کد خبر: ۵۴۰۲۰۳
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳

صنایع مختلف از بخش‌های بسیار گسترده و پیچیده‌ای تشکیل شده‌اند که عملکرد بهینه آن‌ها به کیفیت تجهیزات، تأسیسات و زیرساخت‌ آن‌ها بستگی دارد. در واقع در هر حوزه از صنعت، دستگاه‌ها و ابزارهای متنوعی وجود دارد که همگی با یکدیگر در ارتباط بوده و در راستای تحقق هدفی خاص طراحی شده‌اند. یکی از مهم‌ترین تجهیزات صنعتی که خود از قطعات بسیار مهم و متنوعی تشکیل شده، سیستم ابزار دقیق است. تجهیزات ابزار دقیق در حوزه اندازه‌گیری پارامترهای مختلف در سیستم‌های اتوماسیون صنعتی به کار گرفته می‌شوند و لزوم استفاده و ضرورت آن‌ها بر هیچ کسی پوشیده نیست. با توجه به اهمیت کیفیت این تجهیزات در عملکرد بهینه آن‌ها و تأمین امنیت سیستم‌های مختلف صنعتی، شرکت مگا کنترل این تجهیزات را از بهترین برندهای دنیا تأمین کرده و در اختیار صنایع قرار می‌دهد. در ادامه به معرفی شرکت مگا کنترل می‌پردازیم.

شرکت مگا کنترل

همان‌طور که گفتیم تأمین تجهیزات ابزار دقیق با کیفیت بالا به عنوان زیرساخت‌های صنایع مختلف اهمیت بسیار زیادی دارد. این شرکت فنی مهندسی با نزدیک به بیست سال تجربه در زمینه تأمین، نصب و راه‌اندازی تجهیزات ابزار دقیق و اتوماسیون‌های صنعتی فعالیت دارد. مگا کنترل با واردات و تأمین تجهیزات اتوماسیون صنعتی به خصوص تجهیزات ابزار دقیق و ارائه خدماتی مانند مشاوره، اجرا، نصب و نگهداری از سیستم‌های مختلف صنعتی نظیر صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، نیروگاهی، خودروسازی، صنایع مواد پزشکی و داروسازی، مواد غذایی و غیره نقش بسیار موثری در پیشرفت صنعت کشور ایفا کرده است. شرکت مگا کنترل در تلاش است تا با تأمین نیازهای صنایع مختلف در استانداردترین حالت ممکن سهم خود را در آبادانی کشور ادا کند. این شرکت با عرضه تجهیزات صنعتی از معروف‌ترین برندهای دنیا، سبب شده صنایع مختلف نظارت و کنترل بهتری در سیستم‌های خود داشته باشند.

حال که با شرکت مگا کنترل و اهداف و فعالیت‌های آن آشنا شدید، می‌توانید با شناخت تجهیزاتی که این شرکت مهندسی ارائه می‌دهد، حضور و نقش پررنگ آن را در شرکت‌های مختلف صنعتی درک کنید. محصولات این شرکت طیف گسترده‌ای از تجهیزات اتوماسیون صنعتی و دستگاه‌های اندازه‌گیری را شامل می‌شود. برخی از بخش‌های صنعتی مانند پالایشگاه‌ها پیچیدگی بسیار زیادی دارد و حساسیت آن‌ها چیزی فراتر از حد شناخت و تصور شما است. در این سیستم‌های صنعتی تغییر میزان فشار، دما، جریان سیال و سطح آن با محاسبات بسیار دقیق میلی‌متری سنجیده می‌شود و جزئی‌ترین تغییر غیربرنامه‌ریزی شده ممکن است احتمال بروز خطرات جانی و مالی را افزایش دهد. از این‌رو تجهیزات ابزار دقیق و تجهیزات هیدرولیک صنعتی  مهم‌ترین پارامترهای کنترل کننده این واحدها محسوب می‌شود. در ادامه چند نمونه از این تجهیزات استاندارد شرکت مهندسی مگا کنترل را معرفی می‌کنیم.

گیج فشار یا همان پرشر گیج چیست؟

 اندازه‌گیری دقیق میزان فشار یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین فاکتورها در پروسه‌های بزرگ صنعتی محسوب می‌شود. گیج فشار ابزاری است که دقیقا برای این منظور طراحی و تولید شده است. این ابزار صنعتی با کنترل دقیق میزان فشار عملکرد بهینه و مطمئنی را بر این صنایع فراهم می‌سازد. گیج فشار که تحت عنوان پرشر گیج نیز شناخته می‌شود، در واقع تجهیزی است مانند فشار سنج صنعتی که در لوله کشی‌ها و مخازن صنعتی نصب شده و هرگونه تغییر فشار در محیط را اندازه‌گیری می‌کند. معمولا تغییرات اندازه‌گیری شده توسط پرشر گیج توسط عقربه نمایشگر آن مشخص می‌شود. اهمیت دقت اندازه‌گیری فشار زمانی مشخص می‌شود که سیستم با افت فشار سیال یا افزایش آن مواجه شود و به دنبال آن بخشی از سیستم لوله کشی عملکرد صحیح خود را از دست بدهد. بنابراین عبور سیالات از گیج فشار سبب می‌شود میزان فشار آن‌ها دائما چک و کنترل شود.

انواع پرشر گیج

عملکرد پرشر گیج به این صورت است که یک لوله انعطاف‌پذیر داخل آن تعبیه شده که وقتی سیال از آن عبور می‌کند، وضعیت لوله تغییر کرده و عقربه گیج حرکت می‌کند. در نتیجه میزان فشار ورودی به لوله را نمایش می‌دهد. البته مدل‌های دیگری از گیج فشار در شرکت مگا کنترل عرضه می‌شود که از طریق داده‌های دیجیتال رویکرد خود را امکان‌پذیر می‌سازنند. هر چند شیوه‌های اندازه‌گیری فشار در این تجهیزات متفاوت است اما در نهایت همه آن‌ها نتیجه یکسانی را ارائه می‌دهند. ساده‌ترین روشی که برای اندازه‌گیری فشار توسط این دستگاه‌ها به کار گرفته می‌شود، استفاده از لوله بوردن بر مبنای همان مدلی است که برای اندازه‌گری معرفی کردیم. در واقع می‌توان چنین گفت که تمام انواع گیج ‌های فشار بر اساس نحوه عملکرد با طراحی لوله بوردن کارایی خود را ارئه می‌دهند. بنابراین طبیعی است که نتایج حاصله یکسان باشد.

نکته اینجا است با توجه به این که گیج‌های فشار مختلف روش اندازه‌گیری منحصر به فردی دارند، مدل‌های متنوعی از این ابزار اندازه‌گیری صنعتی طراحی و تولید شده است. به این ترتیب انواع گیج فشار بر اساس سازوکاری که دارند در محیط‌های مختلف اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار گرفته و شامل مدل‌هایی از قبیل: گیج فشار دیجیتال، گیج فشار عقربه‌ای، گیج فشار تفاضلی، گیج فشار دیافراگمی، گیج فشار اکسیژن، گیج فشار خلاء، گیج فشار منفی و گیج فشار روغنی می‌شوند. در بین انواع مدل‌های این تجهیز ابزار دقیق در شرکت مگا کنترل، پرشر گیج روغنی بیشترین کاربرد را دارد. بهتر است برای معرفی پرشر گیج روغنی، گیج فشار را به دو دسته کلی تقسیم کنیم. این دو دسته شامل گیج فشار خشک و روغنی می‌شود. در گیج فشار خشک فضای داخلی تجهیز خالی بوده و وظیفه اندازه‌گیری و نمایش فشار سیال به عهده عقربه نمایشگر می‌باشد.

اهمیت استفاده از پرشر گیج روغنی

در استفاده از گیج‌ فشار خشک یک مشکل وجود دارد و آن هم این است که لرزش و ارتعاش دستگاه‌های مکانیکی در حوزه‌های مختلف صنعتی سبب ایجاد لرزش در عقربه‌های نمایشگر گیج فشار شده و در این صورت ممکن است عددی که میزان فشار اندازه‌گیری شده را نمایش می‌دهد، دقیق نباشد. این در حالی است که در پرشر گیج روغنی این مشکل به صورت کامل رفع شده است. گیج فشار روغنی همان فشارسنج خشک است اما آنچه سبب تفاوت در این دو نوع تجهیز ابزار دقیق شده است، وجود مایعی مانند گلیسیرین در محفظه فشار سنج روغنی است.‌ کارایی گلیسیرین و مایعات مانند آن نظیر سیلیکون زمانی مشخص می‌شود که عقربه‌های نمایشگر با وجود ارتعاش دائمی حاصل از لرزش دستگاه‌ها، اندازه بسیار دقیقی را نمایش می‌دهد. از این‌رو پرشر گیج‌های روغنی اطمینان بیشتری خواهند داشت.

بهتر است اهمیت گیج فشار روغنی شرکت امگا کنترل را این‌گونه بیان کنیم. در صنایعی  که عملکرد دستگاه‌ها با ارتعاش همراه است، عقربه پرشر گیج در مسیر سیال، با تحریف همراه شده و قطعا اندازه‌گیری‌های انجام شده درست و دقیق نخواهد بود. از آنجا که فشار یکی از مهم‌ترین کمیت‌های فیزیکی در تجهیزات اتوماسیون صنعتی است، میزان دقت آن نقش بسیار مهمی در کنترل وضعیت سیستم و حفظ استانداردهای ایمنی است. از این‌رو استفاده و تزریق مایعاتی نظیر روغن گلیسیرین در محفظه پرشر گیج از هرگونه خطا و اشتباه در اندازه‌گیری جلوگیری می‌کند. در این شرایط با کاهش قابل توجه ارتعاشات سیستم، حتی در شرایط نامناسب محیطی نظیر لرزش شدید یا حرارت بسیار زیاد، عقربه نمایشگر فشارسنج، تحریفی نخواهد داشت و مقدار واقعی فشار را نمایش می‌دهد.

گیج فشار ویکا

برند ویکا یک برند آلمانی بسیار محبوب در حوزه تولیدات تجهیزات ابزار دقیق و اتوماسیون‌های صنعتی است.این برند با سابقه طولانی در حوزه تولیدات صنعتی به جایگاه برتری در بین صنایع مصرف‌کننده رسیده است. شرکت مگا کنترل نیز نمایندگی این برند معروف را به عهده دارد و با تأمین پرشر گیج ویکا نیاز صنایع مختلف را در اندازه‌گیری کمیت فشار برآورده ساخته و به افرایش بهره‌وری بخش‌های مختلف تولید کمک می‌کند. قیمت این محصول به عوامل متعددی بستگی دارد اما شرکت فنی مهندسی مگا کنترل این محصول را با قیمت مناسب ارائه می‌دهد و خدمات پس از فروش آن را نیز عرضه می‌دارد.

گیج دما یا ترمومتر چیست؟

دما یکی دیگر از کمیت‌های فیزیکی مهم در صنایع مختلف به خصوص در پروسه‌های بزرگ و پیچیده صنعتی است و کنترل دقیق آن از اهمیت بسیاری در کیفیت و نحوه عملکرد پروژه برخوردار است. گیج دما که با عناوین مختلفی از قبیل: ترمومتر و دماسنج عقربه‌ای نیز شناخته می‌شود یکی از مهم‌ترین تجهیزات ابزار دقیق است که در فرآیندهای مختلف صنعتی عملکرد بسیار بهینه و کارایی زیادی از خود نشان می‌دهد.  گیج دما در صنایع مختلفی کاربرد دارد اما از آنجا که عملکرد سیستم‌های مختلف صنعتی با یکدیگر یکسان نیست، گیج دما در پروسه‌های مختلف صنعتی، کارایی متفاوتی را ارائه می‌دهد. از این‌رو ترمومتر انواع مختلفی دارد. ترمومتر یا گیج دما ابزاری دقیق برای اندازه‌گیری دما است که گاهی با نام دماسنج نیز از آن یاد می‌شود. البته کاربرد ترمومتر با دماسنج معمولی متفاوت است و علت این نامگذاری تنها به دلیل کارایی گیج فشار است. ترمومترها بیشتر در صنایع کاربرد دارند و با دقت بالا دمای محیط‌های صنعتی را اندازه‌گیری می‌کنند.

 

کاربرد ترمومتر چیست؟ نحوه عملکرد آن چگونه است؟

ترمومترهای عرضه شده توسط شرکت مگا کنترل در مدل‌های مختلفی وجود دارد که کارایی آن‌ها در سیستم‌های تهویه مطبوع برای نظارت بر عملکرد سیستم، بررسی دمای موتورها، استفاده در انبارهایی که مواد اشتعال‌زا دارند، صنایع تولید مواد غذایی، دارویی و بهداشتی، مدیریت مصرف انرژی در صنایع، استفاده در آزمایشگاه‌های صنعتی، کنترل عملکرد سیستم‌های اتوماتیک و موارد بسیار دیگر دیده می‌شود. انواع مختلف گیج دما ضمن اندازه‌گیری دما در کنترل وضعیت پروژه و تأمین امنیت آن نیز نقش بسیار مهمی دارند. در گذشته برای اندازه‌گیری دما از دماسنج‌های جیوه‌ای استفاده می‌کردند که تغییر حجم جیوه بر اثر گرما میزان افزایش دما را نشان می‌داد‌ اما نسل‌های بعدی دماسنج با شیوه‌های متفاوتی ساخته شده و سازوکار متفاوتی دارند. به عنوان مثال گیج دما آنالوگ یا همان دماسنج عقربه‌ای یا ترمومتر آنالوگ در صنایع پتروشیمی کاربرد بسیاری دارد.

عملکرد گیج دما در مدل‌های متنوع آن، متفاوت است. به همین دلیل بررسی چگونگی عملکرد ترمومتر کمی سخت است. در حقیقت ساز و کار ترمومترهای دیجیتالی و لیزری کمی پیچیده است. گیج‌های دمای دیجیتالی از یک سیستم مبدل تشکیل شده‌اند که حرارت را به جریان الکتریسیته تبدیل می‌کند. در این نوع دماسنج یک ماده نیمه رسانا تعبیه شده است که در اثر تغییر دما، مقاومت آن نیز تغییر کرده و سبب تغییر جریان عبوری می‌شود. در ادامه انواع مدل‌های ترمومتر را معرفی می‌کنیم.

انواع گیج دما

  • ترمومتر جیوه‌ای: این مدل همان دماسنج ساده قدیمی است که جیوه درون آن بر اثر تغییر دما دچار افزایش حجم می‌شود. این دماسنج بیشتر در کاربردهای روزمره برای اندازه‌گیری دمای بدن استفاده می‌شود و در صنعت کارایی ندارد.
  • ترمومتر آنالوگ: این نوع گیج دما در شرکت مگا کنترل که به نام دماسنج عقربه‌ای نیز شناخته می‌شود، برای صنایع پتروشیمی مناسب است چون برای اندازه‌گیری دما از جریان الکتریسیته استفاده نمی‌کند.
  • ترمومتر دیجیتالی: همان‌طور که پیشتر گفتیم این دماسنج دارای یک ماده نیمه رسانا است که در برابر افزایش دما مقاومت آن تغییر کرده و با تبدیل شدن به جریان الکتریکی میزان دما را به صورت دیجیتالی نمایش می‌دهد.
  • ترمومتر الکلی: این دماسنج نیز تقریبا به سادگی دماسنج جیوه‌ای است اما نسبت به مدل جیوه‌ای برتری‌هایی دارد. اساس اندازه‌گیری دما در این دماسنج، تغییر حجم الکل است. الکل سمیت کمتری نسبت به جیوه دارد.
  • ترمومتر لیزری: این دماسنج‌ها که به ترمومتر مادون قرمز نیز معروفند، بر اساس تغییر امواج، دما را اندازه‌گیری می‌کنند؛ به این صورت که افزایش دما سبب تغییر طول امواج و فرکانس آن‌ها و تغییرات دمایی را گزارش می‌دهد. این دماسنج از راه دور امواج مادون قرمز را روی سطح مورد نظر می‌تاباند و تغییرات دما را اندازه‌گیری می‌کند. کاربرد این مدل از دماسنج در تجهیزاتی با دمای بالا که امکان تماس دماسنج با سطح وجود ندارد، استفاده می‌شود.

نکته: شرکت مگا کنترل، گیج دما برند ویکا را که معتبرترین برند این تجهیزات ابزار دقیق است را همراه با گارانتی عرضه می‌کند.

چگونه تجهیزات کنترل دما و فشار ابزار دقیق را سفارش دهیم؟

شما می‌توانید از طریق لینک زیر وارد سایت رسمی شرکت مگا کنترل شده و انواع ترمومتر و گیج فشار را متناسب با نیاز صنعت خود سفارش دهید. تمام محصولات این شرکت همراه با گارانتی معتبر و قیمت مناسب به فروش می‌رسند. مشاورین متخصص فروش مگا کنترل آماده ارائه خدمات مشاوره در راستای تأمین این تجهیزات و خدمات پس از فروش آن شامل نصب و راه‌اندازی هستند. در نتیجه شما می‌توانید با آگاهی کامل و اطلاعات درست خرید مطمئنی را تجربه کنید.

https://megacontrol-co.com/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: