کد خبر: ۵۳۶۳۵۸
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷

ممکن است برای هر کسی این اتفاق افتاده باشد که به طور ناخواسته چراغ‌های داخل اتومبیل خود را برای مدت طولانی روشن گذاشته باشد. یا شاید مدتی است که با ماشین خود رانندگی نکرده باشید.

چگونه باتری خودرو را شارژ کنیم؟ با الو باتری همراه باشید

ممکن است برای هر کسی این اتفاق افتاده باشد که به طور ناخواسته چراغ‌های داخل اتومبیل خود را برای مدت طولانی روشن گذاشته باشد. یا شاید مدتی است که با ماشین خود رانندگی نکرده باشید. به همین دلیل شاید شرایطی را تجربه می‌کنید که باتری شما به طور کامل خوابیده است. برخی از افراد در چنین شرایطی همیشه شارژر باتری را همراه خود دارند. اما وقتی که قرار است از آن استفاده کنید، چه انتظاری باید داشته باشید؟ چه مدت طول می‌کشد تا باتری خودروی شما مجددا شارژ شود؟ در ادامه قصد داریم نکاتی را در مورد شارژ باتری ماشین بیان کنیم.

 

چگونه باتری ماشین  را شارژ کنم؟

قبل از آن که شیوه‌ی شارژ باتری را بیان کنیم، باید بدانیم که باتری ماشین چه کارهایی انجام می‌دهد. این کار دو هدف دارد.

1- باتری با تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی، ولتاژ را به استارت می‌رساند و به ماشین قدرت لازم برای حرکت را می‌دهد.

2- باتری، ماشین را روشن نگه می‌دارد و جریان متناوب ولتاژ را برای روشن نگه داشتن موتور و لوازم جانبی ماشین شما فراهم می‌کند.

وقتی باتری ماشین خیلی ضعیف باشد، نمی‌تواند هیچ کدام از این کارها را انجام دهد. باتری ماشین بسته به نوع اتومبیل، آب و هوا و ... می‌تواند روزهای زیادی بدون استفاده بماند تا ماشین و باتری در سلامت کافی باقی بمانند. برای حفظ سلامت باتری باید به طور منظم رانندگی کنید. در غیر این صورت با گذشت زمان، باتری شارژ خود را از دست می‌دهد. در نتیجه هنگام شروع به رانندگی، موتور روشن نمی‌شود. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ شارژ باتری خودرو شما از کجا تامین می‌شود؟

در صورتی که موتور به درستی کار نمی‌کند یا به سختی روشن می‌شود، ممکن است لازم باشد که باتری اتومبیل خود را شارژ کنید. شما با شارژ باتری ماشین خود متوجه می‌شوید که آیا زمان تعویض باتری جدید فرا رسیده است یا نه؟ اگر باتری ماشین شارژ نمی‌شود و یا به طور مکرر باید عمل شارژ دهی را تکرار کنید، بدین معنی است که باتری باید تعویض شود.جهت مشاهده لیست انواع باتری پراید کلیک نمایید

 

 

انواع شارژرهای باتری قابل حمل برای خودرو

شارژر شناور : شارژرهای شناور، مجهز به وسایل الکترونیکی هستند که امکان تنظیم و خاموش شدن دستگاه را فراهم می‌آورند. اگر قرار است شارژر را برای مدت طولانی به باتری متصل کنید، این نوع شارژر می‌تواند مفید باشد. با شارژ کامل باتری، دستگاه به طور خودکار خاموش می‌شود و با کم شدن شارژ باتری، دوباره روشن می‌شود.

شارژر قطره‌ای : ویژگی روشن خاموش شدن در شارژر قطره‌ای، مانند شارژر شناور نیست. جریان برق تا زمانی که شارژر قطره‌ای را خاموش کنید، به باتری شما جریان دارد. باطری سمند

تفاوت انواع شارژرها و مزایا و معایب آن‌ها

شارژرهای شناور، هنگامی که باتری کاملا شارژ می‌شود، به طور خودکار خاموش می‌شوند. این نوع شارژر، تنها زمانی روشن می‌شود که شارژ باتری خودرو از یک سطح مشخص کمتر باشد. در حالی که شارژر قطره‌ای جریان مداوم برق را بدون توجه به سطح شارژ، به باتری می‌رساند. این موضوع ممکن است باعث عبور جریان بیش از حد از باتری و یا زیاده از حد گرم شدن آن بشود.

شارژرهای شناور دارای ولتاژ ثابت هستند و در ولتاژ پایین کار می‌کنند.( معمولا کمتر از 2.4 ولت در هر سلول) شارژرهای شناور، جریان شارژ را پایین نگه داشته و اثرات مخرب شارژ زیاد در اثر جریان بالا را به حداقل می‌رسانند. این نوع شارژر، کاهش جریان را حس کرده و ولتاژ را متناسب با آن کم می‌کند. اگر باتری تخلیه شود، شارژر شناور دوباره ولتاژ شارژ را افزایش داده و همین روند ادامه پیدا می‌کند.

هر دو شارژر شناور و قطره‌ای دستگاههایی هستند که شارژهای ولتاژ پایین را به باتری ماشین شما منتقل می‌کنند و باتری را در طی چندین ساعت به حالت کاملا شارژ باز می‌گردانند. بسته به شرایط و اختلافات ظریف این دو دستگاه، مشخص می‌شود که کدام نوع شارژر برای شما مناسب‌تر است. به عنوان مثال، در مواقعی که بتوانید پس از شارژ شدن باتری، آن را سریعا خاموش کنید، شارژر قطره‌ای بسیار کارآمد است. شارژ بیش از حد باتری باعث آسیب دائمی به ماشین می‌شود. اما در صورتی که در دسترس نیستید تا روند شارژ را کنترل کنید، یا اگر وسیله‌ی شما برای مدت طولانی بدون استفاده باقی مانده است، بهترین گزینه شارژر شناور است. با این حال در صورتی که هزینه برای شما اهمیت دارد، باید بدانید که شارژرهای قطره‌ای به طور قابل توجهی ارزان‌تر هستند.

چگونه عمر باتری خودروی خود را افزایش دهیم

 

 

امروزه باتری‌های خودرو در انواع مختلفی تولید می‌شوند. این قطعه از مهم‌ترین اجزای خودرو محسوب می‌شود و طول عمر و روش‌های نصب آن در خودروهای مختلف با هم متفاوت است. خرابی باتری عملا ماشین را از کار می‌اندازد. به همین دلیل بهتر است با چکا‌ب‌های دوره‌ای از خرابی آن جلوگیری کنید و طول عمر باطری خود را بالا ببرید. ما در این صفحه می‌خواهیم در مورد عمر مفید باتری خودرو و روش‌های افزایش طول عمر باتری صحبت کنیم. برای آگاهی از این موضوع ما را تا انتهای نوشتار همراهی کنید. جهت مشاهده  باطری پژو 206 و تعویض رایگان در محل با متخصصان الو باتری در تماس باشید.

باتری خودرو

همان طور که می‌دانید باتری خودرو از مهم‌ترین قطعات ماشین به حساب می‌آید. اگر باتری کیفیت خوبی نداشته باشد خودرو آسیب می‌بیند. در نگهداری این قطعه‌ی حیاتی بسیار باید دقت کنید و در مورد آن اطلاعات زیادی کسب کنید. در این صورت می‌توانید بهترین استفاده را از باتری داشته باشید و عمر آن را بالا ببرید. اگر متریال به کار رفته در ساخت باتری مناسب باشد و کیفیت ساخت مطلوبی داشته باشد، می‌توانید حدود چهار سال بدون هیچ مشکلی از این قطعه در خودرو استفاده کنید.

در ساخت باتری یک سری مواد شیمیایی به کار رفته است. در بعضی شرایط اختلال در ترکیبات شیمیایی می‌تواند سبب کاهش طول عمر باتری شود. به همین خاطر بسیار ضروری است که در مورد مواد شیمیایی به کار رفته در باتری خودرو نیز تا جایی که امکان دارد اطلاعاتی بدست آورید.

چگونه باتری خودرو را شارژ کنیم؟ با الو باتری همراه باشید

انواع باتری خودرو

باتری از قسمت‌های گوناگونی تشکیل شده است. قطب‌های باتری، درپوش، الکترولیت، جعبه، پلیت‌های مثبت و منفی، صفحات نارسانا و ... از اجزای تشکیل دهنه‌ی باتری خودرو است. مساحت، تعداد صفحات، مقدار و قدرت الکترولیت به کار رفته در باتری‌های مختلف با هم فرق دارد. اما همه‌ی انواع باتری 12 ولتی هستند. باتری ‌ها به طور کلی در دو دسته‌ی سیلد و غیر سیلد دسته بندی می‌شوند. این دونوع باتری در بعضی خصوصیات با هم مشترک هستند و در بعضی موارد نیز با هم فرق دارند. در ادامه می‌خواهیم به معرفی انواع رایج باتری بپردازیم. 

باتری غیر سیلد ( اسیدی )

این نوع باتری از ورقه‌های سربی و الکترولیت تشکیل شده است. برق مصرفی آن 12 ولت است و هنگامی که صفحات مثبت و منفی به هم اتصال پیدا می‌کنند، باتری قابل استفاده می‌شود. شش فضا در باتری وجود دارد که داخل آن‌ها پلیت‌های مثبت و منفی قرار دارند. بین صفحات یک محلول الکترولیت استفاده شده است. هر صفحه حدود 12 ولت برق تولید می‌کند که مجموعا 12 ولت می‌شود. برای قابل استفاده بودن این نوع باتری باید دائما آب مقطر به آن اضافه شود و سظح الکترولیت آن‌ها متناسب با شرایط آب و هوایی هر 4 روز تا ماهی یک‌ بار چک شود. اگر سطح الکترولیت پایین آمده باشد، با اضافه کردن آب مقطر و شارژ باتری می‌توان از باتری استفاده کرد.  

باتری سیلد (خشک)

باتری سیلد با نام باتری اتمی هم شناخته می‌شود. جنس ورقه‌های سربی آن با باتری غیر سیلد فرقی نمی‌کند. در این نوع باتری بر خلاف باتری غیر سیلد به چک کردن و نگهداری مداوم احتیاجی نیست. طراحی باتری سیلد بدین صورت است که سطح الکترولیتی که طی فرایند‌های شیمیایی تبخیر می‌شود، می‌تواند مجددا به سطح سلول بازگردانده شود. در این صورت سطح الکترولیت هیچ گاه کم نمی‌شود. شما توسط نشانگری که روی باتری اتمی وجود دارد می‌توانید شارژ باتری و سطح الکترولیت آن را ببینید. در این نوع باتری نیز مانند باتری غیر سیلد، ولتاژ خروجی 12 ولت است.

چگونه باتری خودرو را شارژ کنیم؟ با الو باتری همراه باشید

قبل از شارژ باتری خودرو چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

حالا بیایید وارد ریزه کاری‌ها شویم. قبل از این که باتری ماشین خود را شارژ کنید، با این پنج مرحله کار خود را آغاز کنید.

1-   مراجعه به کتابچه‌ی راهنمای خودرو: به کتابچه راهنمای خود سری بزنید. هر خودرویی با خودروی دیگر متفاوت است. تولید کننده‌ی ماشین شما ممکن است دستورالعمل‌های خاصی برای ساخت و مدل ماشین شما داشته باشد.

2-   رعایت نکات ایمنی: اطمینان حاصل کنید که در محل شارژ باتری خودرو، هیچ شعله، جرقه و یا دودی وجود ندارد. همچنین زیورآلات و جواهرات خود را بیرون بیاورید. زیرا از لحاظ ایمنی بسیار خطرناک است. علاوه بر این، دستکش و عینک ایمنی را فراموش نکنید.

3-   بوی نامطبوع در اطراف ماشین: آیا بوی چیزی شبیه تخم‌های پوسیده به مشام شما می‌رسد؟ اگر چنین است، ممکن است باتری گاز خطرناکی نشت کرده باشد. در این مواقع اصلا خودرو را شارژ نکنید. از ماشین دور شوید. آن را بکسل کرده و اجازه دهید که یک متخصص به آن نگاهی بیندازد.

4-   بررسی دمای باتری خودرو: بلند شدن بخار از قاب باتری خودرو، ممکن است به این معنی باشد که سخت ‌تر از آنچه که باید از باتری کار کشیده‌اید. در چنین مواقعی اصلا باتری را شارژ نکنید. کاپوت را بالا نگه داشته و اجازه دهید تا باتری خنک شود.

5-   بررسی خوردگی‌های روی باتری خودرو: به طور کلی، خوردگی در اطراف درگاههای باتری شما، مانند ماده‌ای سبز رنگ و پوسته به نظر می‌رسد. این پدیده، محصول بخار اسیدی باتری است که با هوا در تماس است و در اکثر باتری‌های اسید و سرب، رویدادی عادیست. باید خوردگی را بایک برس و مخلوط آب و جوش شیرین، تمیز کنید. در غیر این صورت، سیستم الکتریکی ماشین به خطر افتاده و شارژ باتری خودرو مشکل می‌شود.

چگونه باتری خودرو را شارژ کنیم؟ با الو باتری همراه باشید

نحوه‌ی استفاده از شارژر باتری اتومبیل قابل حمل

بعد از رعایت تمام نکات ایمنی، حالا شما برای شارژ باتری خود کاملا آماده هستید. در اینجا قرار است شیوه‌ی شارژ باتری خودرو را توسط شارژر آموزش دهیم. توجه داشته باشید که بسته به شرایط، می‌توانید از انواع مختلف شارژر استفاده کنید.

شارژر را به باتری وصل کنید

پیش از انجام این کار، مطمئن شوید که شارژر و وسیله‌ی نقلیه‌ی شما خاموش است. حالا گیره‌ی مثبت که معمولا به رنگ قرمز است را به پایانه‌ی مثبت باتری وصل کنید. بعد از آن گیره‌ی منفی سیاه رنگ را به یک قسمت پایدار روی بدنه و یا شاسی خودرو، متصل کنید. گرچه می‌توانید گیره‌ی سیاه را به پایانه‌ی منفی باتری وصل کنید، اما این کار از لحاظ ایمنی چندان توصیه نمی‌شود. زیرا اگر باتری گاز هیدروژن نشت ‌کند، امکان انفجار و آتش ‌سوزی وجود دارد.

درجه‌ی شارژر را تنظیم کنید

پس از روشن کردن شارژر، ولتاژ و آمپر باید تنظیم شوند. اگر از آمپر کمتر استفاده کنید، زمان شارژ طولانی ‌تر می‌شود. اما شارژ قابل اطمینان‌تری را نتیجه می‌گیرید. در صورتی که سرعت کار برایتان مهم است، درجه‌ی شارژ را روی شماره‌های بالاتر تنظیم کنید. فقط مطمئن شوید که از راهنمای همراه شارژر و هر گونه راهنمای ارائه شده در کتابچه‌ی خودرو پیروی می‌کنید.

شارژر را روشن کنید

شارژر را به منبع تغذیه وصل کنید. بسته به نوع شارژری که استفاده می‌کنید، ممکن است باتری خودرو پس از پر شدن به طور خودکار متوقف شود و یا اینکه خودتان پس از یک دوره‌ی تنظیم شده، آن را خاموش کنید. 

چقدر زمان لازم است تا شارژ باتری خودرو من کامل شود؟

مدت زمان شارژ باتری خودرو شما، ارتباط زیادی به نوع شارژر استفاده شده دارد. یک شارژر قطره‌ای، قدرت بسیار بالایی دارد و سریع‌تر باتری را شارژ می‌کند. در صورتی که یک شارژر شناور ساده‌ی یک آمپری، بین 4 تا 12 ساعت طول می‌کشد تا شارژ باتری خودرو را کامل کند. نکته ای که اینجا مهم است این است که، پس از شارژ باتری خودرو، موتور اتومبیل را سریعا خاموش نکنید. حداقل 15 دقیقه زمان لازم است تا شارژ باتری خودرو، تکمیل شود. البته تمام مطالبی که گفته شد، فقط برای یک باتری سالم صدق می‌کند. اگر باتری اتومبیل خراب باشد، هر چقدر هم به شارژر متصل باشد، شارژ نمی‌شود. در چنین مواقعی باید مشکل باتری را برطرف کنید. احتمالا زمان خرید یک باتری ماشین جدید فرا رسیده است. خوشبختانه با مراجعه به فروشگاه اینترنتی الو باتری، می‌توانید باتری مناسب خودروی خود را در اسرع وقت و با قیمت مناسب پیدا کنید.

اگر در انتخاب یک شارژر باتری تردید دارید، باید بدانید که بهترین نوع آن یک شارژر هوشمند است که شارژ مورد نیاز را تشخیص می‌دهد و با رسیدن ظرفیت باتری متوقف می‌شود. قبل از شروع شارژ اطمینان حاصل کنید که فضای تهویه‌ی زیادی دارید و هیچ شعله‌ای در اطراف شما نیست. گازهای باتری بسیار قابل اشتعال و سمی هستند. دستوالعمل‌های شارژ باتری خودرو را رعایت کنید. همیشه قبل از روشن کردن شارژر آن را به باتری وصل کنید و قبل از این که آن را از باتری جدا کنید، شارژر را خاموش کنید. اگر متوجه شدید که باتری شما حتی با شارژ منظم نیز به درستی کار نمی‌کند، احتمالا زمان تعویض باتری فرا رسیده است. 

چه عواملی عمر باطری را کم می‌کند؟

باتری ماشین باید بتواند جریان الکتریکی مورد نیاز برای استارت زدن خودرو، چراغ‌های نور پایین، برف پاک کن‌ها و سیستم گرمایشی شیشه‌ها را فراهم آورد. علاوه بر این‌ها نیروی لازم برای به کار افتادن لوازم جانبی خودرو، مثل رادیو، ساعت، چراغ‌های هشدار دهنده و ... حتی هنگامی که ماشین خاموش است، توسط باتری خودرو تامین می‌شود. در صورت عملکرد نامناسب هر کدام از این قطعات و یا استفاده‌ی نادرست از آن‌ها، عمر باطری خودرو کم می‌شود. در ادامه مواردی که باعث کاهش عمر باتری خودرو می‌شود، مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

باتری ماشین در دمای نامناسب کار کند: اگر باتری خودرو در یک هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم کار کند به شدت آسیب می‌بیند. در سرمای زیاد غلظت روغن موتور افزایش پیدا می‌کند و برای استارت خوردن ماشین به شدت جریان بسیار بالایی نیاز است. در دماهای بسیار بالا هم به صفحات و شبکه‌های داخلی باتری آسیب زیادی وارد می‌شود. به طوری که نمی‌توانند جریان الکتریسیته را از خود عبور دهند. در صورتی که مجبورید خودرو را در شرایط نا مناسب دمایی نگهداری کنید، بهتر است از یک عایق برای باتری خودرو استفاده کنید.

روشن خاموش کردن زیاد ماشین : هنگامی که به طور موقت در مکانی توقف می‌کنید، ماشین خود را خاموش نکنید. زیرا برای این‌که باتری دوباره شارژ شود باید مدت زمانی سپری شود. با روشن خاموش کردن زیاد ماشین، شما این مدت زمان را در اختیار باتری قرار نمی‌دهید. به همین دلیل برق زیادی از باتری گرفته می‌شود که می‌تواند باعث کاهش طول عمر باتری شود.

استفاده‌ی زیاد یک وسیله‌ی جانبی از انرژی باتری : ممکن است یک وسیله در باتری خودروی شما وجود داشته باشد که حتی هنگامی که خودرو خاموش است از انرژی باتری استفاده کند. این وسیله می‌تواند ضبط ماشین، قفل مرکزی، چراغ‌های ماشین، سیستم گرمایشی و سرمایشی خودرو و ... باشد. اگر این کار ادامه پیداکند، به باطری شدیدا آسیب می‌رسد و عمر باتری کم می‌شود.

استفاده نکردن‌های طولانی از خودرو و کاهش عمر باتری : خودرو باید هر چند وقت یک بار استارت زده شود. اگر ماشین برای مدت طولانی روشن نشده باشد، باتری دچار افت ولتاژ شده و به اصطلاح می‌خوابد. پس بهتر است که خودرو را در این شرایط نگه ندارید و هر چند وقت یکبار آن را روشن کنید.

دینام خودرو مشکل داشته باشد : دینام نیروی خود را از موتور می‌گیرد. هنگامی که موتور روشن است، دینام برق سیستم الکتریکی را تامین می‌کند و باتری را شارژ می‌شود. اگر دینام یا سیم کشی خودرو مشکل داشته باشد و یا عمر آن تمام شده باشد، باتری شارژ نمی‌شود. در صورت خرابی دینام همه‌ی وظیفه‌ها به عهده‌ی باتری می‌افتد، فشار روی باتری افزایش پیدا کرده و عمر باتری ماشین کم می‌شود.

کارکرد زیاد باتری : به طور معمول بازدهی باتری‌ها بعد از یک مدت کارکرد طولانی کم می‌شود و باتری دیگر خوب شارژ نمی‌شود. در این مواقع بهتر است هر چه سریع‌تر باتری خودروی خود را تعویض کنید. به طور میانگین عمر مفید باتری‌های مختلف 2 تا 3 سال است.

لرزش زیاد در خودرو : حرکت خودرو در مسیر‌های ناهموار و استفاده‌ی بیش از حد از سیستم‌های صوتی در خودرو لرزش ایجاد می‌کند. این موضوع به صفحات باتری شدیدا آسیب رسانده و عمر باتری را کم می‌کند.

کم شدن نور چراغ‌ها و شنیدن صدایی مثل کلیک کردن هنگام استارت خودرو : اگر خودرو هنگام روشن شدن صدا بدهد و یا نور چراغ‌ها کم شود، به احتمال زیاد باتری ماشین مشکل پیدا کرده است. در این مواقع باید نگاهی به باتری خودرو بیندازید. ممکن است شارژ آن کم شده باشد. شاید هم سطح آب باتری خودرو پایین آمده باشد. علاوه بر این‌ها ممکن است عمر باتری در اثر کارکرد زیاد رو به اتمام باشد.

* رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: