کد خبر: ۵۳۶۴۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷

سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان به خبرگزاری تاس گفت، مقامهای این کشور روسیه را در جریان آمادگی خود برای برقراری روابط با ترکیه بدون پیش شرط بعد از اعلام آمادگی قبلی مسکو برای حمایت از این فرآیند، قرار داده‌اند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری تاس، واهان هونانیان، سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان اظهار کرد: برخی از شرکای بین‌المللی ما از جمله هم‌پیمانمان، فدراسیون روسیه برای حمایت از پروسه عادی سازی روابط بین ارمنستان و ترکیه اظهار آمادگی کرده‌اند. ما در جریان مذاکراتمان با شرکای روسی خود فاش کردیم که بدون پیش شرط برای عادی سازی روابط آماده هستیم. هر زمان که قرار بر پیشبرد این فرآیند باشد ما البته مردم را در جریان تحولات قرار خواهیم داد.

به گفته این سخنگو، دولت ارمنستان در برنامه‌اش متذکر شده که همواره برای برقراری روابط با ترکیه بدون هیچ پیش شرطی آمادگی دارد. او اضافه کرد: همزمان من مایلم متذکر شوم که فعال هیچ مذاکراتی با ترکیه در جریان نیست.

ترکیه و ارمنستان به رغم داشتن مرزی مشترک روابط دیپلماتیکی با یکدیگر ندارند. دیپلماتهای ارشد دو کشور سال ۲۰۰۹ در شهر زوریخ پروتکلهای برقراری روابط دیپلماتیک و اصول روابط را  امضا کردند اما این اسناد مورد تصویب طرفها قرار نگرفتند. اول مارس ۲۰۱۸ ارمنستان لغو این پروتکلها را اعلام کرد.

مقامهای ارمنستان مکررا اعلام کرده‌اند که ترکیه در پاییز سال ۲۰۲۰ در درگیری‌های مسلحانه بین این کشور با جمهوری آذربایجان به باکو کمک کرده است.

ایروان همچنین تاکید داشته که آنکارا اقدام به استقرار شبه نظامیانی از خاورمیانه در منطقه کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: