کد خبر: ۵۳۸۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۸

"سگهای ولگرد" سالانه جان ۳۵۰۰۰ انسان در کشورهای مختلف را می‌گیرند! کشورهای جهان راهکارهایی از جمله یوتانایز کردن( مرگ بدون درد), عقیم کردن و حتی صادرات این سگها به چین و کره جنوبی را برای مهار جمعیت سگ‌های ولگرد اجرا کرده‌اند.

به گزارش شفاف، جمعیت سگ‌های ولگرد در جهان در حدود یک میلیارد تخمین زده شده است! این جمعیت، شامل سگ‌هایی که قبلا صاحب داشته‌اند اما در طبیعت رها شده‌اند و سگ‌های گله رها شده توسط گله‌داران نیز می‌شود.

سگهای ولگرد که به نظر می‌رسد کنترل آنها از دست خارج شده است, سالانه جان 35 هزار نفر را در جهان می‌گیرند و جامعه انسانی همچنین حیات وحش را در کل جهان تهدید می‌کنند.

کشورهای مختلف جهان برای مواجه با این بحران، راهکارهایی از جمله  یوتانایز کردن( مرگ بدون درد), عقیم کردن, نگهداری در محل مخصوص, صادرات و ... را اجرایی کرده‌اند که این اقدامات در برخی از کشورها با موفقیت همراه بوده است؛ در گزارش پیش‌‌رو، اقدامات تعدادی از کشورها در مقابله با بحران سگ‌های ولگرد را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

1. هلند

هلند موفق شده است عنوان نخستین کشوری باشد که حتی یک سگ بی‌خانمان در خیابان‌هایش ندارد! برای مدتی طولانی، هلند آمار بیشترین تعداد سگ خیابانی در اروپا را داشت. تعداد زیادی سگ بی‌سرپرست و رها شده در خیابان‌های هلند وجود داشت که صاحبانشان به دلایل مختلفی از جمله اینکه دیگر دوست‌داشتنی و کوچک نبودند یا نژاد خالصی نداشتند یا به دلیل پایان فصل شکار، آنها را در خیابان رها می‌کردند.

در نهایت دولت هلند تصمیم گرفت تا راه‌حل قطعی برای این مشکل پیدا کند. دولت هزینه عقیم کردن سگ‌ها را به طور رایگان بر عهده گرفت و اقدامات حقوقی این عمل  را با نتایج عالی اجرا کرد و اکنون هیچ سگ ولگردی در این کشور وجود ندارد؛ هلند با به کارگیری این راهکارها باعث شد تا مردم مسئولیت نگهداری از یک حیوان را متوجه شوند و تبدیل به تنها کشور بدون هیچ سگ بی‌خانمانی شده است؛ کشور هلند:

1· برای کسانی که با حیوانات بدرفتاری می‌کنند یا حیوانات خانگی خود را در خیابان رها می‌کنند، مجازات زندان در نظر گرفت.

2· برای به سرپرستی گرفتن سگ‌هایی با نژاد خاص و اصیل، مالیات سنگین وضع کرد.

3· تامین بودجه گسترده برای عقیم‌سازی رایگان حیوانات اهلی و خانگی

4· تشکیل بخش ویژه در پلیس برای مقابله و برخورد با رها کردن حیوانات؛ به این ترتیب که این کشور جدی‌ترین قوانین حمایت از حیوانات را در اروپا به تصویب رساند و جریمه سرپیچی از آن ممکن است تا 16 هزار یورو جریمه نقدی یا 3 سال حبس برسد.

2. آمریکا

در آمریکا سالانه 650 هزار سگ بی‌صاحب را یوتانایز ( مرگ بدون درد) می‌کنند؛ این کار به واسطه تزریق گاز یا اسید صورت می‌گیرد. مسئولان این کشور به دلیل هزینه‌های سنگین عقیم کردن جمعیت میلیونی سگ‌ها, کشتار آن‌ها را جایگزین عقیم‌سازی کرده است؛ آمار حمله سگ‌های ولگرد به مردم در 5 سال اخیر در آمریکا به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

3. ترکیه

سگ‌گردانی را بدون استفاده از پوزه‌بند و قلاده ممنوع کرده و از ورود سگ‌ها به اماکن عمومی, پارک‌ها و محل بازی کودکان به هر دلیلی جلوگیری می‌کند. صاحبان سگ‌های خطرناک و پرخاشگر مانند پیتبول موظف می‌شوند که سگ‌های خود را حداکثر تا 15 روز از تاریخ اعلام شده تحت نظر مراکز دامپزشکی معتبر, عقیم کنند و در صورتی که در مهلت تعیین شده نسبت به انجام این کار اقدام نکنند, 11 هزار لیر(معادل 1000 دلار) جریمه خواهند شد!

خرید و فروش سگ‌های نژاد خطرناک نیز در این کشور ممنوع شده است و در صورت مشاهده, افراد خاطی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت همچنین در ترکیه غذا دادن به سگ‌های ولگرد نیز ممنوع و برای آن جریمه مالی در نظر گرفته شده است؛ در ترکیه سگ‌های ولگرد عقیم شده و در مراکز نگهداری حبس می‌شوند.

4. مصر

مصر یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد سگ‌های ولگرد را در خود جای داده است؛ در این کشور، سگ‌های ولگرد توسط شهرداری‌ها از خیابان‌ها جمع‌آوری می‌شوند و به کشورهایی مانند کره جنوبی و چین که مصرف کننده گوشت سگ هستند صادر می‌شوند! تعداد سگ‌های ولگرد در مصر از سال 2017 که صادرات سگ‌های ولگرد شروع شده است به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: