کد خبر: ۵۴۰۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۹
پوراحمدی:

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، گفت: برخی در صدد تاثیر بر تصمیم مجلس برای عدم تصویب معافیت مالیاتی هنرمندان هستند، در حالی‌ که بسیاری از این قشر حداقل درآمدی را دارند و واقعاً امکان اخذ مالیات از آنها میسر نیست.

به گزارش شفاف، «سید مجید پوراحمدی» مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: چهل و پنج هزار نفر از بیمه تامین اجتماعی و همچنین سی و شش هزار نفر از بیمه تکمیلی بهره‌مند شدند و حدود دو هزار و ۶۳۹ نفر مستمری بگیر این صندوق هستند. بیش از ۷۰ درصد هزینه بیمه تکمیلی را صندوق اعتباری هنر تامین می‌کند. بیش از ۴۵ هزار نفر از این افراد بیمه و یارانه بگیر هستند و حدود ۶۰ درصد از سهم بیمه این اعضا توسط دولت مردمی پرداخت می‌شود. 

وی افزود: برخی در صدد تاثیر بر تصمیم مجلس برای‌عدم تصویب معافیت مالیاتی هنرمندان هستند، در حالی که بسیاری از این قشر حداقل درآمدی را دارند و واقعا امکان اخذ مالیات از آن‌ها میسر نیست. همه در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عزم و اراده جدی مصمم به دنبال آن هستیم تا معافیت مالیات از هنرمندان توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تثبیت و به نتیجه نهایی برسد. 

پوراحمدی با تاکید بر این نکته که هنرمندان فقط عده‌ای سلبریتی و بازیگران مشهور نیستند، افزود: شمار زیادی از این اعضا جزو افرادی هستند که توان پرداخت همان حداقلی که باید به عنوان سهم خودشان بپردازند را ندارند. در صندوق اعتباری هنر به عنوان رابط بین هنرمندان، می‌توانیم به خوبی تشخیص دهیم که بخش فراوانی از اعضای ما در بسیاری از نیازهای معیشت خود دچار مشکل هستند آنگاه چگونه قادرخواهند بود که مالیات پرداخت کنند. 

وی ادامه داد: اهالی هنر و هنرمندان از لحاظ درآمدی و اشتغال در سطح حداقل‌های ممکن قرار دارند از این رو نیاز است تا دست در دست هم برای حمایت همه جانبه از این قشر فرهیخته و تلاشگر به هر طریق ممکن هرکدام در جایگاه خود کمک و مساعدت نمائیم. 

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگری از سخنان خود به شیوع و بروز ویروس منحوس کرونا در ایران و اکثر کشورهای جهان اشاره کرد و گفت: حوزه فرهنگ، هنر و رسانه و اهالی آن‌ها به مانند دیگر بخش‌ها به نوعی از ضرر و زیان مالی به سبب تعطیلی‌های طولانی بی‌نصیب نماندند تا جایی که بسیاری از کسب و کارهای این حوزه حتی ورشکست، تعطیل و یا نیمه تعطیل شده و یا بعضا با رکود بازار فروش و تولید آثار مواجه شدند. 

پوراحمدی ادامه داد: خوشبختانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم از همان ابتدای قبول مسئولیت با عزم و اراده جدی دکتر محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد میدان شده و تمامی تلاش خود را به کار بست تا بتوانند حامی و پشتیبان اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در این اوضاع آشفته باشند. 

وی ادامه داد: با تلاش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دولت سیزدهم با ارائه تسهیلات و ارائه بسته‌های حمایتی به اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه موافقت کرده و از اول دی ماه سال جاری ارائه این تسهیلات حمایتی اعم از مالی و تسهیلات آغاز و این روند تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت. 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این میان با حمایت و نظر مساعد دولت مردمی خوشبختانه کمک‌های خوبی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در نظر گرفته و به افراد واجد شرایط ارائه شد. 

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر به عنوان مثال به درنظر گرفتن و ارائه بسته حمایتی۵۰۰ میلیارد تومانی دولت مردمی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه آسیب دیده از کرونا وبه عنوان تسهیلات به این قشر فرهیخته اشاره کرد و گفت: از این میزان حدود ۳۵۰ میلیارد تومان بلاعوض و مابقی تسهیلات مختلف در قالب خط اعتباری برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه درنظر گرفته شد. در بخش خدمات پایه و موضوع بسته حمایتی در روزهای آینده و قبل از آغاز سال نو یک یا دو روز مانده به میلاد امام زمان (عج) تقدیم هنرمندان خواهد شد. 

پوراحمدی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش‌های محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین همراهی و همکاری نمایندگان محلس شورای اسلامی درباره تصویب معافیت مالیاتی هنرمندان افزود: مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرجعی برای تشخیص وضعیت هنرمندان در سطح کشور از این لحاظ است که چه وضعیتی از لحاظ معیشتی، درآمدی و اشتغال دارند. 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به شعار حمایتی دولت مردمی که تاکید دارد «باید حمایت کنیم تا ایران قوی داشته باشم»، گفت: دولت سیزدهم همچنین در ادامه این شعار تاکید دارد، ایران قوی از هنرمندان و مردم قوی تشکیل می‌شود وقتی قشری از جامعه آسیب دید، وظیفه دولت است که از آن‌ها حمایت کند. دولت به این تشخیص رسیده که مالیات گرفتن از هنرمندان نباید در بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ شود. 

وی همچنین با اشاره به اینکه کمترین میزان افراد این جامعه مرجع بزرگ کسانی هستند که حداقل درآمدهایی دارند، گفت: اظهارنظر من نظر کارشناسی است چرا که در مراجعه روزانه بسیاری از پیشکسوتان به ما متوجه می‌شویم چه وضعیتی دارند. 

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در عین حال افزود: کسانی در جامعه احساس می‌کنند این‌ها از یک سطح درآمدی بسیار بالا برخوردار هستند. افراد هنرمند با درآمد بالا یک تعدادی هستند که شاید تعدادشان به انگشتان دست هم نرسند و احتمالا یک یا چند درصد ناچیزی در جامعه و فرهنگ و هنر نباشند. 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باتاکید بر اینکه، اراده و عزمی جدی وجود دارد تا این اتفاق توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معافیت مالیاتی هنرمندان اتفاق بیفتد، گفت: امیدواریم تلاش‌ها به نتیجه برسد و امسال شاهد این حداقل حمایت‌ها توسط دولت مردمی باشیم. 

بنابراین گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی‌های بودجه ۱۴۰۱ در بخش درآمدی با حذف «فعالیت‌های هنری موضوع بند (ل) ماده (۱۳۹) قانون مالیات‌های مستقیم» از بند ق تبصره ۶ بودجه که می‌گوید «معافیت مالیاتی فعالیت‌های مربوط به انتشارات کمک درسی و فعالیت‌های هنری موضوع بند (ل) ماده (۱۳۹) قانون مالیات‌های مستقیم، حذف می‌شود» ابقاء معافیت مالیاتی هنرمندان را تصویب کردند. 

جمعی از هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر نسبت به درنظر گرفتن مالیات برای فعالیت‌های هنری در گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ انتقاداتی را مطرح کردند که محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای طرح و بیان موضوع اخذ مالیات از هنرمندان، با جدیت پیگیر موضوع شد تا اینکه ابقاء معافیت مالیاتی هنرمندان به سرانجام رسید. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: