کد خبر: ۵۴۰۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲

طلاق توافقی همان طور که از نام آن بر می‌آید، بر اساس توافق‌های زن و مرد انجام می‌گیرد. یعنی آنها پیش از مراجعه به دادگاه هر دو بر سر طلاق اتفاق نظر دارند. ضمن این که درباره مسائل مهم مهریه، جهیزیه، حضانت فرزندان، نفقه و اجرت المثل هم به طور مشترک تصمیم می‌گیرند.

‫بعد از رأی دادگاه برای طلاق توافقی چه باید کرد؟

 اگر تا زمان حکم دادگاه بر سر توافقاتشان بمانند که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت. اما اگر بر سر هر کدام از این مسائل نتوانند توافقی داشته باشند، روند طولانی‌تری را باید طی کنند.

البته امکان این که هر کدام از این مسائل مسکوت گذاشته شوند وجود دارد. یعنی می‌توانند از دادگاه درخواست رسیدگی فقط به مسئله طلاق را داشته باشند. بعداً می‌توانند دوباره برای تعیین تکلیف هر یک از این موارد طرح دعوا کنند.    

 

مراحل لازم برای طلاق توافقی

طلاق در قانون یک امر یک طرفه تعریف شده است و جزء عقود و قراردادها نیست. یعنی یک عمل حقوقی یک سویه تلقی می‌شود. در اصطلاح به ایقاع هم معروف است. زمانی طلاق توافقی است که زن و مرد درباره هیچ چیز کلی و جزنی با هم اختلافی نداشته باشند. اگر زن و مرد نتوانند بر سر یک مسئله با هم توافق کنند، نمی‌توان اسم طلاق آنها را توافقی گذاشت. به طور خلاصه، می‌توان این مراحل را شامل چند مورد در نظر گرفت. شرکت در جلسات مشاوره خانواده، مراجعه به شورای حل اختلاف، مراجعه به دادگاه خانواده و دفترخانه از مراحل مهم هستند.

مراحلی که باید برای طلاق توافقی طی شود:

  • زن و مرد در صورت توافق برای طلاق باید به طور اجباری در جلسه‌های مشاور خانواده و غربالگری شرکت کنند.
  • زن و مرد با هم به دفتر خدمات قضایی مراجعه کنند و درخواست طلاق بدهند.
  • با مراجعه به دفتر اسناد رسمی مرد وکالت طلاق یا حق طلاق را به زن می‌دهد. زن باید به یک وکیل مراجعه کند و از طرف مرد به او وکالت دهد. می‌تواند امور خود را نیز به همان وکیل یا وکیل دیگری واگذار کند. داشتن یک وکیل برای هر دو نفر می‌تواند مراحل کار را کوتاه‌تر و سریع‌تر کند.

 

مراحل بعد از رأی دادگاه

پس از ثبت دادخواست مدارک لازم باید تکمیل شود. معاونت ارجاع مجمع قضایی و شعبه دادگاه خانواده را بر طبق نشانی زن و مرد اعلام می‌کند. شعبه رسیدگی به طلاق یک وقت جلسه برای زن و مرد مشخص می‌کند. آنها در زمان مقرر مراجعه و توافق‌های خود را صورتجلسه می‌کنند.

داوری از دیگر مراحل طلاق توافقی است که باید از میان فامیل زن یا مرد انتخاب شود. مراجعه به دادگاه برای دریافت صدور رأی طلاق یا عدم گواهی سازش در مرحله بعد انجام می گیرد. آخرین مرحله هم مراجعه به دفتر اسناد رسمی برای جاری شدن صیغه طلاق است. زن و مرد باید مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشند. این مدارک شامل شناسنامه و کارت ملی می‌شود. سند ازدواج و رأی طلاق دادگاه از دیگر مدارک لازم برای حضور در دفاتر ثبت طلاق است. گواهی عدم بارداری زن را نیز حتماً باید به همراه داشته باشند.

حضانت فرزند در این نوع طلاق را خود زن و مرد می‌توانند مشخص کنند. آنها می‌توانند با هم به توافق برسند که کدام یک می‌تواند از فرزند مراقبت کند. اگر زن و مرد در این مورد به مشکل بخورند، دادگاه بر اساس قانون درباره آن رأی خواهد داد.

 

هزینه‌های لازم برای درخواست طلاق

طلاق توافقی یا هر نوع طلاق دیگری زن و مرد را ملزم به پرداخت هزینه می‌کند. پرداخت هزینه‌های دادگاه بر عهده زن و مرد است. هزینه‌های دادرسی‌ را هم آنها باید پرداخت کنند. هزینه‌ای هم برای ثبت طلاق در دفترخانه تعیین شده است. اما مهم‌ترین هزینه طلاق را می‌توان دستمزد وکیل دانست.

شاید به نظر برسد که وجود وکیل با توجه به هزینه‌ای که باید بابت حق الوکاله پرداخت شود لازم نیست. اما چنین فرایندی بدون وجود یک وکیل به انتها نخواهد رسید. وجود یک وکیل می‌تواند این روند را کوتاه‌تر هم بکند. حضور در این جلسه‌ها برای خیلی از زن و مردها آزاردهنده است. داشتن وکیل می‌تواند این اختیار را به زن و مرد بدهد که در جلسه‌ها شرکت نکنند. ضمین این که وجود یک فرد آگاه از قوانین می‌تواند به گرفتن تصمیم‌های درست منجر شود. لازم است زن‌ها در زمان طلاق به همه حق و حقوق خود آگاه باشند و عاقلانه در این باره تصمیم بگیرند.    

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: