کد خبر: ۵۳۶۴۰۰
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴

فشار و تنش Force and Tension دو مفهوم یکسان اولی بیشتر در علم فیزیک و دومی در علم مکانیک و هر دو تحت تاثیر نیروی وارده مورد بخث قرار می گیرند. بلبرینگ ها قطعات صنعتی هستند که در اتصال یک شافت یا محور دوارد برای جلوگیری از سایش شافت بر روی تکیه گاه مورد استفاده قرار می گیرند و در داخل ساختمان خود از ساچمه هایی استفاده می کنند که حرکت دورانی شافت را با گردش ساچه در داخل خود تعلیق می کند. انواع مختلفی از نیرو بر حسب شکل و زاویه اتصال بلبرینگ ها بر پیکر این قطعه صنعتی وارد می شود.

در اتصالات ماشین آلات صنعتی اغلب از محور ها و شافت هایی که موقعیت اتصال به شکل افقی دارند استفاده می شود. از گاردان و میل لنگ خودرو ها گرفته تا گیربکس ها و الکتروموتور ها در اغلب موارد از شافت های افقی استفاده می شود. شافت های افقی باری از نوع شعاعی یعنی در راستای عمود بر محور اتصال خود بر پیکر بلبرینگ وارد می کنند. از انواع متفاوتی بلبرینگ و رولبرینگ در تعلیق بار های شعاعی استفاده می شود که بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ تماس زاویه ای، رولبرینگ استوانه ای محوری، رولبرینگ های سوزنی و ... نمونه ای از این قبیل هستند.

بار های محوری وارد بر برینگ ها

برینگ ها شامل بلبرینگ، رولبرینگ و یاتاقان در مواردی خاص با بار های محوری روبرو می شوند. این بار ها اغلب یا در اتصال شافت های عمودی مانند شافت گیربکس عمودی پدیدار می شوند، یا در اتصال شافت های اریب و گاهی نیز در اتصال شافت های افقی که با گریز از مرکز بالا و ارتعاشات روبرو هستند. در تعلیق بار های محوری که راستای شافت با راستای نیرو یکسان می باشد می توان از بلبرینگ کف گرد و یا رولبرینگ کف گرد استفاده نمود که در پیکر این برینگ ها تمامس ساچمه ها بصورت هم سطح مورد استفاده قرار گرفته اند.

بار های محوری در اتصال بلبرینگ و رولبرینگ کف گرد اغلب به سبب همراه شدن با بار وزنی شافت اتصال و اجزای وابسته میزان بالایی است و در اغلب موارد بلبرینگ کف گرد در تعلیق میزان بسیار بالایی از بار در سرعت زاویه ای نسبتا کم مورد استفاده قرار می گیرد.

تنش های سایشی وارد بر بلبرینگ

یکی از مهمترین عوامل تخریب برینگ ها تنش های سایشی وارد بر پیکر آنها می باشد. این تنش ها زمانیکه از گریس یا روان کننده مناسب در اتصال یاتاقان، بلبرینگ و رولبرینگ استفاده نکرده باشیم محسوس تر نیز می باشد. تنش های سایشی وارد بر بلبرینگ ها در شرایط مختلف متفاوت بوده در دماهای بالاتر، تحت حرکت های دارای لرزش و نوسان بصورت تساعدی بالا می رود و از مهمترین عوامل کاهش طول عمر برینگ ها محسوب می شود. در روان کاری اغلب بلبرینگ ها از گریس هایی با مقاومت حرارتی بالا و گریس هایی که حالت خود را در دمای بالا حفظ می کنند مانند گریس با پایه آلومینیوم یا کلسیم استفاده می شود.

*رپورتاژ آگهی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: