کد خبر: ۵۴۰۰۹۴
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳

همانطور که شاید بدانید، فتق دیسک می تواند باعث ایجاد درد شود و فعالیت های روزمره شما را مختل کند. شاید این احتمال مهمترین دلیلی باشد که باعث می‌شود تا به دکتر مراجعه کنید: کمر و پشتتان درد دارد و می خواهید بدانید چرا.

پزشکتان سوالاتی از شما خواهد پرسید و شما را معاینه خواهد کرد. این مساله به منظور تعیین محل دردتان و دیسک های بین مهره ای مبتلا به فتق است. یک تشخیص دقیق به پزشک در تعیین درمان مناسب کمر درد برای شما – روشی برای مدیریت درد فتق دیسک و نشانه های درد پایین کمر و کمک به بازیابی سلامتی تان – کمک می‌کند.

معاینه فیزیکی

پزشکتان به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی از شما درباره نشانه های کنونی و درمان هایی که امتحان کرده اید، خواهد پرسید.

سوالات مرسوم در تشخیص فتق دیسک

 • درد کی شروع شد؟ کجای کمرتان درد می کند؟
 • اخیرا چه فعالیت هایی داشته اید؟
 • برای رفع درد فتق دیسک چه کارهایی کرده اید؟
 • آیا درد فتق دیسک به نقاط دیگر بدنتان نیز منتشر می شود؟
 • آیا چیزی درد دیسک را کم یا آن را بدتر می کند؟

پزشک در طول معاینه از شما می خواهد که بنشینید، بایستید و راه بروید. همچنین از شما خواسته می شود تا در حین نشستن، ایستادن و خوابیدن، بعضی حرکات بخصوص را انجام دهید. این به پزشک امکان ارزیابی میزان انعطاف پذیری ستون فقرات، نواحی دارای درد و هر مشکل عصبی و عضلانی که با فتق دیسک همراه است را می دهد.

این موارد عبارتند از:

 • آزمایشات قدرت عضلات: پزشکتان، قدرت عضلات بخصوصی را برای دیدن اعصاب تحت فشار مورد آزمایش قرار می دهد.
 • آزمایش حس لامسه: در این آزمایش میزان حساسیت نقاط مختلف به لمس، نوک سوزن، گرما یا سرما اندازه گیری می شود.
 • واکنش تاندون عمیق (حرکات غیرارادی زانو و قوزک): پزشکتان به زانو و قوزک پایتان با یک چکش کوچک ضربه می زند. اگر عصبی در قسمت پایین کمر تحت فشار باشد، شاید واکنشی در زانو (تاندون پاتلا) یا قوزک (تاندون آشیل) نداشته باشید و یا این واکنش اندک باشد.
 • آزمایش خوابیده پاصاف: به پشت دراز می کشید و پاهایتان را صاف می کنید. پزشکتان پای متاثر را بلند کرده و به سمت سرتان حرکت می دهد. در آزمایش مثبت در مورد فتق دیسک، بالاآوردن پا منجر به ایجاد درد در پایین و پشت ران و زیر زانو می شود.
 • آزمایش نشستن پاصاف: بر روی تخت می نشینید و زانوهایتان روی لبه تخت قرار می گیرد و پاهایتان زاویه 90 درجه به خود می گیرند. پزشک به آرامی یکی از پاها را تا جایی که زانویتان صاف شود، بالا می آورد. نتیجه مثبت این آزمایش فتق دیسک به معنی ایجاد درد پشت ران و زیر زانو به هنگام بالا آوردن پا است.
 • آزمایش کشش فمور: به شکم روی تخت می خوابید و پاهایتان را صاف می کنید. پزشک، پایتان را به سمت بالا بلند می کند و سپس زانویتان را خم می کنید. اگر این آزمایش دردی را ایجاد کرد که به سمت جلوی ران منتشر شد، احتمالا یکی از ریشه های اعصاب قرار گرفته در پایین کمر آسیب دیده است.
 • انجام فعالیت هایی خاص: شاید از شما خواسته شود تا سرفه کنید یا مانند حالت نشستن در سرویس بهداشتی، بنشینید. اگر فتق دیسک داشته باشد، این کارها باعث افزایش درد یا نشانه های همراه با فتق دیسک می شوند.

معاینه نورولوژیک

همچنین متخصص ستون فقرات شما یک آزمایش نورولوژیک انجام خواهد داد که در آن واکنش، قدرت عضلانی، تغییرات عصبی دیگر و انتشار درد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

زمانی که مستقیما به ناحیه متاثر فشار وارد شود، درد شعاعی (دردی که از منبع درد به نقاط دیگر منتشر می شود) افزایش می یابد. شاید برای مثال به درد سیاتیک مبتلا باشید؛ درد سیاتیک یک درد شعاعی است که ممکن است در نتیجه فتق دیسک ایجاد شود. منبع درد در ستون فقرات قرار دارد اما با توجه به عصبی که در نتیجه فتق دیسک تحت فشار است، درد به پاهایتان منتشر می شود.

آزمایشات آزمایشگاهی

معمولا آزمایش خون برای تعیین طبیعی یا غیرطبیعی بودن سلول های خون انجام می شود. مواد شیمیایی درون خون می تواند نشان دهنده اختلالات سوخت و ساز بدن باشد که  این عمر میتواند یکی از علل بروز کمر درد به حساب بیاید.

آزمایشات تصویربرداری تشخیصی برای فتق دیسک کمر

آزمایش تصویربرداری می تواند شامل معاینه اولیه برای تعیین علت ابتلا به دیسک کمر و نشانه‌های احتمالی بیماری‌ و یا شکستی، تومور، عفونت یا سندروم دم اسبی باشد.

در اینجا آزمایشات تصویربرداری متداول استفاده شده برای تشخیص فتق دیسک آورده شده است:

 • ام آر آی: معمولا دقیق ترین ارزیابی از ناحیه ستون فقرات کمری را با نشان دادن محل دقیق فتق دیسک و اعصاب متاثر شده ارائه می کند. معمولا به منظور کمک به برنامه ریزی برای جراحی دستور به گرفتن ام آر آی داده می شود. این تصویر می تواند فتق دیسک و چگونگی وارد آوردن فشار توسط آن بر روی اعصاب را نشان دهد.
 • نوار عصب عضله زمانی درخواست می شود که متخصص طب فیزیکی به آسیب عصبی مشکوک است و درخواست تست نوار عصب و عضله جهت تعیین سرعت واکنش اعصاب شما را می دهد.
 • سی تی اسکن بیشتر زمانی که نتوان از ام آر آی استفاده کرد، به کار گرفته می شود.
 • تصویر اشعه ایکس عمدتا برای تعیین مشکلاتی مانند شکستگی استخوان، بدشکلی استخوانی، عفونت، تومور و یا مشکلاتی مربوط ناهمراستایی ستون فقرات مورد استفاده قرار می گیرد. تصویر اشعه ایکس معمولا به تنهایی برای تشخیص فتق دیسک نمی تواند به کار برده شود.
 • سی تی میلوگرام یک روش سی تی اسکن با استفاده از ماده رنگی تزریقی در جریان نخاعی و استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس برای دیدن ماده رنگی است. این روش می تواند اندازه و موقعیت فتق دیسک را نشان دهد اما روشی تهاجمی است.
 • اسکن استخوان: این روش یک تصویر یا فیلم کامپیوتری از استخوان ها را ایجاد می کند. مقدار کمی ماده رادیواکتیو به درون بدنتان تزریق می شود و این ماده وارد جریان خونتان خواهد شد. این ماده در استخوانتان جمع می شود و توسط اسکنر تشخیص داده می شود. از این روش برای کمک به پزشکان در تشخیص مشکلات ستون فقرات مانند آرتریت، شکستگی، تومور یا عفونت استفاده می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر درد کمر یا گردنتان به دست ها و پاهایتان منتشر می شود و یا بیحسی، ضعف و سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها حس می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: