کد خبر: ۵۳۸۶۲
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۹

آنچه شهید منتظرقائم داخل هلیکوپترها مشاهده می‌کند چیزی جز مجموعه‌ای از مدارک و اسناد نیست؛

 
پاسدار رشید اسلام شهید محمد منتظر قائم در سال 1327 هجری شمسی در یک خانواده‌ی مذهبی و کم بضاعت در شهر فردوس به دنیا آمد.

 پس از پایان سوم دبستان به یزد نزد اقوام پدری خود رفت و در آنجا به ادامه‌ تحصیل پرداخت. همزمان با قیام 15 خرداد، محمد همراه پدر، در صف مبارزه با طاغوت درآمد و به تکثیر و پخش اعلامیه‌های امام خمینی پرداخت.او با خلوص خاصی، عکس امام را به شیفتگان می‌رساند و با همکلاسی‌هایش، بی پروا علیه رژیم شاه بحث می‌کرد. محمد بعد از پایان دبیرستان به خدمت سربازی در دامغان رفت و پس از پایان خدمت در شرکت برق توانیر مشغول به کار شد و در دوران خدمت و بعد از آن، با هدف برانداختن نظام شاهنشاهی و استقرار حکومت اسلامی به مبارزه پرداخت.


نخستین روزهای آزادی از زندان شاه. او پانزده ماه در زندان بود بدون اینکه کسی را لو بدهد یا برای خود مسئولیتی به عهده بگیرد. ضعف جسمانی ناشی از شکنجه در وجود او آشکار است.


 در سال 1351 هـ . ش، اعضای گروه تحت مدیریت او شناسایی و محمد نیز دستگیر و زندانی شدند و محمد تحت شکنجه‌های وحشیانه‌ی مأموران ساواک قرار گرفت؛ اما جانانه در مقابل شکنجه‌ها مقاومت می‌کرد و شکنجه‌گران را به ستوه آورد. سرانجام پس از 15 ماه تحمل شکنجه و زندان، در حالی که هیچ اعترافی نکرده بود به ناچار او را آزاد نمودند.


کارت کمیته انقلاب اسلامی شهید محمد منتظر قائم

وی در دوران سربازی، با همکاری نیروهای مومن و انقلابی دامغان همچون شهید سید حسن شاهچراغی و... به انجام مبارزه بر علیه رژیم ستم شاهی اقدام کرد که از جمله تلاشهای مخلصانه او و دیگر یارانش می توان به پایین کشیدن تصویر شاه از صحن مسجد جامع دامغان اشاره نمود. محمد منتظر قائم در برنامه های سیاسی و مذهبی، حضوری فعال داشت و به عنوان مثال در جلساتی که توسط مرحوم حاج نصرا... شهابی تشکیل یافته بود، شرکت می نمود.


بعد از انقلاب. رژه در خیابانهای یزد. پس از تشکیل سپاه پاسداران


محمد پس از آزادی از زندان همچنان به مبارزه ادامه داد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، خود را وقف انقلاب نمود و به عنوان نخستین فرمانده سپاه پاسداران استان یزد انتخاب شد و مسئول بنیانگذاری و تشکیل سپاه یزد و تصفیه‌ی کمیته گردید. او سپاه را گسترش داد و با قاطعیت با ضد انقلاب به مبارزه برخاست.


مدرسه حقانی6- محمد منتظر قائم7- حجت الاسلام محمد علی معلی3- حجت الاسلام رازینی

پیش از ظهر جمعه پنجم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۹ از سپاه پاسداران مرکز با بی‌سیم به سپاه پاسداران یزد خبر می‌رسد که نیروهای آمریکایی وارد طبس شدند و شما برای کنترل منطقه به محل اعزام شوید.


سادگی و خلوص از صفات بارز شهید بود.

شهید محمد منتظرقائم که فرماندهی سپاه یزد را برعهده داشت پس از اقامه نماز با چند نفر از پاسداران به سمت محل حادثه می‌روند. یکی از ویژگی‌های شهید منتظرقائم نماز طولانی ایشان بود و این بار نماز ایشان طولانی‌تر از همیشه به طول انجامید که موجب اعتراض دوستان شوخ‌طبع ایشان می‌شود.

شاید شهید منتظرقائم می‌دانست که این نماز آخرین نمازش است و در پاسخ به اعتراض دوستان می‌گوید: دوستان! می‌خواهیم به جنگ آمریکا برویم، کار ساده‌ای نیست!

مسیر با کمترین زمان ممکن طی می‌شود ولی قبل از رسیدن به محل حادثه با نیروهای ژاندارمری مستقر در منطقه مواجه می‌شوند که مانع پیشروی بیشتر آنان می‌شوند ولی پس از خبردارشدن از موضوع ماموریت، خبر ورود نیروهای خودی به منطقه را به مرکز مخابره می‌کنند.

شهید منتظرقائم و همراهان نزدیک بقایای هواپیماهای منفجر شده و نیز هلیکوپترهای رها شده آمریکایی می‌روند و پس از شناسایی منطقه با کمک همراهان چند دستگاه موتور و نیز یک دستگاه جیپ رها شده کنار هلیکوپترها را به کنار جاده منتقل می‌کنند و به شناسایی داخل هلیکوپترها می‌پردازند.

آنچه شهید منتظرقائم داخل هلیکوپترها مشاهده می‌کند چیزی جز مجموعه‌ای از مدارک و اسناد نیست؛ مدارکی که سخنگوی کاخ سفید ساعاتی پس از فرار آمریکاییان با صدور بیانیه‌ای اینچنین از آنان یاد می‌کند: آمریکا در عملیاتی در صحرای طبس جهت آزادی جان گروگان‌های اسیر در ایران با شکست روبه‌رو شد و اسناد سری و مهمی در درون هلیکوپترها به جای مانده است. شهید مجموعه‌ای از مدارک موجود در هلیکوپتر را که به نظر مهم می‌آمد به خارج منتقل می‌کند.


سخنرانی برای مردم یزد


پس از اینکه مدت زمان کوتاهی از پخش اعلامیه شکست امریکا در صحرای طبس از جانب کاخ سفید سپری شد، به دستور مستقیم و پر ابهام بنی‌صدر، که در آن زمان سمت فرماندهی کل قوا را بر عهده داشت، هلی‌کوپترهای به جا مانده از عملیات آمریکایی‌ها بمباران شد و اسناد سری و مهم باقی مانده در آتش سوختند و محمد منتظر قایم ـ فرمانده‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یزد ـ که در منطقه از هلی‌کوپترها محافظت می‌کرد، به درجه رفیع شهادت نائل آمد و روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست.


مراسم ختم آن شهید

- نفر وسط رهبر معظم انقلاب

- سمت راست شهید آیت الله صدوقی

- سمت چپ روحانی با عمامه سفید مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ علی اکبر منتظر قائم پدر شهید محمد منتظر قائم
شهید آیت الله صدوقی و حجت الاسلام حاج شیخ علی اکبر منتظر قائم بر بالای جسد مطهر شهید آماده برای نماز

منبع: برنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار