کد خبر: ۵۴۰۰۱۲
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۶

مسکو قصد دارد در نشست آتی وزرای خارجه گروه آستانه در مورد سوریه که به ابتکار ترکیه برگزار می‌شود، شرکت کند.

به گزارش شفاف به نقل از تاس، میخائیل بوگدانوف، فرستاده ویژه ریاست جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا، متن سخنرانی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه خطاب به شرکت کنندگان در یازدهمین کنفرانس خاورمیانه به میزبانی باشگاه بین‌المللی گفت‌وگوی والدای را قرائت کرد.

در این سخنرانی آمده است: گروه آستانه موثرترین مکانیسم برای تلاش‌های بین‌المللی با هدف تسهیل روند حل و فصل سوریه است، جایی که ما به تعامل با شرکای ترکیه‌ای و ایرانی خود ادامه می‌دهیم. نورسلطان میزبان هفدهمین نشست بین‌المللی درباره سوریه در دسامبر ۲۰۲۱ بود. 

لاوروف خاطرنشان کرده است: ما به زودی قصد داریم مواضع خود را در نشست وزرای خارجه که به ابتکار ترکیه برگزار می‌شود، به گفت‌وگو بگذاریم.

وی گفت: امیدوارم سوریه در «آینده نزدیک» به اتحادیه عرب بازگردانده شود.

یک منبع وزارت خارجه ترکیه پیشتر گفته بود که لاوروف در تماس تلفنی با مولود چاووش اوغلو، همتای ترک خود تایید کرده است که در نشست دیپلماتیکی که قرار است در تاریخ ۱۱ تا ۱۳ مارس در آنتالیا برگزار شود و همچنین در نشست آستانه درباره سوریه شرکت خواهد کرد.

بوگدانوف: در حال حاظر امکان به رسمیت شناختن طالبان افغانستان از سوی مسکو وجود ندارد

معاون وزیر امور خارجه روسیه با شرکت در یازدهمین کنفرانس خاورمیانه، دستورکار سیاست‌های روسیه در قبال خاورمیانه را اعلام و اولویت‌های کشورش را نسبت به این منطقه شرح داد.

میخائیل بوگدانوف در این کنفرانس گزارشی از دستور کار روسیه برای خاورمیانه در سال 2022 و اولویت‌های مسکو در سال جاری ارائه کرد.

در همین رابطه، بوگدانوف در این کنفرانس به خبرنگاران گفت که در حال حاضر امکان به رسمیت شناختن حکومت طالبان در افغانستان از سوی مسکو وجود ندارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: