کد خبر: ۵۴۰۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷

وزیر خارجه آمریکا امروز، شنبه تاکید کرد: جهان متناسب با مخالفت با حمله روسیه به اوکراین نوعی رفتار می‌کند که مسکو بهای این حمله را بپردازد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرد: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا امروز با مشاور کشور و وزیر خارجه چین یعنی وانگ یی درباره جنگ عمدی و غیرقابل توجیه مسکو علیه اوکراین صحبت کرد.

بلینکن تاکید کرد: جهان فراخور مخالفت با حمله روسیه و در پاسخ به آن که تضمین کند مسکو بهای سنگینی بپردازد، عمل می‌کند.

او اظهار کرد: جهان زیر نظر دارد تا ببیند چه کشورهایی از اصول اساسی آزادی و حق تعیین سرنوشت و حاکمیت دفاع می‌کنند.

بلینکن تاکید کرد: آمریکا باید تدابیر جدیدی را این هفته برای انزوای روسیه لحاظ کند.

چین تاکید کرده بود، تحریم‌های روسیه به شکل کورکورانه و ایجاد درگیری منجر به پیچیده شدن وضعیت اوکراین می‌شود.

این در حالی است که وانگ یی اظهار کرد، باید با جدیت با تهدیدی که ناتو برای روسیه دارد، برخورد شود.

وی تاکید کرد: روسیه، آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتو باید با هم وارد مذاکرات و رویارویی با اختلافاتی شوند که از سال‌ها پیش روی هم انباشته شده است.

در این راستا «لی سونگ» سفیر چین در امور خلع سلاح اعلام کرد که «اعمال فشار و تحریم‌های کورکورانه و ایجاد تفرقه و تقابل، وضعیت را پیچیده‌تر می‌کند».

سونگ در سخنرانی خود در کنفرانس خلع سلاح گفت که این شیوه برخورد غرب و آمریکا منجر به «پیامدهای منفی سریع بحران اوکراین خواهد شد و کشورهای بیشتری را تحت تاثیر قرار خواهد داد».

وی با بیان اینکه کشورش همواره معتقد است که باید به «حاکمیت، تمامیت و تمامیت ارضی همه کشورها احترام گذاشته شود»، بر لزوم «حل و فصل اختلافات بین‌المللی به شیوه‌ای مسالمت‌آمیز، مطابق با اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد تأکید کرد».

این مقام چینی با تأکید بر اینکه «اوکراین باید به پلی بین شرق و غرب تبدیل شود، نه خط مقدم تقابل بین کشورهای بزرگ» خاطرنشان کرد: «اولویت فوری، جلوگیری از بدتر شدن اوضاع و تقویت تلاش‌های دیپلماتیک برای دستیابی به راه حل سیاسی است».

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: