کد خبر: ۵۴۰۴۶۹
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴

بلفاروپلاستی، اصطلاح پزشکی برای عمل لیفت پلک است. در این روش با استفاده از عمل جراحی چربی اضافی، عضلات و پوست پلک برداشته شده و شکل چشم بیمار تغییر می‌کند.

در حالی که لیفت پلک نمی‌تواند گودی و خطوط زیر چشم را از بین ببرد، می‌تواند افتادگی و پف کردگی پلک ها را برطرف کرده و ظاهری جوان و شاداب به فرد بدهد. عمل لیفت پلک(بلفاروپلاستی) برای حذف چربی و پوست شل اطراف پلک بهترین گزینه است و می‌تواند افتادگی پلک که منجر به اختلال بینایی ‌شود را نیز برطرف کند.

جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

عمل بلفاروپلاستی، روش جوانسازی در خصوص پلک است که بر روی پلک فوقانی یا تحتانی انجام می شود.

«موارد استفاده از بلفاروپلاستی پلک بالایی شامل پلک با پوست اضافی و شل (درماتو شالاری Dermatochalasis) و فتق  چربی جلوی آپونئوروتیک (استئاتوبلفارون Steatoblepharon) که منجر به علائم بصری کاربردی یا زیبایی شناختی در بیماران مبتلا می‌شود، است.» (منبع)

در بلفاروپلاستی پلک فوقانی، پوست پلک که دچار افتادگی شده را بریده و عضله‌ی باز کننده‌ی چشم را ترمیم می‌کنند. پس از آن چربی اضافی ناحیه نیز برداشته خواهد شد.

در بلفاروپلاستی پلک تحتانی نیز، پف کردگی زیر چشم با برداشتن پوست و چربی اضافی برطرف خواهد شد. با استفاده از این روش می‌توان افتادگی پلک که باعث دیده شدن سفیدی زیر چشم شده است را نیز برطرف کرد.

بلفاروپلاستی پلک فوقانی

با افزایش سن، کاهش تولید کلاژن و الاستین سبب افتادگی پوست پلک(پتوز) خواهد شد. پتوز به افتادگی واضح پوست گفته می‌شود. بعضاً ممکن است الیاف‌های متصل کننده‌ی پلک و عضله‌ی آن جدا شده و منجر به افتادگی پلک شوند. به این مشکل بلفاروپتوز گفته می‌شود و جراح پلاستیک شما می‌تواند با یا بدون بلفاروپلاستی فوقانی آن را درمان کند. ممکن است با افزایش سن و ضعیف شدن بافت های همبند نیز فتق چربی به داخل بافت های پلک فوقانی اتفاق بیفتد که این مشکل سبب پف کردگی و افتادگی پلک ها خواهد شد. «ممکن است این بیماری مادرزادی باشد (که به‌عنوان پتوز مادرزادی معروف است) یا ممکن است در مراحل مختلف زندگی ایجاد شود (که به آن پتوز حادثه گفته می‌شود.»

پتوز پلک ممکن است در اثر پتوز ابرو ایجاد شود. این مشکل برای اصلاح نیازمند لیفت ابرو خواهد بود. تشخیص علت پتوز پلک برای برنامه ریزی جراحی توسط جراح پلاستیک شما اهمیت زیادی خواهد داشت. همچنین تست‌هایی برای تشخیص خشکی چشم توسط جراح انجام می‌شوند. در صورت وجود این مشکل احتمالاً روند جراحی شما اصلاح شده و برنامه ریزی هایی برای دوره‌ی بهبودی پس از جراحی انجام خواهند شد.

میزان افتادگی پلک فوقانی ممکن است تا حدی باشد که بخشی از میدان بینایی شما را مسدود کند. این مشکل نیازمند درمان خواهد بود. در این صورت احتمالاً بیمه هزینه‌ی جراحی شما را پوشش خواهد داد.

بلفاروپلاستی پلک تحتانی

همانند پلک فوقانی، پلک های تحتانی نیز تحت تأثیر کهولت سن قرار می‌گیرند. با افزایش سن پوست این ناحیه نازک شده و بافت های همبند و بافت های نرم زیر چشم دچار افتادگی و پف کردگی می‌شوند که ظاهری ناخوشایند به صورت فرد خواهد داد. ممکن است مایعات نیز در این مناطق تجمع کرده و این عارضه را تشدید کنند.

آیا من کاندید مناسبی برای انجام بلفاروپلاستی هستم؟

 • افتادگی پلک در اثر افزایش سن یا تحلیل عضلات که به شما ظاهری خسته می‌دهد
 • افتادگی پلک که بخشی از میدان بینایی را مسدود کرده باشد
 • ناراضی بودن از ظاهر کنونی پلک ها
 • پف کردگی پلک ها یا برجسته شدن زیر چشم

روند جراحی

بلفاروپلاستی فوقانی

جراح پلاستیک یک برش در طول چین پلک شما ایجاد خواهد کرد. سپس پوست و چربی اضافی برداشته شده یا جابجا می‌شوند. سپس برش جراحی بسته شده و پس از بهبودی نیز جای زخم آن در داخل چین پلک مخفی خواهد ماند.

بلفاروپلاستی تحتانی

رویکردهای متفاوتی برای انجام بلفاروپلاستی تحتانی وجود دارند. ممکن است جراح تصمیم بگیرد که برش جراحی را در زیر مژه‌ها و یا در سطح ملتحمه (مخاط صورتی رنگ پشت پلک) ایجاد کند. پس از آن چربی اضافه برداشته شده و یا جابجا می‌شود.

بسته به میزان شل بودن و افتادگی پلک تحتانی ممکن است جراحی دیگری در گوشه‌ی خارجی چشم انجام شود. این جراحی اضافی ممکن است کانتوپکسی یا کانتوپلاستی باشد. در کانتوپکسی، گوشه‌ی خارجی چشم به بافت های زیرین خود متصل می‌شود تا از افتادگی بیشتر پیشگیری شود. کانتوپلاستی روش پیچیده‌تری بوده و نیازمند برش‌ها و اتصالات بیشتری خواهد بود.

بهبودی

 • اکثر بیماران پس از جراحی دچار درد خفیف می‌شوند.
 • استفاده از کمپرس یخ به مدت 72 ساعت پس از جراحی و سپس استفاده از کمپرس گرم.
 • در صورت استفاده از بخیه‌های غیر جذبی، این بخیه‌ها 5 تا 7 روز پس از جراحی برداشته خواهند شد.
 • کبودی پس از جراحی معمولاً با گذشت 2 هفته برطرف می‌شود.
 • می‌توانید 1 هفته پس از جراحی به محل کار خود (مشاغل پشت میز) بازگردید. می‌توانید برای پوشاندن تورم چشم خود از عینک‌های بزرگ استفاده کنید.
 • 1 تا 2 هفته پس از جراحی می‌توانید رانندگی کنید.
 • 2 تا 4 هفته پس از جراحی می‌توانید به تدریج فعالیت‌های فیزیکی خود را ادامه دهید.

خطرات احتمالی عمل بلفاروپلاستی

 • مشکلات بینایی موقتی – ممکن است پس از جراحی دچار دو بینی یا تاری دید شوید. این مشکلات معمولاً تنها چند روز باقی خواهند ماند.
 • مشکلات مربوط به بستن چشم – ممکن است برخی از افراد به هنگام خوابیدن برای بستن چشم خود مشکل داشته باشند. در موارد نادر این عارضه دائمی خواهد شد.
 • تورم و عدم تقارن – در طی دوران بهبودی ممکن است چشم فرد متورم بوده و نسبت به چشم دیگر تقارن نداشته باشد.
 • آکنه – پس از کشیدن بخیه‌ها ممکن است آکنه‌های سرسفید ریز ایجاد شوند. جراح می‌تواند با استفاده از یک سوزن بسیار باریک آن‌ها را خارج کند.
 • اکتروپیون – در طی این عارضه‌ی بسیار نادر، پلک تحتانی فرد به طرف پایین کشیده شده و سطح پشتی آن دیده می‌شود. ممکن است ترمیم این عارضه نیازمند جراحی دیگری باشد.

آیا روش جایگزینی برای بلفاروپلاستی وجود دارد؟

ممکن است جراح لایه برداری لیزری پوست را به شما پیشنهاد کند که در طی آن پوست به صورت کنترل شده و ملایم سوزانده می‌شود. تزریق بوتاکس نیز می‌تواند چین های ریز را از بین ببرد.

هزینه‌ی عمل بلفاروپلاستی

هزینه‌ی این عمل بسته به محل انجام آن، جراح و میزان تجربه‌ی او، کلینیک یا بیمارستان محل جراحی و شدت عارضه متفاوت خواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: