کد خبر: ۵۴۰۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳

ترکیه کشوری است که به واسطه ی آب و هوا، طبیعت، فرهنگ و مکان های تاریخی دیدنی خود همیشه مقصد جذابی برای خارجی ها بوده است و بسیاری از افراد این کشور را به عنوان کشور دوم خود انتخاب می کنند. ترکیه فرصت های بسیار مناسبی برای بازرگانان، متخصصان، دانشجویان و بازنشستگان فراهم کرده است تا بتوانند با خرید ملک به عنوان سرمایه گذاری به شهروند دوم این کشور تبدیل شوند.

افراد خارجی و مهاجرانی که که می خواهند در ترکیه زندگی کنند به راحتی می توانند با سرمایه گذاری در این کشور طی مدت دو ماه یا کمتر تابعیت ترکیه را دریافت کنند. طبق اطلاعات ارائه شده در سایت گونش اینوست "خرید ملک در ترکیه یکی از آسان ترین روش ها برای دریافت اقامت و شهروندی ترکیه می باشد" .با هر سرمایه‌ای که دارید می‌توانید برای خرید ملک در ترکیه اقدام کنید. در نظر داشته باشید با خرید ملک در ترکیه با ارزش بیش از 250000 دلار می‌توانید بلافاصله برای دریافت حق شهروندی و پاسپورت اقدام نمایید.

مزایای دریافت شهروندی از طریق خرید ملک در ترکیه

 • مدت زمان همه ی قراردادهای سرمایه گذاری باید سه ساله باشد.
 • بعد از سه سال شما میتوانید کل مبلغ سرمایه را همراه با درآمد سه ساله به طور قانونی دریافت کنید. با این شرط شما میتوانید شهروند ترکیه شوید.
 • پس از گذشتن این زمان مشخص شما در حالی که شهروند ترکیه هستید میتوانید دارایی تان را بفروشید.
 • با سرمایه‌گذاری در ترکیه و دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک، همسر و فرزندان کمتر از 18 سال فرد متقاضی نیز شهروندی ترکیه را دریافت می کنند.
 • شهروندی شما برای همیشه باقی می‌ماند و فرزندانتان به عنوان شهروند ترکیه متولد می شوند.
 • برای گرفتن شهروندی ترکیه با این شرایط لازم نیست در ترکیه زندگی کنید.
 • روند گرفتن شهروندی ترکیه 2 تا 3 ماه طول می کشد.
 • شما می توانید شهروندی ترکیه را در کنار شهروندی خودتان داشته باشید.

آیا افراد خارجی می توانند در ترکیه ملک بخرند؟

دولت ترکیه به راحتی به افراد خارجی اجازه خرید ملک در ترکیه را می دهد. در سال های اخیر افراد زیادی از کشورهای مختلفی مانند آمریکا، بریتانیا ، کشورهای اروپایی، چین، عراق، ایران، کویت، روسیه و عربستان به دلایل مختلفی در ترکیه با خرید ملک سرمایه گذاری کرده اند. برای مثال شما با خرید یک آپارتمان به مبلغ حداقل 250000 دلار می توایند شهروند ترکیه شوید. یک روش دیگر برای گرفتن تابعیت ترکیه سرمایه گذاری در بیش از یک ملک به ارزش 250000 دلار است.

پیشرفت وضعیت بهداشت، حمل و نقل، اقتصاد و تفریح بر بخش املاک در ترکیه تاثیر گذار بوده است بنابراین ارزش املاک بالارفته و یک سرمایه گذاری بسیار سود آور است چون همه ی افراد میخواهند از امکانات و فرصت های موجود در این کشور زیبا استفاده کنند.

دریافت اقامت و شهروندی ترکیه با خرید خانه

با توجه به اینکه اقامت و شهروندی شما تاثیر بسیار مهمی بر بازار دارد بنابراین مشخص شدن شرط ورود شما بسیار مهم است. اگر شما بودجه ای کمتر از 250000 دلار داشته باشید باز هم می توانید برای اقامت در ترکیه اقدام کنید به شرط آنکه ثابت کنید که می توانید از لحاظ مالی زندگی خود را پوشش دهید. این نوع اقامت نیاز به یک درخواست جدا از خرید ملک دارد. حتی اگر شما اقامت ترکیه را دریافت کنید برای وارد شدن به بازار کار نیاز به ویزای کار خواهید داشت. اگر بودجه شما بیشتر از 250000 دلاراست میتوایند برای گرفتن حق شهروندی ترکیه اقدام کنید که در این صورت شما حقوق کاری و شرایط زندگی مشابه با یک فرد اهل ترکیه را دریافت خواهید کرد. شما باید سرمایه خود را حداقل به مدت سه سال در برخی پیشرفت های خاص که مورد تایید دولت هستند نگه دارید.

نحوه خرید ملک در ترکیه

شما برای لذت بردن از زندگی در یک کشور مدیترانه ای به پول زیادی نیاز ندارید. ترکیه روش های کم هزینه ای برای خرید ملک برای مهاجران ارائه می دهد. برای افراد خارجی خرید ملک در ترکیه نسبتا کم هزینه است. اما شرایط مختلفی وجود دارد که باید قبل از هر چیزی در نظر بگیرید.

ویزا و شرایط اقامت

شما باید توجه داشته باشید که صرفا با خرید ملک، اجازه کار یا اقامت در ترکیه را دریافت نمیکنید. با این حال اگر اجازه اقامت در ترکیه را ندارید باید کد شناسایی اتباع خارجی خود را از سازمان اتباع خارجی TNP دریافت کنید.

رعایت تشریفات اداری

بر اساس قوانین ترکیه انتقال ملک باید در ادارات ثبت اسناد و املاک انجام شود. با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران ایرانی آگاهی کامل را در خصوص قوانین کشور ترکیه ندارند، بنابراین بهتر است با مشاوران املاک ایرانی در ترکیه که به طور تخصصی در زمینه املاک برای اتباع خارجی فعالیت دارند مشورت کنید.

راهنمای مرحله به مرحله

بهتر است مطالب زیر را مرحله به مرحله دنبال کنید تا مطمئن شوید که سرمایه گذاری شما برای خرید ملک تا حد امکان ساده و بی خطر انجام شود:

 • ابتدا تحقیق کنید چون صدها هزار ملک برای فروش و مشاور املاک در ترکیه وجود دارد. یک مشاور املاک مطمئن را پیدا کنید اگر شخصی را می شناسید که قبلا در در ترکیه ملک خریده است با او صحبت کنید و از او بخواهید تا چند مشاور املاک را به شما معرفی کند. شما باید همه ی گزینه های ممکن را بررسی کنید.
 • سعی کنید ارتباط خوبی با مشاور املاکتان برقرا کنید تا بهترین سرمایه گذاری ممکن را برای شما انجام دهد.
 • در مرحله بعد باید به ترکیه سفر کنید. شما باید قبل از خرید با مکان های مختلف، محله ها و محیط های اطراف شهر آشنا شوید. همچنین می توایند برای خرید ملک مورد نظر از املاک آنجا بازدید کنید.
 • برای قیمت و شرایط خرید مذاکره کنید. ملک مورد نظر را رزرو کنید و قیمت نهایی آن را مشخص کنید.
 • به وکیل خود یه وکالتنامه بدهید تا مراحل نهایی خرید ملک را انجام دهد. این کار باعث صرفه جویی در زمان شما میشود.
 • در آخرین مرحله TAPU ترکیه (سند مالکیت) خود را ثبت کنید.

مشاورین املاک و حق کمیسیون در ترکیه

معمولا 4 درصد از ارزش ملک به عنوان حق کمیسوین به مشاور املاک تعلق دارد. با وجود اینکه این میزان از دست مزد منصفانه است اما شما میتوانید برای تغییر آن مذاکره کنید.

سند مالکیت

هزینه دریافت سند مالکیت یا  TAPU ترکیه 4 درصد ارزش ملک است. این سند یک سند قانونی است که مالکیت ملک را از شخصی به شخص دیگر منتقل می کند.

در ترکیه از چه جایی ملک بخریم ؟

ترکیه سی و هفتمین کشور بزرگ جهان است بنابراین صدها مقصد خرید در این کشور وجود دارد. روند فعلی نشان می دهد که افراد خارجی کمتر از مناطق شرقی ترکیه ملک میخرند چون این مناطق آب و هوای خشکی دارند. بیشترین میزان خرید خانه توسط افراد خارجی در سواحل دریای اژه و مدیترانه و استانبول انجام می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: