ارتش سودان و «عبدالله حمدوک» نخست‌وزیر برکنار شده با وجود مخالفت برخی از احزاب از جمله «اتحادیه مشاغل سودان» صورت گرفته است.

به گزارش شفاف، «اتحادیه مشاغل سودان» که نقش محوری در سقوط دولت عمر البشیر در سال ۲۰۱۹ داشت، یکشنبه شب با صدور بیانیه‌ای، مخالفت خود را توافقنامه سیاسی بین عبدالله حمدوک نخست وزیر برکنار شده و عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش اعلام کرد و آن را نوعی «خیانت» و «تلاش برای مشروعیت‌بخشی و قانونی کردن کودتا» خواند.

در این بیانیه که در صفحه فیس‌بوک اتحادیه منتشر شده، آمده است: «توافق خیانت امضا شده بین حمدوک و البرهان غیر قابل قبول است و تنها تلاشی بیهوده برای مشروعیت بخشی به کودتای اخیر و قدرت شورای نظامی و خودکشی سیاسی حمدوک است».

اتحادیه مشاغل سودان افزود: «توافق ذلت بار دور از آرمان‌های مردم و فاقد هرگونه ارزش و اعتبار و در راستای پاسخگویی به اهداف کودتاچیان و خیانت به خون شهدای انقلاب دسامبر است».

 فرمانده ارتش سودان و رهبر کودتا با نخست‌وزیر برکنار شده توافق سیاسی امضا کردند. عبدالفتاح البرهان و نخست‌وزیر برکنار شده توافقنامه‌ای ۱۴ بندی را امضا کردند که یکی از بندها مربوط به بازگشت حمدوک به پست خود است.

این توافقنامه سیاسی همچنین شامل آزادی تمام زندانیان سیاسی و تلاش برای ایجاد ارتش منسجم سودان است.

توافق مذکور همچنین شامل لزوم اصلاح سند قانون اساسی با تمامی طرف‌ها می‌شود تا مشارکت سیاسی همه جانبه برای همه اقشار جامعه سودان، به استثنای حزب منحل شده کنگره ملی را تضمین کند.

بر اساس این توافق، دو طرف بر این مساله تاکید دارند که مشارکت انتقالی موجود میان غیرنظامیان و ارتش ضامن ثبات و امنیت سودان خواهد بود.

دو طرف همچنین درباره تشکیل یک دولت غیرنظامی از افراد واجد شرایط ملی  و مستقل توافق کردند.

طبق توافقات صورت گرفته میان دو طرف، شورای حاکمیتی انتقالی سودان بر اجرای وظایف دوره انتقالی بدون دخالت در کار اجرایی نظارت خواهد کرد.

برخی دیگر از احزاب از جمله حزب الأمه هم مخالفت خود را با این توافق اعلام کرده و گفتند که هرگونه توافقی که به ریشه‌های بحران سودان نپردازد، ما در آن شریک نخواهیم شد.

همچنین گروه موسوم به «شورای مرکزی» بخشی از ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر سودان اعلام کرد که این گروه توجهی به توافق اعلام شده ندارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: