کد خبر: ۵۳۶۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰

مرتضی امیری اسفندقه با اشاره به روند داوری آثار ارسال شده به نخستین کنگره شعر «سردار سربداران» گفت: تلاش کردیم خشت اول کنگره شعر «سردار سربداران» محکم باشد.

به گزارش شفاف،‌ مرتضی امیری اسفندقه، دبیر علمی نخستین کنگره شعر «سردار سربداران» با بیان اینکه استقبال از این دوره کنگره خوب بوده است، گفت: تعداد شاعرانی که در این دوره شعر خوب داشتند، به نقد و نگاه داوران خوب بوده است. اگر نخستین کنگره شعر سردار سربداران که بنده دبیر علمی آن بودم، از نظر نقد علمی به عنوان اولین پایه درست باشد، بقیه دوره‌ها هم درست خواهد بود. ما داریم اولین کنگره شعر سردار سربداران را برگزار می‌کنیم، همه تلاشمان این است که خشت اول را درست بگذاریم؛ چون بقیه کنگره روی این خشت بنا می‌شود. اگر خشت اول محکم نباشد، دیوار کج می‌رود.

وی تصریح کرد: به عنوان دبیر علمی نخستین کنگره شعر «سردار سربداران»، همه همتم را صرف این کردم که بهترین داورها در هر حوزه ورود یابند، نگاه به شعرها نقادانه همراه با ساخت و پرداخت باشد و پِی این بنا محکم گذاشته شود. همواره در مسیر مسائل علمی، کلاس اول ابتدایی از دکترا سخت‌تر است؛ چون کلاس اول ابتدایی پِی اول است، اگر درست گذاشته شود، مدرک دکترا هم در هر دوره به افراد شایسته عطا خواهد شد.

دبیر علمی نخستین کنگره شعر «سردار سربداران» در پاسخ به این سؤال که آیا در بین آثار ارسالی، اثری بود که شما و داوران را به وجد بیاورد، گفت: شعر با احساس گفته می‌شود اما فکر، آن را هدایت می‌کند. این سخن شاعران امروز، دیروز و فردای ایران است. داوری که بخواهد مجذوب شعر شود، نمی‌تواند آن را داوری کند. ما تلاش کردیم در نخستین دوره کنگره شعر «سردار سربداران» این اتفاق نیفتد.

امیری اسفندقه با اشاره به اینکه باید معیار سالم و منسجی از شعر داشته باشیم، بیان کرد: حتماً در آثار نخستین دوره کنگره شعر «سردار سربداران» شعری هست که ما را به وجد بیاورد اما نباید در داوری ما اثر بگذارد. باید در فاصله معینی از شعر قرار بگیریم که آن را داوری کنیم. دوست داشتن و دوست نداشتن خود را دخالت ندادیم و سعی کردیم ناقد باشیم نه ناقل. این را هم گفته باشم که به تعبیر سروانتس، شاعر و رمان‌نویس معروف اسپانیایی، این مردم هستند که سرانجام داورند، داوران کهنسالی که هیچ‌گاه در قضاوتشان اشتباه نمی‌کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: